1 2 3   

سلامت نیوز: سازمان هواشناشی در اطلاعیه ای اعلام کرد طی روز های آینده مسیر های منتهی به شمال و شمال غرب کشور بارانی و برفی است و از مردم درخواست کرد از سفر غیرضروری به سمت شمال کشور پرهیز کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان سازمان هواشناسی در اطلاعیه ای از بارندگی در مناطق مختلفی از کشور طی امروز تا سه شنبه خبر داد. بر این اساس بعدازظهر امروز بارش باران در برخی نقاط رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف در استان های خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات شرقی سمنان پیش بینی شده که بیشترین میزان بارش تجمعی در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بین ۲۰ تا ۲۵ میلیمتر پیش بینی می شود. روز دوشنبه بارش باران در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف در گیلان، مازندران، گلستان پیش بینی شده که بیشترین میزان بارش تجمعی بین ۳۵ تا ۴۰ میلیمتر در گیلان و غرب مازندران خواهد بود. بارش باران، در برخی نقاط رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، شمال شرق خوزستان و دامنه های جنوبی البرز در استان های البرز، قزوین، تهران و شمال سمنان نیز در این روز رخ می دهد که بیشترین میزان بارش تجمعی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیمتر خواهد بود. همچنین در خراسان شمالی و برخی نقاط خراسان رضوی، غرب کرمان، نیمه جنوبی فارس و شمال هرمزگان رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی می شود که بیشترین میزان بارش تجمعی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیمتر در ارتفاعات مرکزی کرمان و شرق فارس برآورد می شود. روز سه شنبه نیز بارش باران و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف در استان های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شرقی خراسان رضوی و برخی نقاط خراسان جنوبی اعلام شده که بیشترین میزان بارش تجمعی بین ۳۰ تا ۶۰ میلیمتر خواهد بود. همچنین از اواخر دوشنبه و روز سه شنبه به سبب وزش باد شدید احتمال خیزش گردوخاک در شرق و جنوب شرق کشور وجود دارد که بیشترین مقدار سرعت باد بین ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت پیش بینی می شود. در روز های سه شنبه و چهارشنبه کاهش دما بین ۷ تا ۱۰ درجه در سواحل دریای خزر، شمال شرق و شرق و در مناطق مرکزی کشور بین ۴ تا ۶ درجه پیش بینی می شود. با توجه به انتظار بارش برف و تشدید آن در روز دوشنبه در شمال غرب، غرب و جاده های کوهستانی البرز و شرایط جوی مخاطره آمیز شامل مه غلیظ و احتمال کولاک برف، به هموطنان عزیز توصیه می شود ضمن پرهیز از سفر های غیر ضروری به مناطق شمالی و شمال غرب کشور، با آگاهی از وضع هوای مسیر و رعایت نکات ایمنی، ریسک مخاطرات احتمالی را کاهش دهند. همچنین بارش های بهاری گاهی با تشدید بارش و همراه با رگبار باران است و بر این اساس در این مدت احتمال آبگرفتگی معابر عمومی بخصوص روز دوشنبه در مسیر های ساحلی دریای خزر پیش بینی می شود. همچنین سازمان هواشناسی طی اخطاریه ای اعلام کرد:از بعدازظهردوشنبه و طی روز سه شنبه دریای خزر و خلیج فارس به سبب وزش باد شدید مواج و توفانی بوده و ارتفاع موج بین ۲ تا ۳ متر پیش بینی می شود. از این رو توصیه می شود طی این مدت در مناطق ذکر شده احتیاط لازم در تردد شناور های سبک، نیمه سبک و تفریحی بعمل آید.

سلامت نیوز : تحقیقات جدید پژوهشگران نشان داد که باور به این که انرژی لازم برای هضم و جذب سبزیجاتی چون کرفس، کاهو، گریپ فروت، خیار و بروکلی از انرژی ای که تولید می کنند بیشتر است، افسانه ای بیش نیست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، محققان به 9 مارمولک استرالیایی که فرآیند هضم و جذب مشابهی با انسان دارند، پس از ده روز ناشتایی کرفس خام خوراندند و پس از محاسبه انرژی از دست رفته در اثر هضم و دفع، انرژی خالص حاصل از آن را محاسبه کردند. به گزارش تارنمای ساینس الرت ،این محاسبات نشان داد که مارمولک ها 33 درصد از انرژی جذب شده را صرف فرآیند هضم کرده و 43 درصد آن را نیز دفع کرده اند، به این معنا که 24 درصد از انرژی حاصل یعنی تقریبا یک چهارم انرژی کرفس، در بدن آن ها ذخیره شده است. محققان برای تطبیق نتایج به دست آمده از این تحقیق با سیستم گوارشی انسان، این طور تخمین زدند که 25 درصد انرژی به دست آمده از یک قطعه کرفس در بدن انسان، صرف جویدن و جذب آن، 5 درصد آن صرف ادرار و 30 درصد آن نیز دفع می شود. اعضای این تیم تحقیقاتی در ادامه بررسی کردند که تحت چنین شرایطی، وقتی یک انسان کرفس، بروکلی، سیب، هویج، گریپ فروت، گوجه، خیار، هندوانه، کاهو و بلوبری می خورد، چه اتفاقی می افتد. آن ها در هر کدام از این موارد به طور تقریبی جذب یک انرژی خالص 64 درصدی را تخمین زدند. بنابراین اگر یک انسان 100 کالری بلوبری بخورد، 64 کالری دریافت می کند. حتی در حالتی که میزان انرژی از دست رفته درنتیجه دفع و هضم دوبرابر شد، باز هم نتیجه جذب 19 درصدی واحد انرژی را نشان داد که گرچه زیاد نیست اما نمی توان آن را کمتر از انرژی از دست رفته دانست. نتیجه این که اگرچه خوردن سبزیجات کم کالری به کاهش وزن کمک می کند اما هیچ مدرک علمی ای وجود ندارد که نشان دهد انرژی لازم برای خوردن، هضم و جذب این سبزیجات از انرژی ای که تولید می کنند، بیشتر است. جزئیات مربوط به این تحقیق در bioRxiv منتشر شده است.

سلامت نیوز:مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تبلیغات داروهای طبیعی مشمول ضوابط و مقررات است، گفت: فرآورده هایی که در ماهواره تبلیغ می شوند شرایط تبلیغ در فضای رسمی را نداشته اند و برای سلامت این محصولات هیچ ضمانتی وجود ندارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، دکتر مهناز خانوی در مورد تبلیغات داروهای طبیعی، عنوان کرد: تبلیغات این فرآورده ها فقط در صورتی در رسانه مجاز است که از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته باشند. وی افزود: براساس برگزاری جلساتی با معاونت بازرگانی صداوسیما، مقرر شد که فرآورده های شرکت هایی که قصد تبلیغات محصول خود را داشته باشند، باید ضمن طی مراحل مشخص، فرآورده مورد بررسی قرار گرفته و اصالت پرونده تولید مشخص شود. مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه متن تبلیغ داروهای طبیعی مورد بررسی قرار می گیرد، عنوان کرد: سازمان غذا و دارو بر واقعی بودن کارکرد محصول تبلیغاتی توجه ویژه دارد و بر همین اساس، فرآیند تبلیغات و صدور مجوز آن تنها برای موارد خاص قابل انجام است. بنابر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، وی با تاکید بر اینکه هیچ ضمانتی برای سلامت فرآورده های تبلیغاتی در شبکه های ماهواره ای وجود ندارد، گفت: قطع تبلیغ فرآورده ها از شبکه های رسمی به این معناست که این فرآورده ها امکان گرفتن مجوز برای تبلیغ رسمی را نداشته اند و در نتیجه خرید و مصرف این فرآورده ها اعم از داروهای چاقی، لاغری و انواع مکمل ها پیشنهاد نمی شود.

سلامت نیوز:پزشکان در آزمایشات جدید دریافته اند که مصرف داروهای پروستات می تواند در افزایش خطر ابتلا به دیابت موثر باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، متخصصان انگلیسی مشاهده کردند دو داروی متداول در درمان بیماری پروستات می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش دهند. هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) موجب انسداد مجرای ادراری یا تکرر ادرار می شود. در این بررسی متخصصان به مطالعه روی دو دارویی پرداختند که اغلب در درمان این عارضه توصیه می شوند. تاثیر دو داروی دوتاستراید (آوودارت) و فیناستراید (پروسکار) روی ۳۹ هزار مرد مورد مطالعه قرار گرفت. همچنین ۱۶ هزار بیمار دیگر مبتلا هایپرپلازی خوش خیم پروستات داروی فلومکس را که در درمان این بیماری مورد استفاده است دریافت کردند. به گزارش نیویورک تایمز، متخصصان انگلیسی مشاهده کردند افرادی که دو داروی آوودارت و پروسکار دریافت کرده بودند به ترتیب ۳۲ و ۲۶ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بوده اند.

سلامت نیوز: چند روز قبل شخصی هراسان با پلیس تماس گرفت و از کشف بدن نیمه جان مردی ناشناس داخل یکی از قبرهای قبرستانی در اطراف تهران خبر داد. به گزارش سلامت نیوز ایران نوشت: او گفت: روز گذشته پدرم فوت کرد و صبح امروز مراسم کفن و دفنش بود. صبح زود برای عزاداری و انجام کارهای تشییع او به قبرستانی که در یکی از روستاهای اطراف تهران است رفتم. اما در کمال ناباوری داخل قبر پدرم که کنده بودند مردی زخمی را دیدم. او ادامه داد: ابتدا فکر کردم که او فوت کرده است. اما وقتی نزدیک تر رفتم متوجه شدم که بدنش هنوز گرم است و به سختی نفس می کشد. نجات از چند قدمی مرگ به دنبال این تماس بلافاصله مأموران اورژانس و پلیس راهی قبرستان شده و با بدن نیمه جان مردی مواجه شدند که بشدت مجروح شده بود. مرد جوان بلافاصله به بیمارستان منتقل شد و پس از بهبودی نسبی راز آدم ربایی و سرقتی خشن را برملا کرد. او گفت: شب حادثه از محل کارم به خانه برمی گشتم. در کنار خیابان به انتظار ماشین ایستاده بودم که خودروی پژویی در مقابلم توقف کرد. خودرو به غیر از راننده دو سرنشین دیگر داشت که تصور کردم آنها هم مسافرند. من روی صندلی عقب نشستم و به راه افتادیم. پس از طی مسافتی مرد جوانی که کنار من نشسته بود با تهدید چاقو از من خواست تا هر چه پول نقد دارم به او بدهم و کارت عابر بانکم را هم در اختیارشان قرار دهم. اما من مقاومت کردم و آنها هم دست و پای مرا با تهدید چاقو بستند و بشدت مرا کتک زدند. 400 هزار تومان پول نقدی که داشتم را به آنها دادم و بعد هم رمز کارت عابر بانکم را گفتم. آنها هم با کارت من به چندین مغازه پارچه فروشی، ابزار فروشی و طلافروشی رفته و با پول های من خرید کردند. بدن نیمه جان در گور خالی از آنجا که خیلی کتکم زده بودند حالم خیلی بد بود. برای همین به سمت خارج از تهران حرکت کردند. نمی دانم چقدر طول کشید تا خودرو را نگه داشته و مرا دست و پا بسته داخل گودالی انداختند که بعداً متوجه شدم قبر یک پیرمرد بوده که همان روز فوت کرده است. 12 ساعت داخل قبر با مرگ دست و پنجه نرم کردم تا اینکه خانواده پیرمرد برای برگزاری مراسم خاکسپاری به آنجا آمدند و بدن نیمه جان مرا پیدا کردند. با شکایت مرد جوان تحقیقات آغاز شد. در بررسی های صورت گرفته کارآگاهان به سراغ دوربین های مداربسته اطراف قبرستان رفتند اما موفق نشدند هیچ ردی از سرنشینان خودرو به دست آورند. دستگیری عاملان شکنجه در ادامه تحقیقات مشخص شد که گوشی تلفن همراه مالباخته توسط مردی در شهریار خریداری شده است. کارآگاهان بلافاصله به سراغ مرد جوان رفته و او در بررسی ها گفت: گوشی تلفن همراه را چند روز قبل از دزد سابقه داری خریداری کرده ام. با به دست آمدن هویت دزد سابقه دار، کارآگاهان به سراغ او رفته و سارق را بازداشت کردند. دزد سابقه دار در تحقیقات گفت: من به همراه دو نفر از دوستانم سوار بر خودروی پژو در خیابان های پایتخت حرکت می کردیم و با دیدن طعمه مناسب او را به عنوان مسافر سوار می کردیم. بعد از طی مسافتی با تهدید چاقو پول و وسایل نقدشان را سرقت کرده و رمز کارت های عابر بانکشان را می گرفتیم و با آنها کالا خریداری می کردیم. او ادامه داد: آخرین فردی را که سوار کردیم بشدت مقاومت کرد که مجبور شدیم او را کتک بزنیم. فکر کردیم مسافر جوان زیر شکنجه های ما جان داده است برای اینکه ردی از خودمان باقی نگذاریم جسدش را داخل قبری که خالی بود انداختیم و فرار کردیم. با اعتراف متهم جوان دو همدستش نیز بازداشت شده و تحقیقات برای شناسایی سایر شاکی ها ادامه دارد.

