1 2 3   

سلامت نیوز:نتایج مطالعات جدید محققان کانادایی نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی پرچرب، می تواند با ایجاد اختلال در سطوح یکی از سلول های ایمنی روده ای که به تنظیم جمعیت میکروبی در روده کمک می کند، به التهاب و مقاومت انسولینی منجر شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، ایمنوگلوبولین A یک مولکول ایمنی مهم است که توسط ترشحات مخاطی در روده تولید می شود. این پژوهش با طرح این فرضیه آغاز شد که ایمنوگلوبین A می تواند آن پیوند مکانیکی مهمی باشد که میکروبیوم روده را با التهاب و سطوح قندخون مرتبط با دیابت نوع دو ارتباط دهد. به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس ،هلن لاک مولف ارشد این پژوهش می گوید: ایمنوگلوبین A به طور طبیعی در بدن تولید می شود و برای تنظیم جمعیت باکتری هایی که در روده مان زندگی می کنند، ضروری است. این دسته از مولکولهای زیستی در نقش یک سازوکار دفاعی ظاهر شده که به خنثی کردن باکتری های خطرناک که از تغییرات ایجاد شده در محیط در نتیجه عواملی چون پیروی از یک رژیم غذایی نامتعادل یا پرچرب سوءاستفاده می کند. این نخستین پژوهشی است که نشان می دهد هموستاز روده ای با سطوح ایمنوگلوبین A تنظیم می شود. این بدان معناست که مبارزه با دیابت و چاقی شامل بررسی راه هایی برای بالا بردن سطح این مولکول زیستی است. دنیل واینر از مولفان این پژوهش می گوید: اگر بتوانیم سلول های ایمنوگلوبین A و B یا فرآورده های آن ها را افزایش دهیم، ممکن است بتوانیم آن دسته از باکتری های موجود در روده را که با التهاب و مقاومت انسولینی ارتباط دارند، مهار کنیم. گام بعد از این پژوهش شامل بررسی دقیق تر این سازوکار در نمونه های انسانی است تا به درک بهتری از چگونگی ارتباط کمبود ایمنوگلوبین A با چاقی، ناتراز شدن همزیستی میکروبیوم روده واختلالات سوخت و سازی دست یابیم. جزئیات بیشتر در مورد یافته های این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

سلامت نیوز:بررسی ها نشان می دهد بازگشت اسید به مری با درد مزمن در مفصل فکی گیجگاهی مرتبط است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محققان در بررسی های خود مشاهده کردند بازگشت اسید به مری با اختلال فکی گیجگاهی دردناک و مزمن مرتبط است و اضطراب و نداشتن خواب کافی در ارتباط آن دو با یکدیگر تاثیر دارد. درد ناشی از اختلال فکی گیجگاهی در حدود ۱۳ درصد از جمعیت کانادا مشاهده می شود. همچنین بازگشت اسید به مری از بیماری های آزاردهنده ای است که بر اثر آن محتویات معده به گلو برگردانده می شود. شواهد حاکی از آن است که اضطراب، اختلال جسمانی و افسردگی با بیماری بازگشت اسید به مری مرتبط است. گروهی از محققان چینی و آمریکایی به بررسی اطلاعات ۱۵۲۲ بیمار مبتلا به اختلال فکی گیجگاهی مزمن پرداختند که ۶۹ درصد آنان زن بودند تا رابطه بین اختلال فکی گیجگاهی مزمن و بازگشت اسید به مری مشخص و تعیین شود آیا اضطراب، اختلال جسمانی و افسردگی می توانند بر این رابطه تاثیر بگذارند. محققان بر این باورند که بازگشت اسید به مری فاکتور خطرزایی در اختلال فکی گیجگاهی است و افرادی که سابقه طولانی ابتلا به این مشکل گوارشی را دارند بیش از افراد دیگر احتمال دارد دچار اختلال فکی گیجگاهی شوند. به گزارش مدیکال اکسپرس، یکی از محققان این مطالعه گفت: تاثیر متقابل بین بیماری مزمن اسکلتی عضلانی، بیماری گوارشی و اختلال های روانی و مشکلات مربوط به خواب بسیار پیچیده است.