سلامت نیوز: پژوهشگران دانشگاه کمبریج متغیرهای ژنتیکی ای را کشف کرده اند که از بروز چاقی و عوارض ناشی از آن در افراد جلوگیری می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، محققان انگلیسی با بررسی پرونده ژنتیکی بیش از نیم میلیون داوطلب دریافتند که نزدیک به 6 درصد از مردم انگلستان که ژن اروپایی دارند، از ترکیب خاصی از متغیرهای ژنتیکی برخوردارند که آن ها را، فارغ از سبک زندگیشان در برابر اضافه وزن محافظت می کند. تمرکز این مطالعه بر ژنی موسوم به MC4R متمرکز است. به گزارش تارنمای روزنامه تلگراف،محققان پیش تر نیز نسبت به نقش این ژن در تنظیم وزن افراد آگاه بودند اما نتایج بررسی های جدید آن ها به شناسایی 61متغیر خاص از این ژن منتهی شد که برخی از آن ها می تواند جلوی اضافه وزن در افراد را بگیرد و برخی دیگر آن ها را در برابر عوارض ناشی از چاقی از جمله دیابت نوع دو و بیماری های قلبی حفظ می کند. امید می رود که با اتکا به یافته های اخیر، بتوان داروهای لاغری جدید و موثرتری را تولید و روانه بازار کرد. صدف فاروقی دانشمند ایرانی که سرپرستی این تحقیقات را برعهده دارد، می گوید: این تحقیقات ثابت کرد که ژنتیک نقش عمده ای در این که بعضی افراد چاق باشند و بعضی دیگر آن قدر خوش شانس اند که ژن هایی داشته باشند که آن هارا از چاقی حفظ کند، دارد. این بدان معنی نیست که نمی توانیم با کنترل چیزی که می خوریم، بر وزنمان تاثیر بگذاریم اما نشان می دهد که بعضی افراد از سایرین خوش شانس ترند. گزارش کامل نتایج این تحقیقات در مجله Cell منتشر شده است.

سلامت نیوز:معاون کلی وزارت بهداشت گفت: متأسفانه در دنیا نصف مردم، خدمات بهداشتی و درمانی مناسب دریافت نمی کنند و در استان هرمزگان باید کاری کنیم هیچ کسی شرمنده خانواده اش برای تأمین هزینه سلامت نشود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، ایرج حریرچی امروز در آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان هرمزگان، افزود: شعار امسال هفته سلامت پوشش همگانی سلامت بر مبنای مراقبت های اولیه بهداشتی است یعنی همه خدمات مورد نیاز سلامت، ارتقا، پیشگیری، بهداشت و توانبخشی را در دل جامعه بدون مشکل مالی دریافت کنند. وی با بیان اینکه بیمار نباید از استان خارج شود، تصریح کرد: حداقل ۹۰ درصد بیماران استان باید در استان درمان شوند و باعث شرمساری برای بنده است که بیمار هرمزگان به دلیل نبود امکانات در هرمزگان در استانی دیگر درمان شود. حریرچی با بیان اینکه همه مردم باید خدمات مناسب را دریافت کنند، خاطرنشان کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان مسئول بهداشت و درمان استان برای تک تک مردم است و باید پاسخگو همه باشد. وی ادامه داد: فرصت کوتاه است و باید خدمت خود را سرعت بخشیم تا مشکلات کاسته و خدمات بهتری ارائه کنیم. معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه یکی از تعاریف پوشش همگانی سلامت این است که هیچ خدمتی نباید در جامعه عرضه شود مگر فقرا بهره مند شوند، بیان کرد: اختصاصی خواری و ویژه خواری در وزارت بهداشت و درمان باید ریشه کن شود. وی با بیان اینکه VIP وزارت بهداشت و درمان باید فقرا و محرومین باشند، عنوان کرد: نباید فردی در جامعه پیدا شود که از بهره مندی خدمات محروم شود. حریرچی با اشاره به اینکه از اقدامات صورت گرفته دکتر داودی تقدیر می کنم و از مدیران برجسته حوزه بهداشت و درمان است که از کلیدی ترین مسئولیت های وزارت به وی اعطا شده است، خاطرنشان کرد: به طور حتم دکتر فرشیدی با توصیفات صورت گرفته می تواند با حمایت مجمع نمایندگان استان در مجلس و استانداری مسیر توسعه حوزه سلامت در هرمزگان را سرعت بخشد. وی در پایان با تاکید بر اینکه باید فعالیت های بخش خصوصی دکتر فرشیدی نیز به صفر برسد، اظهار کرد: امیدوارم وی تمامی توان خود را در مسیر خدمت به مردم هرمزگان بگذارد و مردم استان باید کیفیت درمان تهران و سایر کلانشهرها را دریافت کنند تا به استان دیگری کوچ نکنند و تا سه سال آینده استانداردهای تختخواب های بیمارستانی هرمزگان به دو برابر برسد و در این زمینه باید آمادگی نرم افزاری خود را بالا ببریم.

سلامت نیوز: 20درصد کل مساحت هامون طی 45روز گذشته و براثر بارش برف و باران در افغانستان آبگیری شده است. این خبری است که به نقل از مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان رسانه ای شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،حالا هامون نشینان ورود آب به هامون خشکیده را جشن گرفته اند این شادی البته زودگذر است. گفته های وحید پورمردان هم تأییدی براین مدعاست. او به گفته است که وضعیت هامون مثل بیماری است که از آی سی یو به بخش منتقل شده است. وحید پورمردان می گوید آبی که وارد هامون شده و می شود بخشی از سیلاب هایی است که به سمت هامون ایران هدایت شده، اما سرعت و حجم ورودی آب پایین است. به گفته مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان، گنجایش آبی کل تالاب هامون در دو بخش ایران و افغانستان بالغ بر ۱۱ میلیارد مترمکعب است و اکنون 20درصد از مساحت کل تالاب آبگیری شده است که عدد بالایی نیست البته با توجه به اینکه در دو دهه اخیر هامون با خشکسالی مواجه است، همین قدر آب هم به شدت در اکوسیستم تالاب و نشاط اجتماعی تأثیرگذار بوده است. آخرین باری که تالاب هامون تا همین ۲۰ درصد هم آبگیری کرد، سال ۹۱ بود. بعد از آن دوره ورودی آب هامون به تدریج کم شده است. پورمردان تأکید کرد: سیستان و بلوچستان کم بارش ترین استان کشور است و امسال هم با وجود ترسالی و بارش بالای نرمال در تعدادی از استان ها، سیستان و بلوچستان همچنان با کمبود بارش مواجه است بنابراین با وجود آبگیری تالاب هامون، نمی توان ادعا کرد که امسال مشکل گردوغبار در سیستان نخواهیم داشت. ناتوانی دستگاه دیپلماسی و سازمان حفاظت محیط زیست هامون که روزگاری ایستگاه زمستان گذرانی 186گونه پرنده مهاجر بود بیش از 20سال است که به بیابانی به وسعت 570هزار هکتار تبدیل شده است؛ بیابانی که منشاء ریزگرد و سایر آلودگی های زیست محیطی استان است. با روی کار آمدن دولت یازدهم که عنوان دولت محیط زیستی را به خود اطلاق کرد هامون نشینان بیش از هر زمان دیگری به احیای هامون امیدوار شدند. این امید ناشی از آن بود که دولت یازدهم نخستین مصوبه هیأت دولت را به احیای دریاچه ارومیه اختصاص داد اما برخلاف آنچه تصور می شد احیای هامون به فراموشی سپرده شد. حالا حسن روحانی، رئیس جمهور، احیای ارومیه را از افتخارات دولت خود می داند باوجود این، هامون همچنان در انتظار تدبیر برای گره گشایی از معضل حقابه ای است که افغان ها بیش از 20سال است از رها سازی آن دریغ می کنند. نگاهی به عملکرد مسئولان محیط زیست و وزارت نیرو و وزارت خارجه در ارتباط با هامون نشان می دهد مسئولان ذیربط در این زمینه تنها به نمایش و شعار بسنده کرده اند. برای نمونه، معصومه ابتکار، رئیس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، که پس از 8سال دوری از مسند ریاست سازمان محیط زیست دوباره در دولت یازدهم سکان هدایت محیط زیست کشور را برعهده گرفت، چهارم دی ماه 92در سفر به سیستان و بازدید از دریاچه هامون با اشاره به برنامه های این سازمان برای احیای هامون اعلام کرد که زندگی به هامون بازمی گردد و دوباره شاهد حضور مردم برای امرارمعاش در این منطقه خواهیم بود . 2سال بعد از این اظهارات(30تیرماه 94) مدیر وقت طرح حفاظت از تالاب های ایران از احیای دریاچه هامون در سال 96خبر داد و گفت که با اجرای برنامه جامع مدیریتی برای تالاب هامون، این تالاب احیا می شود. اما نقطه عطف این اظهارات، اظهارنظر عیسی کلانتری است. او که بعد از معصومه ابتکار، بر مسند ریاست سازمان حفاظت محیط زیست تکیه زد 23مهرماه 97اعلام کرد که هامون دیگر هامون نمی شود . چرا هامون، هامون نمی شود هامون در زمان پرآبی بالغ بر 10میلیارد مترمکعب آب داشت. بنا به اعلام کارشناسان، 3820کیلومترمربع از عرصه های تالابی هامون که در سرزمین ایران واقع شده سالانه به 1.5تا 2.5میلیارد مترمکعب آب نیاز دارد که قرار بود این نیاز آبی از طریق دستگاه دیپلماسی پیگیری شود تا دولت افغانستان حقابه هامون را رهاسازی کند. اما طی همه این سال ها، دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته اند اقدامی برای رهاسازی حقابه هامون انجام دهند. هفدهم دی ماه 92رئیس وقت کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره حقابه هامون گفت: معضل هامون معضلی بین دولت ایران و افغانستان است که باید مسئولان با راهکارهای مناسب از این معضل گره گشایی کنند. باید با افغانستان به این تفاهم برسیم که تمام پیمان های منطقه ای مبنی بر تأمین حقابه هامون که پیش از این بین ایران و افغانستان منعقد شده لازم الاجرا باشد. وزارت امور خارجه و نیرو باید تمام هم و غم خودشان را برای دستیابی به این تفاهم به کار بندند. عباس رجایی افزود: به نظر می رسد وزارت نیرو و امورخارجه موضوع هامون را با جدیت دنبال نکرده اند در نتیجه حق و حقوق مردم ما استیفا نشده است. این دو وزارتخانه باید تلاش کنند، مجلس شورای اسلامی هم این مسئله را پیگیری می کند. این مستندات نشان می دهد اراده ای برای احیای هامون وجود ندارد و هامون نشینان باید به سیلاب های فصلی دلخوش باشند و دعا کنند که بارش ها ادامه داشته باشد. روزگار پرآبی هامون آمارهای سازمان شیلات نشان می دهد هامون نشینان در دوران ترسالی، هر سال15هزار تن ماهی صید می کردند و هامون سالانه یک میلیون و 400هزار تن علوفه ارزانی هامون نشینان می کرد. 115هزار راس گاو سیستانی در سفره آباد هامون می چریدند و به مدد نیزارهایی که در هامون رشد می کند صنایع دستی رونق داشت و زندگی به هامون نشینان لبخند می زد اما اکنون آن دریای پهناور به بیابانی به وسعت 570هزار هکتار تبدیل شده و مدت هاست که هامون نشینان در نبود تدبیر و بی توجهی مسئولان به مهاجرت ناگزیر تن داده اند. آنها سرزمین آبا و اجدادی خود را ترک می کنند؛ آواره شهرهای دیگر می شوند و غم غربت به جان می خرند تا لقمه نانی تأمین کنند. سفره که خالی باشد چه باید کرد؟ به ویژه آنکه گردوغبار هم مجالی برای نفس کشیدن برجای نگذاشته باشد.

سلامت نیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به کاهش سن ابتلا بیماری های قلبی در ایران اشاره کرد و گفت: تغییر سبک زندگی، کم تحرکی، عادات غذایی نادرست و مصرف سیگار و قلیان از مهمترین دلایل کاهش سن ابتلا به این بیماری است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،دکتر عیسی خواهشی اظهار داشت: هرچند آمار دقیقی از مبتلایان این بیماری در کشور موجود نیست، اما براساس شواهد موجود، مشاهدات عینی و برآوردها، نشان از کاهش سن بیماری های قلبی در کشور دارد. این متخصص قلب اعلام کرد که در سال های گذشته افراد بالای 50 بیشتر دچار این بیماری می شدند اما در سال های اخیر به دلایل مختلف از جمله تغییر سبک زندگی، کم تحرکی و مصرف غذاهای نامناسب، سن این بیماری کاهش یافته است. وی بر اهمیت ارائه مشاوره به بیماران قلبی تاکید کرد و گفت: در سال های گذشته خدمات مشاوره قلب به افراد بالای 50 سال ارائه می شد ولی اکنون با توجه شرایط موجود، ارائه مشاوره به سنین پایین تر الزامی است. خواهشی خاطرنشان کرد: هرچند بیماریهای قلبی و عروقی در مردان شایع تر است اما میزان بروز آن در زنان هم رو به افزایش است.

سلامت نیوز:در مگاپروژه پرونده الکترونیک سلامت، اطلاعات کلی و اولیه 70میلیون نفر ایرانی به ثبت رسیده است. این پروژه به گفته ریاست جمهوری قرار است تا پایان فصل بهار به نتیجه برسد و مدیریت سلامت به صورت عادلانه و استاندارد را برای مدیران به امری شدنی تبدیل کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،در هفته گذشته دومین جلسه شورای سیاستگذاری نظام سلامت الکترونیک کشور برگزار شد تا پرونده الکترونیک را به وعده ریاست جمهوری نزدیک تر کنند. سعید نمکی، وزیر بهداشت در این جلسه گفت: از زمانی که به وزارت بهداشت آمدم، چندین نشست کارشناسی در مورد اجرای پرونده الکترونیک سلامت برگزار کردیم و در زمان تصدی وزارت و پیش از آن، بارها برای مشاهده سامانه های سیب، ناب، پارسا و سینا به استان های مختلف سفر کرده ام، اما پرونده الکترونیک سلامت، نخستین زیرساخت برای ورود به پزشک خانواده و نظام ارجاع است. وی تأکید کرد: به رئیس جمهور قول داده ایم که پرونده الکترونیک سلامت در کشور تا بهار به سرانجام برسد. بنابراین باید تقسیم کار کنیم که سهم وزارت بهداشت و ارتباطات کجاست. البته باید ابتدا پرونده الکترونیک سلامت را اجرایی کنیم و در گام های بعدی فازهای دیگر آن را. همچنین محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، تکمیل پرونده الکترونیک را جزو 12طرح الکترونیکی عنوان کرد که حسن روحانی از این وزارتخانه برای گسترش دولت الکترونیک خواسته است. او وعده داد که نیازهای وزارت بهداشت از نظر نقاط فاقد دسترسی به اینترنت مرکز داده ها را برطرف کند؛ به شرط اینکه همپوشانی بیمه ها حل و اسناد پزشکی برای راحتی مردم الکترونیکی شوند. آنچه به عنوان پرونده الکترونیک هم اکنون در کشور اجرا می شود نسخه ثانویه سیستمی به نام IEHS است که در سال92 توسط بنیاد برکت به صورت سراسری اجرا می شد. پس از اینکه تیم مدیریت در وزارت بهداشت تغییر کرد، تصمیم گرفته شد سیستم دیگری به صورت سراسری در کشور به نام سامانه سیب اجرایی شود. استان فارس به عنوان یکی از 2استانی است که سال ها پیش مگاپروژه های پزشک خانواده و پرونده الکترونیک به صورت پایلوت در آن اجرا شد. کرم توانی، رئیس اداره پزشک خانواده استان فارس در گفت وگو با همشهری درباره پرونده الکترونیک گفت: پرونده الکترونیک سلامت از ابتدای اجرایی شدن پزشک خانواده در سال92 در استان فارس مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان با سامانه IEHS کار می کردیم که مربوط به بنیاد برکت بود. این نرم افزار کشوری، با برنامه های روستایی اجرایی شد؛ اما بعد از 3، 4سال از اجرا شدن برنامه و پس از اینکه کل روستاها به صورت تقریبی و بخشی از جمعیت شهری نیز پوشش داده شد با تغییر مدیریت جدید استفاده از آن منتفی شد. آن سامانه هم ایراداتی داشت ولی به هر حال اطلاعات بسیار جامعی از وضعیت سلامت جمعیت ایران در خود ذخیره کرده بود. او در پاسخ به اینکه آیا از اطلاعات سامانه قبلی در سامانه جدید سیب استفاده شده است، گفت: در مورد اینکه کل اطلاعات به این سامانه منتقل شود باید بگویم این کار صورت نگرفت. از آنجایی که پزشکان، مراقبان سلامت و بهورزان، اطلاعات اولیه ای از افراد داشتند، توانستند بخشی از اطلاعات را منتقل کنند ولی ما انتظار داشتیم که آن سامانه در سیستم جدید تلفیق شود. این اطلاعات در حد چندبار ویزیت شدن و واکسینه شدن افراد و... بود. کارهایی که می شد دستی انجام داد. اواخر سال94 سامانه سیب جایگزین آن شد، هم اکنون کل جمعیت شهری (2میلیون و 750هزار نفر) و روستایی (یک میلیون و 250هزار نفر) دارای پرونده الکترونیک هستند و اطلاعات تعدادی از افراد جمعیت استان فارس که مربوط به نیروهای مسلح هستند یا پزشک خانواده ندارند در حد اولیه ثبت شده است. دکترتوانی درباره ضرورت دسترسی زنجیره بهداشت و درمان به پرونده الکترونیک گفت: کاغذی بودن اطلاعات جمعیت برای ارائه خدمات در عصر اطلاعات، یک نقص به حساب می آید. اطلاعات وقتی یکجا تجمیع شود، برای افرادی که می خواهند خدمات ارائه دهند قابل استفاده است. هر اطلاعاتی که توسط بهورز ثبت شده باشد، می تواند مورد استفاده پزشک، ماما و دندانپزشک قرار گیرد و در آینده نزدیک در نظام ارجاع نیز استفاده شود. در واقع متخصصان نیز می توانند به داروها و ویزیت های قبلی بیمار دسترسی داشته باشند. وی به اهمیت ثبت سابقه واکسیناسیون برای افراد اشاره کرد و گفت: در سیستم الکترونیک هیچ خدمات سلامتی از قلم نمی افتد و کاغذ های حاوی اطلاعات ارزشمند بیماران گم نمی شود یا همراه داشتن آن از یاد بیمار و متصدی نمی رود. مسائل حقوقی نیز در این روش بیشتر از همیشه قابل رعایت است؛ به طور مثال زن باردار باید در فرایند زایمان خدماتی را دریافت کندکه با پرونده الکترونیک به صورت هوشمند این خدمات یادآوری شده و به صورت حق بیمار قابل پیگیری است. اگر پرونده الکترونیک به اورژانس کشور نیز متصل شود، پزشک اورژانس می تواند در مواردی که بیمار دچار کاهش هوشیاری است به راحتی به سابقه او ازجمله دیابت، فشار خون، سکته های ناقص و... دسترسی پیدا کرده و درمان مؤثر تری ارائه کند. اجرایی شدن پرونده الکترونیک برای بستری شدن بیمار و پس خوراند به پزشک خانواده مورد استفاده قرار می گیرد. او در مورد آنچه تا کنون انجام شده و متصل به پرونده الکترونیک است افزود: هم اکنون سطح یک خدمات بهداشت و درمان (بهورز و پزشک خانواده) و همچنین کارشناس تغذیه و سلامت روان، واکسیناسیون، بهداشت محیط، خدمات مامایی و دندانپزشکی به پرونده الکترونیک دسترسی دارند. سطح2 هنوز متصل نیست. هفته گذشته در ویدئوکنفرانسی که با حضور 6استان پایلوت پرونده الکترونیک انجام شد، تصمیم گرفته شد که در هفته آینده سطح2 نیز که شامل متخصصان و سیستم اطلاعات بیمارستان هاست، به ارجاع الکترونیک متصل شوند. حفظ امنیت اطلاعات در پرونده الکترونیک افشا نشدن اطلاعات مردم در مگاپروژه های اینچنینی برای مصرف کنندگان آن اهمیت زیادی دارد؛ کرم توانی، رئیس اداره پزشک خانواده استان فارس، اطمینان خاطر داد که این پروژه گواهینامه های کمیته اخلاق پزشکی، وزارت ارتباطات و اطلاعات را دارد و دسترسی به اطلاعات اصولا از پایین به بالا مسدود است؛ به این معنا که اطلاعات جزئی پرونده را پزشک و بهورز دارد، ولی مدیران بالادست اطلاعاتی را که منجر به تهیه گزارش کلان از سلامت جمعیت می شود در اختیار دارند. مثلا من نمی دانم چه کسی به دیابت مبتلاست ولی می دانم که چه تعداد دیابتی و مبتلا به فشار خون در سطح استان وجود دارد تا بتوانم برای کنترل بیماری ها برنامه ریزی کنم. گیرنده خدمت می تواند در استان های دیگر نیز به صورت مهمان خدمات دریافت کند، در این شرایط برای حفظ امنیت سامانه، حتما به شماره تلفن همراه او، کدی پیامک می شود که فقط او به آن دسترسی دارد. افراد هنوز نمی توانند به محتوای و اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت خود به صورت مستقل دسترسی داشته باشند ولی قرار است بعدا چنین سطح دسترسی تعریف شود. وی با اشاره به اینکه اطلاعات مربوط به سامانه سیب و سامانه هایی که استان ها خراسان و گلستان مستقلا در حال استفاده از آن هستند، در سامانه سپاس تجمعی خواهد شد، گفت: در مورد مشکلات کنونی این طرح می توان گفت که این سیستم آنلاین است و هرگونه نقص در دسترسی به اینترنت می تواند کار را به تأخیر بیندازد و یا کند کند. به ما وعده داده اند که به زودی سیستم آفلاین هم برقرار خواهد شد ولی امیدواریم این کار سریع تر صورت بگیرد. پیامک به حجاج مبتلا به آنفلوآنزا پس از سال ها تلاش در ایجاد سامانه پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت هم اکنون می توان در استان هایی که جلودار اجرای این مگاپروژه ها هستند، داده های خام را به اطلاعات تبدیل کرد. دکتر توانی درباره استفاده هایی که تا کنون از پرونده الکترونیک سلامت صورت گرفته گفت: قبل از پرونده الکترونیک سلامت ما هیچ آماری از دیابتی ها و مبتلایان به فشار خون در جامعه شهری نداشتیم. این اطلاعات بین پزشکان متخصص پخش بود و آنها داروهایی را به فراخور تجربه خود تجویز می کردند و آنها هم از عوارض و نحوه مصرف داروها اطلاع نداشتند. از زمانی که پرونده الکترونیک سلامت اجرا شد به طور لحظه ای می توانیم مراقبت های روزانه این افراد را رصد کنیم. در نتیجه می توانیم به پزشکان پسخوراند (بازخورد) دهیم که چه تعداد از بیماران مراقبت نشده اند و تحت کنترل نیستند. آمار واکسیناسیون و ویزیت جمعیت تحت پوشش نیز به روز است. با کمک پرونده الکترونیک سلامت می توانیم بار مراجعه به پزشکان را به طور مثال درصورت بروز آنفلوآنزا در یک منطقه با افزایش تعداد پرسنل در آنجا مدیریت کنیم. در واقع می توانیم بهتر سیاستگذاری کنیم. در دو سال گذشته، در ایام حج و اربعین ما توانستیم کسانی را که در ورودی فرودگاه ها و مرز ها با علائم بیماری واگیردار دیده شدند شناسایی کنیم. کد ملی آنها را به سامانه سیب اعلام کردیم. پزشک خانواده فرد بیمار او را برای معاینه با پیامک فراخواند تا عوارض بیماری گسترش پیدا نکند. وصل شدن بیمارستان ها و سطح دو خدمات درمانی به پرونده الکترونیک سلامت به کمک پزشک خانواده نیز می آید. تا کنون سطح یک هیچ اطلاع مستندی از خدماتی که به بیمار در سطح2 ارائه شده است نداشت، متصل شدن سطح دو به گفته دکتر توانی با موافقت و استقبال بیمارستان ها مواجه شده است. متخصصین نیز وقتی از مزایای پرونده الکترونیک سلامت مطلع شوند حتما از آن استقبال خواهند کرد.

سلامت نیوز:دانشجویان رشته مهندسی پزشکی دانشگاه رایس (Rice) یک سرنگ اپی نفرین به شکل ساعت مچی ساخته اند که حمل آن نسبت به سرنگ های رایج خیلی آسان تر است و می تواند زندگی افراد را نجات دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا اگر شما مستعد ابتلاء به واکنش های شدید آلرژیک هستید، حمل یک سرنگ اپی نفرین (آدرنالین) می تواند حیاتی باشد. اما از آنجایی که این سرنگ ها اغلب بزرگ هستند، احتمال همراه نداشتن آنها در هنگام نیاز زیاد است. به گزارش انگجت،،دانشجویان رشته مهندسی پزشکی دانشگاه رایس یک راه حل ساده ابداع کرده اند و این سرنگ را بر روی یک دستگاه شبیه به ساعت مچی قرار داده اند. آنها نام این فناوری پوشیدنی را "EpiWear" گذاشته اند که یک سرنگ انعطاف پذیر حاوی اپی نفرین را در دستگاهی که کمی بزرگ تر از یک ساعت مچی است، پنهان کرده اند. بنابراین زمانی که کاربر در شرایط اضطراری قرار بگیرد، فقط کافی است این دستگاه را باز کند و اهرم ایمنی آن را آزاد کند و با قرار دادن سرنگ روی ران خود با فشار یک دکمه تزریق را انجام دهد. این تیم از نگرانی های کاربران مبنی بر تزریق اتفاقی و ناخواسته روی دست آگاه است و به همین منظور از طراحی تاشوی سه تایی برای سرنگ استفاده کرده تا تزریق تصادفی غیرممکن باشد. همچنین تزریق بدون فشار دکمه مخصوص این سرنگ انجام نمی شود. توسعه "EpiWear" هنوز در اول راه است و فعلاً از قطعات چاپ سه بعدی شده ساخته شده است. دانشجویان در پی بهبود طراحی و ساخت آن هستند و می خواهند این سرنگ پوشیدنی را کوچک تر و زیباتر کنند تا کاربران به راحتی و بدون اکراه از آن استفاده کنند. آنها حتی به دنبال افزودن یک ساعت واقعی روی این دستگاه هستند تا هم استفاده بیشتری داشته باشد و هم عادی جلوه کند. اپی نفرین (شناخته شده به عنوان آدرنالین، هورمون غده فوق کلیوی بخش مرکزی) یک هورمون و انتقال دهنده عصبی از دسته کاتکول آمین های درون ساز است. این ماده باعث افزایش ضربان قلب، انقباض عروق و انبساط راه های هوایی شده و در بروز واکنش جنگ و گریز سیستم عصبی سمپاتیک مؤثر است. این هورمون معمولاً در مواقعی که فرد هیجان بالا را تجربه می کند، در بدن ترشح می شود.