سلامت نیوز:با توجه به اینکه بیماری های قلبی مهم ترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است، آشنایی با علائم آن برای تمام افراد به ویژه زنان ضروری است؛ چرا که علائم حمله قلبی در زنان بسیار متفاوت و دور از ذهن است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،، شاید اکثر افراد بر این تصور باشند که علائم حمله قلبی در زنان مانند صحنه های فیلم و تئاتر شامل درد در ناحیه قفسه سینه و افتادن روی زمین است؛ در صورتی که علائم بیماری های قلبی در زنان بسیار متفاوت و دور از ذهن است. گاهی این علائم می تواند مشابه آنفلوآنزا باشد.حمله قلبی یا آنفارکتوس میوکارد زمانی رخ می دهد که قلب به دلیل انسداد جریان خون دچار کمبود اکسیژن شود. این انسداد معمولا به دلیل ایجاد پلاک به وجود می آید که ناشی از تجمع چربی و کلسترول در عروق خونی است. بر اثر حمله قلبی و شدت آن بخشی از عضله قلب آسیب می بیند که می تواند به آسیب خفیف، عوارض شدید و حتی مرگ منجر شود بر اساس پایگاه خبری هلث نیوزر و بر اساس آمار در هر ۴۳ ثانیه، یک نفر دچار حمله قلبی می شود. بر اساس آمار انجمن قلب آمریکا، علائم حمله قلبی در زنان متفاوت است. برخی از شایع ترین علائم حمله قلبی در زنان :- احساس درد در ناحیه فک، گردن، پشت و بازو درد ناگهانی یا تدریجی در ناحیه فک، گردن، پشت و بازو در زنان می تواند یکی از مهم ترین علائم این عارضه باشد. درد می تواند بین این نواحی یا بخش های دیگر بدن باشد و درد شدید هنگام خواب بروز کند. - عرق سرد عرق سرد معمولا دلیلی بر شروع آنفلوآنزا یا گرمای بیش از حد بدن قلمداد می شود؛ ولی می تواند از علائم اولیه حمله قلبی باشد. - تنگی نفس،احساس سبکی سر و حالت تهوع این حالت بیشتر در افرادی دیده می شود که همراه با تنگی نفس، در قفسه سینه احساس درد ندارند. بر اساس مطالعات منتشر شده در انجمن قلب آمریکا، حدود ۴۲ درصد زنانی که دچار حمله قلبی می شوند، از یک ماه قبل علائمی مانند تنگی نفس دارند. این اختلال ناگهانی و بدون هر گونه فعالیت بدنی رخ می دهد. - احساس فشار و ناراحتی در قفسه سینه این درد بسیار شدید است و می تواند در زنان و مردان دیده شود. درد در قفسه سینه ناشی از حمله قلبی در زنان در هر بخشی از قفسه سینه و نه فقط در قسمت چپ دیده می شود. این درد معمولا چند دقیقه طول می کشد و مجدد عود می کند. - معده درداین درد شبیه به سوزش معده و بعضا بسیار ناراحت کننده است. - خستگی خستگی بیش از اندازه یکی از مهم ترین علائم این عارضه در زنان از یک ماه قبل از حمله است، اختلال خواب نیز در این بیماران دیده می شود. بر اساس مطالعات زنان در دوران یائسگی و پس از آن بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار دارند. این امر ناشی از تغییرات هورمونی است و معمولا علائم بیماری در زنان ۵۰ سال به بالا شامل درد در ناحیه معده، گردن، بازو، فک و پشت، قفسه سینه و ضربان نامنظم قلب و تعریق فراوان است. کدام گروه از زنان بیشتر در معرض حمله قلبی هستندزنان چاق و دارای اضافه وزن، مبتلا به دیابت و کلسترول و فشارخون بالا بیشتر در معرض این عارضه هستند. سیگار، افسردگی، بیماری های التهابی، نداشتن تحرک، سندرم متابولیک، مشکلات دوران بارداری و استرس از جمله مهم ترین عوامل خطر این عارضه به شمار می آیند.