سلامت نیوز: مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به وزش باد شدید در تهران طی امروز (۳۱ فروردین) گفت: با تداوم این شرایط تا صبح فردا (۱ اردیبهشت) طی برخی ساعات افزایش موقتی در غلظت آلاینده ها مشاهده می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، حسین شهبازی با بیان اینکه پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان دهنده کاهش میزان ناپایداری جوی در صبحگاه امروز (۳۱ فروردین) است، اظهار کرد: به تدریج در طی روز همراه با افزایش تردد خودروها طی برخی ساعات شرایط برای تجمع آلاینده ها فراهم می شود. وی ادامه داد: هرچند این وضعیت جوی پابرجا نیست و با برقراری شرایط جوی نسبتا ناپایدار در طول روز به تدریج بر سرعت وزش باد افزوده می شود و برای برخی ساعات وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه از سمت نواحی غربی -شمال غربی و بارش پراکنده باران انتظار می رود. شهبازی با اشاره به اینکه به تدریج طی شبانگاه از میزان ناپایداری جوی کاسته می شود، تصریح کرد: با تداوم این شرایط تا صبح فردا (۱ اردیبهشت) طی برخی ساعات افزایش موقتی در غلظت آلاینده ها مشاهده می شود. مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ادامه داد: طی فردا با تغییر شرایط جوی در طول روز و وزش باد به بزرگی بالاتر از ۵ متر بر ثانیه طی برخی ساعات وضعیت کیفیت هوای پایتخت در شرایط بهتری قرار می گیرد همچنین تا روز آینده دمای هوا در پایتخت روند افزایشی دارد. به گفته وی بر اساس نتایج پیش بینی کیفیت هوا ناپایداری ها جوی حاکم طی امروز (۳۱ فروردین) سبب برقراری شرایط مطلوب کیفیت هوا در بیشتر مناطق شهر تهران می شود و تنها وزش باد شدید طی برخی ساعات افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال دارد. از این رو انتظار می رود با وجود افزایش موقتی غلظت آلاینده ها طی برخی ساعات فردا (۱ اردیبهشت) وضعیت کیفیت هوای پایتخت همچنان در شرایط مساعد قرار داشته باشد. مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته پایتخت منتهی به ۸ صبح امروز با شاخص میانگین ۵۴ در شرایط سالم قرار داشت، تصریح کرد: کیفیت هوای پایتخت هم اکنون با شاخص میانگین ۷۲ در شرایط سالم قرار دارد.

سلامت نیوز: بدون همسرم از پس هیچ کاری برنمی آیم نزدیک به دودهه از عمر زندگی مشترک شان می گذرد ‏و در همه این سال ها هیچ ‏روزی را به یاد ندارد که تنهایی کاری کرده باشد، حتی لباس پوشیدنش هم به ‏سلیقه همسرش است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ، دوران تجرد دختر مستقلی بودم، ‏اما نمی دانم چه اتفاقی افتاد که حالا بدون همسرم به ‏نزدیک ترین مراکز خرید هم نمی روم. یکی از شروط ازدواج سهیلا شاغل نبودن و ‏تغییر سبک زندگی اش بوده ‏است. ٢٠سال پیش، دختر سرزنده ای بودم. کار می کردم و دورهمی ها و سفرهای دوستانه ام را داشتم، ‏کاری ‏که شاید کمتر دختری در آن دوران انجام می داد. بعضی اوقات که به آن روزها فکر می کنم می بینم با سهیلای ‏آن روزها چقدر ‏غریبه ام. ‏ همیشه جدایی ضامن عاشقی است تاهل به معنای تغییر زوجین نیست. افراد ازدواج می کنند تا کامل شوند نه این که تغییر کنند و به آدمی به دلخواه همسرشان بدل ‏شوند. ‏در این که زندگی مشترک تغییراتی در رفتار زوجین به وجود می آورد شکی نیست، اما ‏شخصیت اصلی افراد تغییر به خود نمی بیند. سهیل ‏رضایی، روانشناس، داشتن تنهایی زوجین را یکی از ‏الزامات دانسته و دراین باره می گوید: توان ارتباطی افراد در وهله نخست ‏برمی گردد به توان ‏ارتباطی فرد با خودش و هرقدر در این زمینه توانمند باشیم، بی شک توان ارتباطی مان با محیط بالا می رود و ‏این ‏درحالی است که توان ارتباطی با خود مدیون داشتن خلوت است تا در آن یکسری به مسائل همچون ‏خشم، رویاها، زخم های مان و ... ‏بپردازیم و با خود به یک جمع بندی برسیم. ‏ زندگی مشترک یعنی همه چیز را با همسرتان به اشتراک بگذارید؛ باوری که انتقادهایی را به خود می بیند و ‏می توان آن را به چالش ‏کشید. در این که آدم ها ذاتا آزاد و مستقلند شکی نیست، بنابراین احساس مالکیت ‏نسبت به همسر و تصمیم گیری در مورد موارد ‏مرتبط به همسر از اشتباهات محضی است که می تواند در ‏زندگی مشترک زوجین اتفاق بیفتد. چون در ادامه و در طولانی مدت احساس ‏بد، پرخاشگری و عصبی بودن ‏طرف مقابل را در پی دارد یا از شخصیتی وابسته می سازد که بدون همسرش قادر به هیچ کاری نیست ‏و ‏اراده ای در او دیده نمی شود. رضایی بر این باور است که همیشه جدایی ضامن عاشقی است: همیشه جدایی ‏ضامن عاشقی است، به ‏این معنا که اگر جدایی نداشته باشید در اثر فشار رابطه تنش ها به وجود می آیند، ‏همان طور که شاهدیم افراد در اثر همین تنش ها مدتی ‏از هم قهر می کنند و دوباره به رابطه برمی گردند. ‏درواقع همین تنش ها میل به تنهایی است ولی از آنجایی که ما به رسمیت ‏نمی شناسیمش از طریق ایجاد ‏تنش آن را به دست می آوریم. ‏ شاید احترام گذاشتن به حریم خصوصی به معنای بی خبر ماندن زوجین از فکر و احساس هم تعبیر شود، در ‏حالی که این احترام ‏گذاشتن به احساسات و افکار همسر و رعایت حقوق طبیعی اش است. این روانشناس ‏توافق بر سر داشتن تنهایی را یکی از راهکارها ‏می داند: داشتن تنهایی را اگر بتوانیم به شکل توافق بپذیریم ‏بسیاری از مشکلات حل می شود. داشتن تنهایی اصلا به معنای بی توجهی ‏به فرد مقابل یا زدگی از زندگی ‏نیست، بلکه تنها به معنای داشتن نیاز ارتباط با خود است. در راستای این توافق است که میل به تنهایی ‏با ‏تنش کمتر یا نبود آن تجربه می شود. زمانی که ما ازدواج می کنیم طبیعتا دیگر آن فرد مجرد قبلی نیستیم. ‏من اگر در زمان تجرد ‏‏٨٠درصد وقتم را صرف رفقایم می کردم، بعد از ازدواج باید این درصدها جابه جا شده و ‏‏٨٠درصد زمانم را به همسر و زندگی مشترکم ‏اختصاص بدهم و ٢٠درصد باقیمانده را با دوستان. ‏ رضایی ادامه می دهد: ما نمی توانیم با تمامیت مجردی وارد تمامیت تاهل شویم؛ این موردی است که آدم ها ‏گاهی فراموش می کنند ‏که متاهل شده اند و دوست دارند تا دیروقت با رفقای شان وقت بگذرانند درحالی که ‏همسرشان در خانه تنهاست. این نمی تواند پدیده ‏مناسبی باشد با این مضمون که تو نمی توانی حریمم را ‏بگیری. ضروریت تنهایی برای این است که از یکسری از حمایت ها، نوازش ها را هم جنس ‏می تواند به فرد بدهد. به این معنا که یکسری تجربه ها را افراد می توانند با هم جنسان شان داشته باشند. ‏ بسیاری از افراد بر این باورند که احترام به این حریم خصوصی مختص دوران تجرد و قبل از ازدواج است و ‏زندگی مشترک یعنی باید همه ‏چیز را با همسرمان به شراکت بگذاریم، ولی بسیاری از مشکلات زناشویی ناشی ‏از احترام نگذاشتن به این حریم خصوصی و خدشه دار ‏کردن آن است. این روانشناس ایجاد امنیت را ضروری ‏دانسته و ادامه می دهد: ما باید بپذیریم که به تمام ابعاد زندگی همسرمان نمی توانیم ‏پاسخ بدهیم. شاید من به کوه ‏علاقه مند باشم، اما همسرم نه توان کوهنوردی داشته باشد نه علاقه. اگر به اجبار من را همراهی کند ‏بی شک ‏آسیب می بیند و دچار بهم ریختگی می شود. یکی از مواردی که در مورد داشتن تنهایی نباید از نظر دور داشت این ‏است که به همسرمان ‏این امنیت را بدهیم که در نبود او و در تنهایی مان حریمش حفظ می شود. یعنی نشست ‏دوستانه من قرار نیست حریم همسر و زندگی ام ‏را تهدید کند. رضایی در ادامه توصیه هایی برای مشخص ‏شدن این که چه زمان هایی باید به همسرمان فرصت تنها بودن را بدهیم، دارد: ‏‏ هر فردی می تواند علاقه ‏شخصی اش را داشته باشد پس اجازه بده من تجربیاتم را داشته باشم و تحت تاثیر قضاوتت قرار نگیرم. ‏اجازه ‏بدهیم یکسری علایق زنانه و مردانه باشند. ساعت ها خرید کردن از علایق بعضی زنان است، بنابراین به ‏همسرتان اصرار نکنید که ‏همیشه در این علایق همراه شما باشد چون این رفتار مردانه نیست و می تواند او را ‏اذیت کند، ولی از مردان هم باید این خواهش را کرد ‏که ماهی یک بار در این علاقه همسرش را همراهی کند. ‏زنان فراموش نکنند که حجم بالایی از درخواست ها می تواند موجبات این را ‏فراهم بیاورد که پاسخ منفی ‏بشنوند. ‏ نمی توان برای همه یک نسخه پیچید ‏ زنان ونوسی و مردان مریخی؛ این یعنی زنان و مردان با هم متفاوتند و این تفاوت ها را باید پذیرفت و به آنها ‏احترام گذاشت. مسعود ‏به این مسأله باور دارد و در زندگی مشترکش به آن پایبند است. من و همسرم ‏ابتدای زندگی مشترک مان تفاوت این تفاوت ها و علایق و ‏خواسته های مان را مشخص کرده ایم و برای رسیدن ‏به یک جمع بندی مناسب از روانشناسان و مشاوران متخصص در این زمینه کمک ‏گرفته ایم. به اعتقاد مسعود ‏قبول تفاوت ها و احترام به خواسته های همسر می تواند تنش ها و چالش هایی که زوجین از آنها گلایه دارند ‏را ‏به حداقل رساند. ناهید دهقان، مشاور خانواده هم تفاوت های خانوادگی و تربیتی، سبک زندگی و اختلاف نظرها ‏و علایق متفاوت ‏زوجین را از تاثیرگذارترین موارد می داند و دراین باره می گوید: ‏ این که زوجین ‏به چه میزان تنهایی نیاز دارند، بستگی به نوع رابطه و تعامل شان دارد. بعضی زوجین از علایق و وجوه مشترک ‏فراوانی برخوردارند و موارد مشترک زیادی دارند که حال شان را خوب می کند مثل ورزش، هنر، مسافرت، فیلم دیدن. با این حال با توجه به تفاوت های جنسیتی هرکدام می توانند تنهایی خاص خودشان را داشته باشند به این ترتیب با هم جنسان شان وقت بگذرانند، البته به خاطر داشته باشیم که این اختصاص دادن به رفقا و هم جنسان باید درصد ‏پایینی را شامل شود. ‏ توجه به علایق خود و درنظرگرفتن عقاید و افکار شخصی مان به معنی احترام به حریم خصوصی مان است ‏اما این اهمیت دادن باید بدون افراط و تفریط باشد تا تأثیر مثبتی در زندگی ایجاد کند. احترام به حریم ‏خصوصی در زندگی مشترک به معنی اهمیت دادن به جسم و روح مان است؛ بدون این که بخواهیم از زیر بار ‏مسئولیت های مان در زندگی شانه خالی کنیم، البته دهقان هم این مسأله را ضروری دانسته و می گوید: داشتن ‏تنهایی و حفظ حریم خصوصی کمک می کند میزان استرس و تنش های زندگی مشترک پایین بیاید و در ‏مقابل تعامل زوجین بالا برود. اگرچه باید به این نکته اشاره کرد که اهمیت داشتن تنهایی در میان زوجینی ‏که در آنها تنش اختلاف نظر، تفاوت علایق و سلایق وجود دارد، بالاتر است. ‏ ‏ این مشاور خانواده مزایایی را برای داشتن تنهایی برای زوجین برمی شمارد و ادامه می دهد: در باب مزایای ‏قرارگرفتن در چنین شرایطی این است که فرد در کنار اهمیت دادن به خود فرصتی می یابد تا در مورد ‏اعمال و رفتارش بیندیشد؛ اگرچه رعایت حریم خصوصی و داشتن تنهایی برای خود سبب می شود تأثیر مثبت ‏بر روابط زوجین بگذارد، نکته بسیار مهم دیگر این است که داشتن حریم خصوصی و خلوت، حس یکنواخت شدن زندگی مشترک را در زوج ها از بین می برد و عشق همسران را به هم بیشتر می کند. بعضی از ‏روانشناسان معتقدند زن و شوهر باید سالی یک بار و به مدت یک هفته جدا از یکدیگر باشند. مثلا به خانه ‏پدری خود بروند و حس دوست داشتن و دلتنگی برای یکدیگر را محک بزنند. یکی از باورهای اشتباه این است که بعضی زوجین بر این باورند که مالک همسرشان هستند، درحالی که زوج ها ‏شریک زندگی یکدیگرند و وظیفه دارند هرکاری را با مشورت هم انجام دهند و این تصور که باید صددرصد به ‏حرف هم گوش بدهند و برده هم باشند، غلط است. اگر بخواهید با فردی زندگی کنید که مجبور باشید ‏همیشه همان طور که او می خواهد رفتار کنید و خودتان را فراموش کنید، زندگی برایتان کسالت بار خواهد شد ‏و بعد از مدتی خسته می شوید و احساس می کنید خوشبخت نیستید. دهقان معتقد است داشتن حریم ‏خصوصی و زمان هایی برای تنهایی از زوجی به زوج دیگر متفاوت است: نمی توان به طور قطعی اعلام کرد همه ‏زوج ها به چه میزان تنهایی داشته باشند. به عنوان مثال زوجینی که حساسیت بالایی دارند و کنترل گر ‏هستند یا کمی بدبینی دارند- در میان زنان و مردان وجود دارد و تفاوت ندارد- با مشاوره و زوج درمانی باید ‏متوجه این مسأله شوند به چه میزان تنهایی نیاز دارند، چون این زوج ها همسرشان را در موقعیتی قرار ‏می دهند که حس می کند هیچ راهی برای نفس کشیدن ندارد و کاملا محاصره است. این محاصره می تواند ‏حلقه ای از محبت باشد. در زوج درمانی حتی چارچوب این تنهایی ها و میزان آن هم مشخص می شود. به ‏عنوان مثال این تنهایی در روز در چه زمان هایی باشد یا طی هفته چه میزان و روزهایی این تنهایی وجود ‏داشته باشد. مواردی که باید با هم درمیان بگذارید، چه مواقعی است. در همه مسائل به توافق برسید. ‏ این مشاور خانواده هم بر همین باور است؛ اگرچه معتقد است باید در گام نخست زوجین اطمینان خاطر بیابند ‏که در این تنهایی ها حریم آنها خدشه دار نمی شود و این تنهایی ها به معنای نادیده گرفتن آنها نیست بلکه ‏راهی است برای تعامل بیشتر. یادتان باشد حریم خصوصی باید در چارچوب زندگی زناشویی بگنجد و مانع ‏رسیدگی به وظایف تان در زندگی نشود. بدانید که گاهی برای این که بتوانید به زندگی مشترک خود ادامه دهید ‏و همسرتان را راضی نگه دارید، مجبور می شوید حریم خصوصی خود را کمی تغییر دهید و با شرایط زندگی ‏مشترک تان تطبیق دهید. البته با کمی خلاقیت، تغییر و مدیریت می توانید به هر دوی اینها برسید.‏ فواید حریم خصوصی‎ ‏‎ ‎انسانی كه به حریم خصوصی اش احترام گذاشته می شود، عزت نفس و اعتماد به نفس كافی برای زندگی ‏دارد.‏‎ ‏‎ ‎داشتن حریم خصوصی به انسان انگیزه پیشرفت در زندگی و مقابله با مشكلات آن را می دهد.‏‎ ‏‎ ‎انسان در حریم خصوصی اش به خودش اهمیت می دهد و به خودش می اندیشد. این فرصتی است كه با ‏خود روبه رو شود و رفتار و اعمال خود را مورد قضاوت قرار دهد و به اصلاح آنها بپردازد.‏‎ ‏‎ ‎انسان در خلوت خود بدون ریا و تظاهر و بدون اثرگرفتن از هیچ چیز و هیچ كس به تفكر می پردازد و نتایج ‏بهتر و دقیق تری خواهد گرفت.‏‎ كسی كه حریم خصوصی اش را محترم بشمارد، به حریم خصوصی دیگران هم احترام خواهد گذاشت و ‏همین در ایجاد ارتباطش با دیگران و به خصوص همسرش تأثیر مثبت دارد.‏ چگونه به حریم خصوصی خود احترام بگذاریم‎ توجه به علایق خود و درنظرگرفتن عقاید و افكار شخصی مان، به معنی احترام به حریم خصوصی مان است؛ ‏اما این اهمیت دادن باید بدون افراط و تفریط باشد تا تأثیر آن در زندگی مثبت باشد. احترام به حریم ‏خصوصی در زندگی مشترك به معنی اهمیت دادن به جسم و روحمان است؛ بدون این كه بخواهیم از وظایف مان ‏در زندگی كم بگذاریم. حریم خصوصی شما یعنی زمانی در روز مختص شماست كه به كارها و علایق ‏شخصی تان در چارچوب خانواده برسید. حریم خصوصی یعنی شما می توانید زمانی را با خود خلوت كنید و ‏كسی مزاحم شما نباشد. حریم خصوصی یعنی شخصیت ناب شما كه در رفتارتان جلوه گر خواهد شد و ‏روزبه روز درحال پیشرفت و تكامل خواهید بود. اگر بتوانید بدون پیشداوری به این راهكارها عمل كنید و ‏حریم خصوصی خود و همسرتان را درنظر بگیرید، زندگی مشترك تان زیباتر خواهد شد.‏

سلامت نیوز:با شروع سال نو، اتفاق ناگواری چون سیل سراسر ایران را فرا گرفت و میهمان ناخوانده خانواده های ایرانی شد؛ بهاری که از همان ابتدا سیل و آبگرفتگی را به استان های شمالی تحمیل کرد و تبدیل به بحرانی جدی در استان گلستان و به طور ویژه در شهرستان آق قلا شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ،شاید برای کمتر کسی قابل پیش بینی بود که در آخرین روزهای سال ٩٧ و روزهای آغازین سال ٩٨ بارانی که همیشه نشانه رحمت بود، این بار تبدیل به زحمتی بزرگ برای مردم شود. سیل از گلستان شروع شد و با شدت گرفتن و تداوم بارندگی ها در روزهای بعد نیمی از کشور را در برگرفت؛ چنانکه به گفته سازمان امدادونجات، ٢٤ استان کشور را درگیر خود کرد. استان های مازندران، فارس، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، خراسان های جنوبی، رضوی، شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، قزوین،کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مرکزی و همدان هرکدام با شدت متفاوتی دچار بحران سیل شدند. استان لرستان بیشترین آسیب را متحمل شد و خوزستان نیز با داشتن شرایط بحرانی هنوز در وضع قرمز قرار دارد. سیل هم مانند زلزله یکی از شایع ترین و مخرب ترین حوادث طبیعی در ایران است که آثار و عواقب ناشی از آن ممکن است تمامی حوزه یک رودخانه (از جمله چند استان) را همزمان با هم درگیر کند. به همین علت نیاز است تا با هشدارها و آموزش های ایمنی وقوع سیلاب و آبگرفتگی آشنا شویم. در همین راستا گفت وگوی کوتاهی با محمد بی بی کبادی، مسئول بخش سیلاب سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر داشته ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.. شهروندان در مناطق مختلف چگونه باید از خطر وقوع سیل مطلع شوند؟ توجه به هشدارهای هواشناسی که از طریق رسانه ملی، سایت های خبری و فضای مجازی منتشر می شود، بسیار ضروری است و ‏افراد در مناطق مختلف باید این هشدارها را جدی بگیرند. خصوصا در فصول بارشی اگر برنامه سفردارند باید هشدارهای ‏هواشناسی را مورد توجه قراردهند و در طول مسیر در کنار رودخانه ها و مسیرهایی که آبگیر هستند به هیچ وجه توقف نکنند. ‏کسانی که در مناطقی زندگی می کنند که بحران سیل در آن جا شایع است باید در هنگام وقوع هشدارها کاملا آماده باشند. ‏همچنین اگر پیام تخلیه منازل داده می شود، افراد باید سریعا محیط را تخلیه کنند.‏ در زمان وقوع سیل های متفاوت چه اقداماتی باید انجام داد؟ سیل انواع مختلفی دارد و شامل طغیان، سیل های ناگهانی یا برق آسا و سیل های شهری می شود. افراد با توجه به این که در چه ‏منطقه ای زندگی می کنند شاهد وقوع سیل های متفاوتی هستند. درخصوص سیل های برق آسا که به یکباره اتفاق می افتند، ‏نمی توانیم هیچ واکنشی از خود نشان دهیم. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که به هشدارهای هواشناسی توجه کنیم ‏و در کانون سیل قرار نگیریم. درخصوص سیل های شهری یا سیل هایی که بر اثر طغیان یا آبگرفتگی ایجاد می شود مهمترین نکته ‏این است که پیش از وقوع سیل به پیام های هشداری توجه کنیم و هنگام وقوع آن در نقاط بالادست کانون رودخانه ها قرار بگیریم. ‏همچنین از مناطقی که محل عبور تندآب ها و سیل است دوری کنیم و اسناد، مدارک و وسایل مهمی را که در منزل وجود دارند به ‏مکان هایی که ارتفاع بالاتری دارند و خطرآبگرفتگی در آن کمتر است، منتقل کنیم.‏ اگر هنگام وقوع سیل در خیابان و داخل خودرو باشیم چگونه باید جان خود را نجات دهیم؟ اگر هنگام وقوع سیل و بارش های شدید در خیابان و داخل خودرو هستید، باید در مکانی ایمن متوقف شوید. نکته مهم در ‏خصوص منطقه ایمن این است که در بالا دست این مکان، دره، رودخانه، چشمه یا منطقه ای که در گذشته ردی از عبور آب و ‏جریان های سریع آبی بوده است، وجود نداشته باشد، زیرا توقف در این مکان ها بسیار خطرناک است. باید در جایی متوقف شوید ‏که کاملا مسطح باشد تا خطر سقوط سنگ در آن وجود نداشته باشد. همچنین باید در مناطقی به دور از کانون های خطر، تیرهای ‏برق فشار قوی و از همه مهمتر به دور از سازه هایی که ایمن نیستند مانند ساختمان های نیمه کاره داربست دار، باشید.‏ برای کاهش آسیب های ناشی از سیل، ساخت وساز مناطق مسکونی و ساختمان ها باید به چه صورت باشد؟ ساخت وساز خانه ها تابع اصول مهندسی شهرها است. مهمترین فاکتور درخصوص سیل و ساخت وسازها امروزه این است که ‏شهرها، روستاها و مکان هایی که محل زندگی هستند باید برمبنای پهنای محیط های آبخیزداری، بارش ها و رودخانه ها باشند. باید ‏طرح های آمایش سرزمینی صورت بگیرد و مکان های ایجاد شهرها مناسب و به دور از نقاط مستعد سیلاب باشد. بروز سیل امروزه با ‏پیش بینی و مکان یابی صحیح ایجاد منازل و شهرک ها و محیط های مسکونی قابل کنترل است.‏ به چه نکاتی پیش و پس از اتمام سیل باید توجه شود؟ برای جلوگیری از مخاطراتی مانند برق گرفتگی و نشت گاز، قبل از ترک خانه باید سیستم برق و کنتور گاز را قطع کنید. اسناد، ‏مدارک و باقی وسایل مهم را در مکان های مطمئن قرار دهید. پس از وقوع سیل باید به چند فاکتور مهم توجه کرد. پس از اتمام ‏سیل، خانه ها آکنده از گل ولای و لجن هستند و باید به طور کامل تخلیه شوند. پس از آن باید فاضلاب، سیستم برق، سیستم ‏گاز و منابع انرژی مورد بازرسی قرار گرفته شوند. همچنین کل منزل باید گند زدایی شود زیرا میزان آلودگی در سیل بسیار زیاد ‏است. ‏ در زمان وقوع سیل به پی ساختمان ها آسیب زیادی وارد می شود. در نتیجه باید از اینکه ساختمان ها از نظر ایمنی هنوز ‏مستحکم هستند و به پی آنها آسیب وارد نشده است، مطمئن شویم. نکته مهم دیگر درخصوص مواد اشتعال زا است. در هنگام وقوع ‏سیل امکان ایجاد حریق نیز وجود دارد. نشت مواد سمی و مایعات اشتعال زا مانند پمپ بنزین ها یا مخازن سوخت، می توانند در ‏حوزه شهری باعث ایجاد حریق وسیعی شوند. ‏ در زمان وقوع سیل چگونه باید عملیات امداد ونجات افراد گرفتار صورت گیرد؟ در سیل قوی ترین افراد نیز نمی توانند عملیات امداد ونجات را انجام دهند. در کانون سیل هر شخصی قادر نیست وارد سیلاب شود ‏و تنها نیروهای امدادونجات آموزش دیده و با تخصص سیلاب و با ابزارهای مخصوص می توانند کار نجات را انجام دهند.‏ نکات ایمنی در مواجهه با سیلاب و آبگرفتگی قبل از وقوع سیل چه هشدارهایی داده می شود؟ هشدار سیل در رسانه ها به معناي آن است که سیل جاري شده است یا جاري خواهد شد لذا از قبل آماده باشید. همواره کیف امدادونجات هلال احمر را در منزل آماده داشته باشید. اصل بهداشت روانی عبارت است از حفظ خونسردي و همدلی با دیگران توأم با امید به خداوند سبحان؛ این نکته را هرگز فراموش نکنید. از منابع مختلف از جمله رادیو و تلویزیون و سایر وسایل ارتباطی مانند بی سیم و پایگاه انتظامی، اطلاعات و آگاهی هاي لازم را دریافت کنید. براي زمان وقوع سیل در منبعی آب سالم ذخیره کنید. در مناطق سیل خیز تأمین جانی و مالی در برابر زیان هاي احتمالی ضروري است؛ بنابراین بهتر است اسناد و اوراق بهادار را در جعبه اي مطمئن قرار دهید. در نظر داشته باشید اگر به شما گفته شود منزل را تخلیه کنید، به چه جاهایی می توانید بروید؛ بنابراین از قبل چند مکان را انتخاب کنید. کمی بنزین در باك خودرو داشته باشید؛ زیرا ممکن است مجبور شوید خانه را ترك کنید. با مناطق سیل خیز آشنا شوید؛ براي اطلاعات بیشتر می توانید با مرکز هلال احمر محل خودتان تماس بگیرید. تابلوی برق را در طبقات فوقانی ساختمان جاسازي کنید. خانواده و اموال تان را در برابر سیل بیمه کنید. از ساختن خانه یا محل کار خود در مکان هایی که خطر سیل آن جا را تهدید می کند، خودداري کنید. هنگام وقوع سیل به این نکات توجه کنید اگر در خارج از ساختمان (اداري، مسکونی) هستید، خونسرد باشید. از جاده هاي هموار عبور کنید و به محل هایی که امکان فروریختن آنها وجود دارد، نزدیک نشوید. اصل بهداشت روانی عبارت است از حفظ خونسردي و همدلی با دیگران توأم با امید به خداوند سبحان. در صورتی که مجبور به ترك منزل و محل سکونت خود هستید، قبل از خروج حتما جریان برق، آب و گاز را قطع کنید و اگر مجبور به ماندن در ساختمان هستید، نیز بهتر است که این کار را انجام دهید. براي کسب اطلاعات و دستورالعمل هاي لازم به پیام هاي رادیو و تلویزیون گوش کنید و در صورتی که دستور تخلیه داده شد، فوراً این کار را انجام دهید. در منطقه سیل زده مراقب مارها باشید؛ زیرا سیل، مارها را از لانه بیرون می کشد. اگر تصور می کنید سیل قبلا شروع شده است، فورا منزل را ترك کنید؛ چرا که ممکن است تنها چند ثانیه وقت گریز داشته باشید. اگر منزل شما در محاصره سیلاب قرار گرفته است به بالاترین نقطه ساختمان پناه ببرید. گوش به زنگ باشید تا در صورت اعلام سیلاب برق آسا و به سرعت منزل را ترك کنید. اگر خودروی شما در آبی که به سرعت سطح آنها بالا می آید، گیر کرده است، فورا آن را رها کنید و به محل مرتفعی بروید؛ به آرامی رانندگی کنید و مراقب خرابی ها و شیب هاي جاده باشید. هنگام رانندگی از دنده هاي سنگین استفاده کنید زیرا ترمزها در آب به خوبی کار نمی کنند. اگر خانه شما در محل مرتفعی است، همان جا بمانید. به نقطه مرتفعی دور از رودخانه ها، نهرها، جویبارها و زهکشی ها بروید. اقدامات لازم بعد از وقوع سیل با مناطق سیل زده آشنا شوید. اگر در این موارد مطمئن نیستید، با مراکز جمعیت هلال احمر محل خود تماس بگیرید. براي کسب اطلاعات و دستورالعمل هاي لازم به رادیو گوش دهید. کمک هاي اولیه را به افراد آسیب دیده برسانید و در صورت نیاز از دیگران کمک بخواهید. از مناطق سیل زده دور شوید مگر آن که از شما درخواست کمک شده باشد یا این که بتوانید کمک کنید. از سیم هاي آویزان برق و منابع اصلی آب و شبکه هاي تخریب شده فاضلاب دور شوید و این موارد را به مقامات مسئول گزارش دهید. سیل به خطوط برق آسیب می رساند و موجب بروز آتش سوزي می شود؛ این تخریب می تواند آتش سوزي در انبارهاي حاوي مواد سوختی را گسترش دهد. سعی کنید شعله هاي کوچک آتش را خاموش کنید و به سرعت با آتش نشانی و اورژانس تماس بگیرید. منابع تخریب شده آب ممکن است باعث کاهش فشار آب شود؛ هنگام فرونشاندن حریق به نکته فوق توجه کنید. در منطقه سیل زده مراقب مارها باشید؛ زیرا سیل، مارها را از لانه بیرون می کشد. پس از سیل احتمالی شیوع بیماري هاي عفونی مانند عفونت دستگاه گوارش ناشی از انواع میکروب ها و ویروس ها (شیگلا- اشرشیاکلی- هپاتیت و عامل حصبه) وجود دارد که باید مراقبت هاي لازم بهداشت فردي و عمومی و بهداشت آب و غذا به عمل آید. سیلاب چیست و چگونه رخ می دهد؟ همان طور که می دانیم سیل از بلایاي طبیعی است که همه ساله در گوشه و کنار دنیا اتفاق می افتد و باعث خسارت هاي مالی و جانی ‏زیادي می شود. سيلاب هم از نظر تلفات جاني و هم از نظر خسارات مالي مهيب‎ترين بلاي طبيعي در جهان محسوب مي شود و ‏مانند هر بلای طبیعی دیگری دارای آثار تخریبی غیرقابل اجتناب است. براساس جغرافیای طبیعی کشورمان و میزان حادثه خیزی برخی مناطق آن، در بعضی موارد اثرات سوء ناشی از وقوع سیل کمتر از زلزله نبوده و عدم پیشگیری از وقوع آن، ‏خسارات جبران ناپذیری را بر جای می گذارد. به طور کلی سیل در هنگام باران شدید یا برف در یک منطقه جغرافیایی خاص به ‏وسیله تغییر بستر رودخانه ها و تخریب سدها و آب بندها به وجود می آید. آثار و عواقب ناشی از سیل ممکن است فقط ناحیه ای ‏‏( مثلا محله یا شهری ) را در بر بگیرد. اما این امکان نیز وجود دارد که سیل تمامی حوزه یک رودخانه ( از جمله چند استان) را ‏همزمان با هم درگیر کند. با این حال تمام سیل ها شبیه به هم نیستند. در برخی موارد ، سیل حاصل فرآیندی تدریجی بوده و ممکن ‏است در یک بازه زمانی چندروزه روی بدهد. اما سیل های برق آسا یا ناگهانی بدون هیچ علایم قابل مشاهده ای از بارش باران ممکن ‏است ( مثلا در عرض چند دقیقه) روی بدهند. این نوع سیل ناگهانی معمولا خطرناک بوده و به صورت ستونی خروشان از آب به ‏همراه صخره های سنگی ، گل و لای و سایر خار و خاشاک های موجود در مسیر ، خود را نشان می دهد. سیل به علت ترک خوردگی ‏یا شکاف در دیواره یک آب بند یا لنگرگاه نیز ایجاد می شود . این نوع سیل هم می تواند بسیار مخرب باشد. شکستن سد نیز موجب ‏سیل شده که آثار و عواقبی نظیر سیل برق آسا به وجود خواهد آورد. ایران به لحاظ برخورداری از موقعیت کوهپایه ای و آب و ‏هوای خشک و نیمه خشک، اگرچه در مقایسه با دیگر کشورها مقدار بارش در آن کم بوده و طی سال های نرمال، میزان بارشی ‏حدود ٢٥٠ میلیمتر دارد، اما بارش ها در برخی نقاط کشور با شدت صورت گرفته و با در نظر گرفتن خشکی طبیعت، پس از یک ‏بارش بلافاصله روان آب ها ایجاد شده و در صورت شدت بارش باعث می شود سیلاب پدید آمده و خسارات هنگفتی به منابع ‏کشاورزی و مالی مردم برسد.