سلامت نیوز:وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب آیین نامه اجرایی بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع در جلسه روز گذشته هیات وزیران خبر داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری با اشاره به جلسه روز گذشته هیات دولت اظهار کرد: دولت مکلف است به منظور تحقق سیاست های کلی سلامت، تأمین منابع مالی پایدار برای بخش سلامت، توسعه کمی و کیفی بیمه های سلامت و مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه اقدامات لازم را به عمل آورد. وی در این باره توضیح داد: در این جلسه مصوبه خوبی به تصویب رسید که بر اساس آن، تمام افراد بیمه نشده و تمامی روستاییان و عشایری که بیمه نیستند، تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند.شریعتمداری در ادامه با بیان این که همچنین، مطابق قانون برنامه، پوشش بیمه سلامت برای تمامی آحاد جمعیت کشور اجباری است، تصریح کرد: برخورداری از یارانه دولت جهت حق سرانه بیمه از طریق ارزیابی وسع و سایر ضوابط، بر اساس آیین نامه ای است که به تصویب دولت می رسد.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این که این حق بیمه شامل سرپرست خانوار و کلیه افراد تحت تکفل آنان است، ادامه داد: بر اساس این مصوبه هفت درصد درآمد خانوار در اختیار بیمه قرار می گیرد و سهم کارفرما و دولت نیز توسط دولت پرداخت می شود. وی ادامه داد: براساس این مصوبه، خانوارهایی که دارای حقوق دریافتی زیر ۴۰درصد حداقل حقوق و دستمزد مصوب شورای عالی کار هستند، حق بیمه به صورت کامل توسط دولت پرداخت می شود. شریعتمداری با اشاره به این که همچنین خانوارهایی که بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حداقل حقوق مصوب درآمد دارند، تا ۵۰ درصد حق بیمه آن ها توسط دولت پرداخت می شود، تاکید کرد: خانوارهایی که از ۱۰۰ درصد حداقل حقوق و بالاتر دریافت می کنند با پرداخت حق بیمه خود می توانند از بیمه سلامت ایران بهره مند شوند. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر اساس این مصوبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است حداکثر ظرف یک ماه پاسخ آزمون وسع را به سازمان بیمه سلامت ایران ارائه دهد و بیمه سلامت بر این مبنا مکلف به بیمه کردن افراد متقاضی بیمه است.

سلامت نیوز:فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه از ابتدای تابستان تاکنون ۱۱ هزار و ۲۵۴ هکتار از جنگل ها و مراتع کشور در پی آتش سوزی آسیب دیده اند، گفت: بیش از ۹۰ درصد از این آتش سوزی ها عوامل انسانی دارد که در صدر این عوامل پرتاب ته سیگار به کنار جاده و جنگل است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،سرهنگ علی عباس نژاد با اشاره به اینکه طی تیر ماه امسال ۶۷۳ فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور به وقوع پیوسته است، اظهار کرد: در پی این آتش سوزی ها به ۷۴۹۲ هکتار از مراتع و جنگل های کشور آسیب وارد شده است. وی در ادامه با بیان اینکه در مرداد ماه، آتش سوزی ها در جنگل ها و مراتع نسبت به تیر ماه کاهش یافته است، تصریح کرد: در این ماه تاکنون ۳۷۷ فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور رخ داده که خسارت ۳۷۶۲ هکتاری در پی داشته است. فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه ۹۰ تا ۹۵ درصد آتش سوزی ها در منابع طبیعی، منشاء انسانی دارد، گفت: برخی افراد با آتش روشن کردن در جنگل ها و انداختن ته سیگار و یا اشیایی که نور را منعکس می کند موجب آتش سوزی در سطح جنگل ها و مراتع می شوند همچنین بیشترین عامل انسانی آتش افروزی در جنگل ها پرت کردن ته سیگار از خودرو ها به کنار جاده و جنگل ها است. به گفته عباس نژاد رعد و برق، برق فشار قوی و حتی اختلافات منطقه ای از جمله مواردی است که سبب آتش سوزی های غیرعمدی در جنگل ها می شود. وی در ادامه با بیان اینکه در موارد محدودی از آتش سوزی های اخیر جنگل ها، سازمان توانسته است که از بالگرد برای اطفای حریق استفاده کند، تصریح کرد: متاسفانه اعتبار امسال دولت برای اطفای حریق از طریق بالگرد در اختیار سازمان های مربوطه قرار نگرفته است و به همین دلیل سازمان جنگل ها هنوز نتوانسته با نهاد هایی که در اطفای حریق به این سازمان کمک می کنند، هماهنگی های لازم را انجام دهد. فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در پایان گفت: بر اساس ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی هر کس عمداً سبب آتش سوزی در جنگل ها شود به حبس از دو تا پنج سال محکوم می شود.