سلامت نیوز: ملخ خوراکی نخرید! این جمله جالب در تازه ترین اطلاعیه وزارت کشاورزی درباره حمله ملخ ها منتشر شده و به مردم هشدار داده است که ملخ مرده خوراکی نخرند، اما مگر در ایران هم از حشرات استفاده می شود و بازار دارد؟ محمدحسین عزیزی، رئیس انجمن صنایع غذایی ایران با تأیید وجود بازار فروش حشرات خوراکی در ایران می گوید: مصرف حشرات از قدیم در ایران وجود داشته و تنها محدود به ملخ نمی شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ،او در ادامه توضیح می دهد: هرمزگان، شهرهای جنوب خراسان، استان مرکزی، برازجان و نواحی جنوبی کشور ازجمله نقاطی از ایران هستند که در آنها سرو برخی حشرات خوراکی به صورت تفننی و البته نه همه گیر، وجود دارد. اما جالب است بدانید که براساس گزارش سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی فائو نه تنها چیزی حدود ٢٥ درصد جمعیت جهان از حشرات تغذیه می کنند بلکه این سازمان با اشاره به افزایش جمعیت جهان و گرمایش زمین و همین طور تولید اقتصادی و به صرفه تر حشرات، پیشنهاد کرده است رستوران های ویژه سرو حشرات در کشورهای مختلف راه اندازی و فرهنگ سازی شوند! مصرف ملخ و جیرجیرک در ایران بی سابقه ترین حمله ملخ ها در ٤٠ سال گذشته به مزارع جنوب ایران رخ داده و حالا فائو برای امنیت غذایی ایران ابراز نگرانی کرده است. البته وزارت کشاورزی هم در اطلاعیه تازه ای که منتشر کرده، به مردم هشدار داده است که ملخ های مرده را به عنوان خوراکی نخرند. البته نگرانی وزارت کشاورزی درباره احتمال آلودگی این ملخ ها به سموم کشاورزی باشد. با این حال عزیزی، رئیس انجمن صنایع غذایی ایران به شهروند می گوید: مصرف ملخ و برخی انواع حشرات خوراکی در برخی مناطق ایران دیده شده است. به عنوان مثال در بیابان های اطراف کرمان ازجمله شهربابک، زیدآباد و سیرجان این موضوع دیده می شود. ازجمله این حشرات، گونه ای خاص از جیرجیرک ها هستند که هرساله فقط در فصل بهار با شروع ماه خرداد تولیدمثل می کنند و در پایان این ماه عمرشان به پایان می رسد. این حشرات فقط در قسمت های خاصی از بیابان وجود دارند و البته پیداکردن آنها بسیار دشوار است اما به دلیل فواید دارویی بسیاری که دارند، مردم محلی و عشایری که به اقلیم بیابان ها مسلط هستند، در خردادماه به کسب وکار شکار و فروش جیرجیرک مشغول می شوند؛ به گفته مردم این حشرات گرانبها با طبیعت گرمی که دارند، بسیاری از درد ها ازجمله نفخ و گرفتگی و درد دست وپا و کمر را درمان می کنند، اما آیا ملخ هم خاصیت دارویی یا غذایی دارد؟ عزیزی با اشاره به این که ملخ به عنوان خوراک اصلی افراد به کار نمی رود اما به طورکلی حشرات از خاصیت های غذایی بالایی برخوردارند و در این زمینه به شهروند توضیح می دهد: در جای جای دنیا، استفاده از حشرات به عنوان منبع غنی شده پروتیین، روی و آهن و ویتامین و املاح هستند و با داشتن پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی و آهن و ویتامین B منبع باارزشی به حساب می آیند. به همین جهت برخی کشورهای پیشرفته درحال تحقیق بر این موضوع هستند که بتوانند از حشرات به عنوان جایگزین گوشت استفاده کنند. رستوران های ویژه سرو حشرات در جهان اما شاید برایتان جالب باشد که سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی فائو نه تنها تأیید می کند که بخش قابل توجهی از مردم جهان حشره خوارند بلکه تأکید می کند با توجه به صرفه اقتصادی و کمبود غذا در آینده نه چندان دور، رستوران های ویژه سرو حشرات در جهان رایج شود. براساس این گزارش، چیزی حدود ٢٥ درصد مردم جهان یعنی رقمی معادل ٢ میلیارد نفر از حشرات در غذاهایشان استفاده می کنند. فائو توضیح می دهد که تا سال ٢٠٥٠ جمعیت جهان به ١١ میلیارد نفر می رسد و این مسأله می تواند بحران غذایی ایجاد کند، زیرا افزایش جمعیت جهان به ١١ میلیارد نفر یعنی این که نیاز به افزایش ۷۰ درصدی تولید مواد غذایی و سالانه تولید ۲۰۰ میلیون تن گوشت بیشتر است. از سوی دیگر، گرم شدن کره زمین و تغییرات اقلیمی می تواند کشاورزی و تولید غذا را با چالش مواجه کند. به جز این، پژوهش ها نشان می دهد که حشرات نسبت به منابع پروتیینی مانند گوشت و ماهی به طور میانگین ٢برابر پروتیین بیشتر دارند و ارزان تر تولید می شوند. درهمین راستا، فائو درگزارش خود اشاره می کند پرورش جیرجیرک به عنوان یک منبع غذایی هزینه ای ٦برابر کمتر از پرورش گاو دارد. علاوه برآن، حشرات گازهای گلخانه ای کمتری تولید می کنند و دورریز پرورش آنها نیز ارگانیک است. درحال حاضر نیز در فرانسه شرکتی مشغول بررسی پرورش حشرات در مقیاس بزرگ است. حشرات هنوز بازار خود را پیدا نکرده اند با این حال رئیس انجمن صنایع غذایی ایران معتقد است: حشرات هنوز بازار خود را در جهان پیدا نکرده اند، چه برسدبه ایران. او در ادامه توضیح می دهد: استفاده ازحشرات به عنوان یک غذای کامل هنوز درکشور ها باب نشده است. البته حشرات در کشور هایی چون ویتنام، چین، تایلند و... بخشی از منوی غذاهایشان به حساب می آید. او ادامه می دهد: اما استفاده از ملخ و سایر حشرات در تمامی کشورهای جهان هنوز رایج و فراگیر نشده و جایگاه مناسبی در وعده های اصلی غذا پیدا نکرده است.

سلامت نیوز:پس از وقوع سیل در پلدختر، سپاه پاسداران با تمام توان و امکانات برای کمک به مردم و پاکسازی شهر از گل و لای در منطقه حضور یافت. اینجا پلدختر است، شهری که در سیل اخیر بیشتر از همه شهر های استان آسیب دید؛ شاید باور کردنی نبود نیمی از شهر با گذشت بیش از ۱۵ روز از سیلاب همچنان درگیر سیل بود، گِل های به جا مانده از این سیلاب در کوچه، خیابان و خانه های این شهر، خودنمایی می کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جوان آنلاین ،غم و رنج این حادثه سیل زدگان را آزار می داد، اما نیرو های جهادی، مردمی، سپاه و ارتش با عشق و ایثار برای زدودن غم و رنج سیل زدگان و یاری رساندن به آنان از همه جای ایران راهی این شهر شدند، اما در این بین سپاه پاسداران با تمام توان و امکانات برای کمک به مردم و پاکسازی شهر از گل و لای در منطقه حضور یافت و در نخستین گام با فعال کردن سپاه های استانی اقدام به پاکسازی شهر از گل و لای و پساب سیلاب کرد. جهادگران سپاه از فرماندهان رده بالا تا پایین رده در کف میدان حضور یافتند و با فرماندهی مناسب در نخستین گام با تقسیم بندی مناطق سیل زده و حضور سپاه های استانی در هر منطقه، عملیات پاکسازی منازل و خیا بان ها از گل و لای آغاز شد.بعد از حدود ۱۵ روز عملیات پاکسازی به مرحله نهایی رسید و نیرو های سپاهی با امکانات پیشرفته اقدام به پاکسازی نهایی منازل شهروندان در پلدختر کردند.

سلامت نیوز: گاهی اوقات برخی از عوامل به دور از انتظار، منجر به احساسات ناخوشایند در ما می شوند و رفتار ما را نسبت به محیط اطراف و اطرافیان تغییر می دهند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از برترین ها، زمانی که ما به عصبانیت و استرس فکر می کنیم، ذهن مان به سمت مسایلی، چون روابط عاطفی، مسایل کاری، مالی و غیره... می افتد. اگر شما هم گاهی بدون هیچ دلیلی عصبی می شوید و زود از کوره در می روید، به مواردی که در ادامه برایتان آورده ایم، دقت کنید. شاید یکی از موارد گفته شده، دلیل عصبانیت شما باشد. دور بودن از طبیعت شاید این مورد برایتان کمی عجیب باشد، اما تماشای گیاهان و طبیعت، به آدم روحیه و انرژی مثبت می دهد. از این رو زمانی که ما به مدت طولانی گل و گیاهی را در اطرافمان نمی بینیم، کمی عصبی و زودرنج می شویم. در بسیاری از بیمارستان ها، پزشکان برای تسریع بهبودی بیماران شان از گل و گیاه استفاده می کنند. تماشای گیاهان توسط بیماران، نه تنها حال روحی آن ها را بهبود می بخشد، بلکه استرس شان را نیز کاهش می دهد. از این رو اگر احساس می کنید که در طول روز استرس دارید، کمی از وقت تان را صرف گلکاری یا باغبانی کنید. نشستن طولانی مدت احتمالا شما فکر می کنید که پس از یک روز سخت کاری، نشستن روی مبل به مدت طولانی، شما را ریلکس و آرام خواهد کرد، اما واقعیت چیز دیگری ست. تحقیقات نشان داده که نشستن طولانی مدت حتی استرس را نیز تشدید می کند که در نهایت منجر به عصبانیت زود هنگام می شود؛ بنابراین پس از این که از سر کار به خانه آمدید، پس از کمی استراحت، بلند شوید و به فعالیت هایی که دوست دارید مانند پیاده روی، ورزش یا نقاشی و آشپزی... بپردازید. مطمئن باشید که نشستن طولانی مدت هیچ کمکی به حال جسمی و روحی تان نخواهد کرد. دور بودن از نور طبیعی نور و تاریکی تاثیر زیادی در روحیه ما خواهند داشت. مطالعات ثابت کرده که نور طبیعی می تواند در ما حس خوب و مثبتی را بوجود آورد. به عنوان مثال هرچه خانه ها کوچک تر و تاریک تر باشند، تنش های خانوادگی نیز افزایش می یابد. از این رو بهتر است که حتما ساعتی از روز را به بیرون از خانه بروید و از نور طبیعی استفاده کنید یا این که اگر در خانه هستید، پرده ها را کنار بکشید تا روشنی خانه، انرژی مثبت را به شما منتقل کند. فضای کثیف و بهم ریخته تحقیقات نشان داده، خانم هایی که در خانه های بهم ریخته و کثیف زندگی می کنند، سطح استرس بیشتری را نسبت به خانم هایی که به تمیزی خانه شان اهمیت می دهند، تجربه می کنند. دلیل اش هم این است، زمانی که ما خانه مان را بهم ریخته می بینیم، تمیز کردن آن مثل باری روی دوش مان سنگینی می کند. در واقع ما در ذهن مان مدام به کار های ناتمامی که در مقابل چشم مان است، فکر می کنیم و نمی توانیم تمرکز لازم را برای دیگر کار ها به دست آوریم. همین موضوع استرس فرد را افزایش می دهد. اما اگر خانه شما تمیز و مرتب باشد، دیگر همچین تصویری در ذهن تان ایجاد نمی شود. در واقع محیط می تواند تاثیر زیادی روی حالت روحی ما داشته باشد. خوردن هله هوله ما برای این که خوشحال شویم، به سوپر می رویم و خوراکی های خوشمزه ای که دوست داریم را برمی داریم و می خوریم، اما در حقیقت خوردن زیاد هل هولی نه تنها ما را خوشحال نمی کند، بلکه منجر به تندخویی و عصبی شدن نیز می شود؛ بنابراین اگر می خواهید جدا از جسم سالم، اعصاب آرامی هم داشته باشید، اسنک های سالم مانند میوه و سبزیجات را جایگزین هله هوله هایی که هیچ ارزش غذایی ندارند، کنید. حذف وعده های غذایی گاهی ما وقت کافی برای درست کردن یا حتی غذا خوردن نداریم، اما همین مورد می تواند روی اعصاب ما تاثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال اگر شما صبحانه نخورید، سطح قند خون تان کاهش می یابد که نتیجه منفی روی اعصاب شما خواهد داشت. حتی نخوردن دیگر وعده های غذایی و نرسیدن مواد لازم بدن مانند ویتامین ب منجر به تندخویی می شود. افرادی که به یک باره رژیم غذایی می گیرند و موادی، چون مرغ، گوشت، آجیل، سبزیجات و میوه را از فهرست غذایی شان حذف می کنند، به مرور احساس افسردگی، ناراحتی و تندخویی را در خود احساس خواهند کرد. فعالیت در شبکه های اجتماعی شبکه های اجتماعی، چون اینستاگرام و فیسبوک اگر چه سرگرم کننده هستند، اما اعتیاد به آن ها پس از مدتی تند خویی و افسردگی می آورد. تحقیقات نشان داده مردم در شبکه های اجتماعی به طور ناخودآگاه خودشان را با دیگران مقایسه می کنند و همین موضوع باعث ایجاد استرس در آن ها می شود. شما در این فضا مدام عکس های دوستان تان را می بینید که به مسافرت می روند، در میهمانی ها شرکت می کنند و با شریک زندگی شان زندگی عاشقانه ای دارند.. شاید فکر کنید که تماشای آن ها برایتان جالب است، اما در ناخودآگاهتان احساس عصبی، سرخوردگی و افسردگی خواهید کرد.

سلامت نیوز: ملخ های همه چیزخواری که به جنوب ایران هجوم آورده اند، بزرگ ترین دشمن محصولات کشاورزی و پوشش گیاهی هستند، اما یک تجربه بسیار خوب جهانی برای این مشکل وجود دارد که وزارت جهاد کشاورزی باید آن را مدنظر قرار دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جوان آنلاین ،یکی از جدیدترین روش هایی که سازمان جهانی فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) برای مقابله با ملخ ها پیشنهاد می کند، پیش بینی حضور آنهاست؛ یعنی استفاده از اطلاعات ماهواره ای و امکان تعیین مناطق بالقوه مطلوب برای ملخ ها با استفاده از این پایش ماهواره ای است؛ ایده ای که از ایتالیا شروع شد و این رویکرد جدید به پیش بینی زمان هشدار ملخ ها، دوماه قبل از آن کمک می کند. این به لطف پروژه همکاری بین دانشمندان فضایی اروپا (ESA) و FAO است و دیگر کشور ها هم به رایگان می توانند از آن بهر ه مند شوند. این هشدار کمک می کند، اقدامات مناسب انجام و به این ترتیب از به وجود آمدن یک زیان بزرگ غذایی جلوگیری شود. ایده این طرح در ایتالیا شروع و امروز به یک تجربه عملی و موفق بدل شده است.سال های قبل رصد ماهواره ای براساس میزان تراکم پوشش گیاهی، حضور ملخ ها را پیش بینی می کرد، اما امروز به مراتب پیشرفته تر هم شده است. آفریقا را نقره داغ کردند در واقع براساس میزان رطوبت موجود در زمین می توان پیش بینی از رویش زمین ها و باردهی آن ها داشت و به دنبال آن الگوی حرکت ملخ ها و در نهایت برای جلوگیری از وقوع این آفت، پیش بینی مناسب را انجام داد. در حال حاضر در کشور موریتانی روی پروژه هایی کار می شود که حتی می تواند آفت های گیاهی مانند قارچ ها را هم تا ۷۰ روز قبل پیش بینی کند. در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ ملخ ها در غرب آفریقا حدود ۹۰ درصد محصول غله و حبوبات را خوردند و حدود ۶۰۰ میلیون دلار آسیب رساندند و برای کنترل وضعیت به وجود آمده مقدار ۱۳ میلیون لیتر آفت کش مصرف شد. این ملخ های همه چیزخوار روزانه به طور میانگین ۳۰۰ کیلومتر در ارتفاعی ۱۷۰۰ متری پرواز می کنند. هجوم این ملخ ها از دریای سرخ شروع شد و به شبه جزیره عربستان رسید. عمان، قطر و عربستان را درگیر کرد و به سمت ایران آمد. تخمگذاری ۴۰۰ عددی! غالباً هر اتفاق زیست محیطی که در شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان بیفتد، از طریق وزش باد ایران را هم درگیر می کند. آخرین حمله بزرگ ملخ ها به ایران به سال ۴۰ و ۴۲ برمی گردد. باهوکلات یکی از مناطق حفاظت شده سیستان و بلوچستان است که هجوم ملخ ها امنیت کل، بزها، قوچ و میش ها را نشانه رفته است. نباید اجازه داد ملخ ها در جایی تخم ریزی کنند و هر ملخی در کوچک ترین تعداد را هم باید از بین برد. یک ملخ بالغ در هر بار تخمگذاری ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخم می گذارد. حضور ملخ ها یک تهدید برای گیاهان طبیعی، مراتع و جنگل هاست و مبارزه با آن ها در مراتع می تواند خسارت ها را در مزارع و باغات کاهش دهد. زنبور و ماهی هم قربانی می شود ملخ ها ابتدا به شهرستان های غربی هرمزگان یعنی بندرلنگه و پارسیان حمله کردند. حضور آن ها در این بخش کنترل شد، حالا آن ها میناب را هم رد کرده اند و به سمت سیریک رفته اند. با بهره گیری از دستاورد فائو می توان امیدوار بود که سیریک آخرین نقطه حضور ملخ ها باشد و آن ها به زودی از هرمزگان خارج شوند. آمار ها نشان می دهد ملخ ها در یک دسته می توانند روزانه غذاى ٣٥هزار نفر را هم بخورند و با باد موافق حتى تا ۴٠٠ کیلومتر هم در یک روز جابه جا شوند. ٤٠منطقه و بیش از ١٧٠٠٠هکتار در ایران امروز درگیر حمله ملخ هاست. از طرف دیگر سمى که براى کشتن ملخ ها به کار می رود، می تواند زنبور و ماهی ها هم بکشد و براى انسان هم خطرآفرین باشد که براى کشتن شان حداقل باید دو تا سه روز سم روى گیاه بماند و با بارش هاى حتى رگبارى در مناطق تحت تأثیر وضعیت کنترل شان بسیار پیچیده می شود. بودجه ۱۰ میلیاردی در کما سایت سازمان فائو پنج شنبه شرایط ایران را در درجه وخیم تری نسبت به اعلام قبلی خود قرار داد. استان هاى درگیر، اغلب در تولید گندم و دانه هاى روغنى سهم بسیار مهمى دارند. با این وضعیت و از دست دادن بخش مهم دیگرى از محصولات کشاورزى در اثر سیل، قطعاً با بحران امنیتى در زمینه موادغذایى مواجه خواهیم شد. از طرفى با تحریم های کشور ممکن است حتی وزارت جهادکشاورزی مجبور به واردات موادغذایى درجه چندم یا مواد غذایی دست اول به چند برابر قیمت شود. با همه این تفاصیل روشن نیست که دلیل تصویب نشدن اعتبار ۱۰میلیارد تومانی از سوی دولت برای مبارزه با ملخ های مهاجم چیست؟ سازمان حفظ نباتات هم اعلام کرده است که در صورت تأمین نشدن این اعتبار تا دو هفته آینده، کار از کار خواهد گذشت و هجوم این آفت در کنار سیل، تبدیل به بحران تازه ای برای کشور خواهد شد. گام های جدی برداریم عده اى در صفحات مجازى، پیشنهاد خوردن این پروتئین بدون چربى (ملخ ها) را مطرح کرده اند! چیزى که در خاور دور بسیار مرسوم است، اما تا ما روى پذیرش افزودن حشرات به بشقاب روزانمان کار کنیم و آن ها را بخوریم، آن ها ما را خورده اند! وقت آن رسیده که گام های جدی در این زمینه برداریم.

سلامت نیوز: رابطه زناشویی مانند مسابقه است و شما هرگز نمی دانید قرار است برنده باشید یا بازنده. عاشق و علاقه مند شدن می تواند به طرز شگفت انگیزی تجربه ای رمزآلود با تمام فراز و نشیب هایش باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از برترین ها، زندگی زناشویی قرار نیست همیشه خوب و خوش باشد و رابطه ی شما ناخودآگاه گاهی در معرض تنش و استرس قرار خواهد گرفت و چالش هایی خواهید داشت، برخی از این چالش ها سخت هستند و برخی دیگر حتی سخت تر. در عین اینکه به شما توصیه می کنیم برای رشد و رضایت و آرامش همسرتان همدلی و تلاش کنید، از شما می خواهیم خودتان را نادیده نگیرید. چیزهایی هستند که نباید از آنها بگذرید و ارزش بخشش را ندارند. اگر مرد زندگی تان این هفت جمله را به شما بگوید باید راه زندگی خود را از او جدا کنید! تو خیلی حساسی اگر همسرتان سعی در مجاب کردن شما در موضوعی دارد و حساسیت شما را در موردش نادیده می گیرد و اهمیتی به احساس شما نمی دهد، پس آدم مناسبی برای تان نیست که بتوانید رابطه ی عاطفی خوبی با او داشته باشید. شما لایق کسی هستید که نه تنها به احساس شما احترام بگذارد بلکه به حساسیتی که نسبت به جزئیات نشان می دهید اهمیت بدهد. تو هیچی نمی دانی اگر این چیزی است که در بگومگوها با همسرتان از او می شنوید، باید بدانید که مرد زندگی تان به اندازه کافی انعطاف ندارد تا نظر دیگران را بشنود. او افکار سفت و سختی در مورد خودش در ذهن دارد که به او انگیزه می دهد خودش را بهترین بداند. اگر شوهرتان به شما می گوید که بیشتر از شما می داند تا متقاعدتان کند هر آنچه می گوید بپذیرید، یعنی در قلبش هیچ همدلی با شما ندارد. تو چرا نمی توانی شبیه فلان زن باشی؟ شما منجصر بفردید و نیازی ندارید شبیه هیچ کس دیگری باشید. هر کسی به شیوه ی خودش بهترین است. شما باید آنقدر اعتماد بنفس داشته باشید که از همه ی دنیا ببرید. شما به این حس خوب نسبت به خودتان نیاز دارید. اگر همسرتان شما را با زنان دیگر مقایسه می کند یعنی برای تان ارزشی قائل نیست. مردی که لایق شما نیست قدر شما را نمی داند و مقایسه های احمقانه ای می کند. کاش مثل عشق سابقم باهوش بودی شما قرار نیست خلاء یک نفر دیگر را پُر کنید و نبودنش را جبران کنید. شما سزاوار این هستید که جای منحصربفرد خودتان را در قلب مرد زندگی تان داشته باشید. اگر شوهرتان از شما می خواهد مثل عشق سابقش رفتار کنید آشکارا به شما بی احترامی می کند. هیچ زنی هرگز دوست ندارد اینگونه با او رفتار شود. ضمنا همسر شما با این رفتارش به شما نشان می دهد که دوست تان ندارد و جایی در قلبش ندارید. اگر هنوز هم نسبت به زنی که قبل در زندگی اش بوده ابراز احساسات می کند هر چه زودتر ترکش کنید. اینقدر با دوستانت ارتباط نداشته باش اگر شوهرتان سعی دارد معاشرت شما با دوستان تان را محدود کند یعنی به شما اطمینان ندارد. یک مرد نباید چنین درخواست هایی از زن زندگی اش داشته باشد. شما باید آزاد باشید تا با دوستان و اقوام تان ارتباط داشته باشید. همسر شما این حق را ندارد که تصمیم بگیرد با چه کسانی دیدار کنید و چه کسانی را نبینید. یا من را انتخاب کن یا ... مردی که شما را در چنین موقعیتی قرار می دهد لایق تان نیست چون شما را تهدید عاطفی می کند. چنین مردی شرایطی وحشتناک برای تان درست می کند و از شما می خواهد بین او و عقیده تان (یا هر مورد دیگری که برای تان مهم است) یکی را انتخاب کنید. او با این رفتار خود نشان می دهد می خواهد او را به تمام الویت های زندگی تان ترجیح دهید. با لقب های بدی خطاب تان می کند اگر مرد زندگی تان حین بحث و بگومگو با القاب بدی خطاب تان می کند و جنگ زشتی به راه می اندازد، یک بار برای همیشه باید او را ترک کنید. شما باید بین او و سلامت روح و روان تان یکی را انتخاب کنید چون باید به سلامت فکری و هیجانی تان اهمیت دهید. بهتر است چشمان خود را روی چنین اهانت هایی نبندید و به فکر خودتان باشید. یک نه محکم به سوء استفاده های روحی همسرتان بگویید. اگر مرد زندگی شما چیزهایی که گفتیم را به شما می گوید، او را ترک کنید! هرگز اجازه ندهید کسی با شما جوری رفتار کند که شایسته ی یک انسان نیست. به جای اینکه درد بی پایانی را تحمل کنید قبل از اینکه کنترل امور از دست تان خارج شود یک تصمیم جدی بگیرید.

سلامت نیوز: با خواندن مطلب زیر می توانید به راحتی روغن کنجد اصل از تقلبی را تفکیک دهید. روغن کنجد از جمله روغن های گیاهی پرمصرف در جهان است. در ایران نیز در سال های اخیر با روی آوردن مردم به مصرف روغن های طبیعی و گیاهی که بطور سنتی تهیه می شوند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از پارسینه، روغن کنجد از جمله روغن های گیاهی پرمصرف در جهان است. در ایران نیز در سال های اخیر با روی آوردن مردم به مصرف روغن های طبیعی و گیاهی که بطور سنتی تهیه می شوند، روغن کنجد نیز در سبد غذایی و روغن های مورد استفاده مردم قرار گرفته است. اما همانند بسیاری از کالا های محبوب و پرطرفدار که البته قیمت آن ها بالاست و تهیه نوع مرغوب آن زحمت دارد و همیشه عده ای سودجو به دنبال سود و پول بیشتر هستند، در زمینه تولید روغن کنجد نیز تقلب و سودجویی وجود دارد و بعضا روغن کنجد هایی که یا مرغوب نیستند و یا تقلب در آن ها وجود دارند، در بازار عرضه می شود که در زیر چند روش به منظور تشخیص روغن کنجد اصل از نوع تقلبی یا نامرغوب آن آموزش داده می شود.چگونگی تشخیص روغن کنجد اصل از تقلبی نکته اول این است که در خرید هر نوع کالا بویژه مواد غذایی سعی کنید که از فروشگاه های معتبر و مورد اطمینان خرید را انجام دهید. روغن باید از ارده کنجد یعنی پودر و خمیر شده دانه های کنجد تهیه شود و تهیه روغن کنجد مستقیم از دانه های کنجد طبق نظر متخصصان طب سنتی قابلیت خوراکی و خواص مفید روغن کنجد را ندارد. یک راه تشخیص اصل بودن روغن کنجد توجه به قیمت آن است که البته باید اذعان کرد که در همه شرایط و موارد صدق ندارد، توجه به قیمت آن است. در واقع بعضی از روغن کنجد ها ارزانتر از قیمت یک کیلو کنجد عرضه می شوند که از لحاظ منطقی این نمی تواند درست باشد. زیرا که اگر واقعا از کنجد واقعی و مرغوب در تهیه روغن کنجد استفاده کرده باشند باید قیمت یک کیلو روغن کنجد حداقل کمی بالاتر از قیمت یک کیلو دانه کنجد باشد. این حالت برای دیگر انواع روغن ها مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن بادام نیز صدق می کند. تشخیص روغن کنجد اصل ۱ – شاید ساده ترین راه تشخیص روغن کنجد اصل از تقلبی توجه به رنگ و بوی روغن کنجد باشد. روغن کنجد طبیعی و اصل بوی ملایم کنجد داشته و رنگ آن زرد متمایل به طلایی است. ۲ – روش دومی که می توان برای تشخیص روغن کنجد اصل از تقلبی گفت: توجه به خواص و حالات روغن کنجد است. روغن کنجد اصل و مرغوب حرارت زیادی را تحمل می کند و مانند روغن های نباتی یا روغن مایع ها بعد از حرارت دیدن نمی سوزد و بوی بدی ساتع نمی کند. ۳ – روش سوم این است که روغن کنجد را در هوای سرد امتحان کنید تا ببینید اصل و طبیعی است یا تقلبی. توجه کنید که روغن کنجد در اثر سرد شدن و در دمایی حدود ۶ درجه حالت سفت شده می گیرد و به اصطلاح می بندد که این نشانه مرغوب، طبیعی و اصل بودن روغن کنجد است. ۴ – در نهایت برای تست و تشخیص اصل بودن روغن کنجد می توانید آن را روی پوست خود بمالید تا پوستتان چرب شود. اگر روغن کنجد طبیعی و اصل باشد پس از چند دقیقه با آب گرم آن را بشویید که اگر طبیعی باشد تنها نرمی روغن بر روی پوست باقی می ماند.

  1 2 3   
تبلیغات