سلامت نیوز: مطالعات اخیر محققان دانشگاه کلرادو نشان می دهد نوردرمانی یک روش موثر برای ترمیم آسیب های عضله قلب ناشی از حمله قلبی است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، مطالعات قبلی تاثیر نوردرمانی بر احیای بافت قلب را تایید کرد؛ ولی محققان به تازگی به مکانیسم این فرآیند دست یافته اند.بر اساس این مطالعه، نور شدید بر عملکرد یک ژن به نام PER۲ تاثیر می گذارد. این ژن توسط بخشی از مغز بیان می شود که مسئول کنترل ساعت بیولوژیکی بدن است.مطالعات حیوانی نشان می دهد با تقویت این ژن از طریق نور درمانی شدید، می توان از بافت های قلبی که بر اثر حمله و کمبود اکسیژن آسیب دیده اند، محافظت کرد. به گزارش به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز،در ادامه آمده است، این روش منجر به افزایش ماده شیمیایی آدنوزین قلبی می شود که به تنظیم جریان خون کمک می کند. بر پایه این گزارش، درک فیزیکی نور برای ثمربخشی این روش مهم است و نوردرمانی در موش های کور هیچ فایده ای ندارد.محققان بر این باورند که این روش در انسان نیز موثر است و به همین دلیل داوطلبان سالم را به مدت ۳۰ دقیقه در معرض نور شدید قرار دادند. در پنج صبح متوالی افراد در معرض نوری با شدت ۱۰ هزار لومِن (lumen) قرار گرفتند. آزمایش خون این افراد نشان داد میزان ژن PER۲ در افراد بر اثر نور درمانی افزایش می یابد. آزمایش های بالینی در انسان همچنین نشان داد متابولیسم و سطح تری گلیسیریدهای پلاسما در این افراد بهبود می یابد و در نتیجه تمام این موارد برای سلامت قلب مفید است.بر اساس این مطالعات واضح است که چرا ساکنان کشورهایی با زمستان های طولانی، بیشتر در معرض حملات قلبی قرار دارند. نتایج این مطالعه در نشریه Cell Reports منتشر شده است.

سلامت نیوز:رشد یک تومور به اندازه توپ تنیس در مغز زنی که ماه نهم بارداری اش را می گذراند، جان او و فرزندش را به خطر انداخته بود؛ اما جراح جوان بدون اینکه بیمارش متوجه شود در یک جراحی نفسگیر موفق شد تومور را از مغز او خارج کند تا فرزندش در سلامت کامل به دنیا بیاید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،چند روز قبل زن 25ساله ای که دچار سردرد شدید شده بود به بیمارستان رسول اکرم(ص) رفت. او که در ماه نهم بارداری بود می گفت چند روزی است دچار سردردهای شدیدی می شود، به حدی که نمی تواند درد را تحمل کند. هرچند او گمان می کرد این نوع سردرد به دلیل شرایط بارداری است اما پزشکان با معاینه او اعلام کردند سردرد هیچ ارتباطی به بارداری او ندارد و فرزند او سالم است. سردرد امان این زن را بریده بود و شرایطش را سخت کرده بود. به همین دلیل این بار سراغ پزشکان مغز و اعصاب بیمارستان رفت. این بار دکتر علیرضا طبیب خوئی، از جراحان بیمارستان این زن را معاینه کرد. وضعیت زن به دلیل شرایط خاصی که داشت باید به دقت بررسی می شد. علائم او مشکوک به نظر می رسید. به همین دلیل از مغز وی تصویر برداری شد. جراح مغز و اعصاب چیزی را که با چشم می دید باور نمی کرد. یک تومور بزرگ به اندازه توپ تنیس در بخشی از مغز زن جوان ایجاد شده و شواهد نشان می داد که در حال رشد است. وجود این تومور در مغز این زن ممکن بود به قیمت جان خودش و فرزندش تمام شود و باید هرچه زودتر از مغز او برداشته می شد. این در شرایطی بود که بارداری زن محدودیت های جدی برای تیم پزشکی ایجاد می کرد. از سویی ممکن بود زن جوان با اطلاع از وجود تومور در مغزش به لحاظ روحی دچار آسیب شود. به همین دلیل پزشکان و خانواده این زن تصمیم گرفتند این ماجرا را از او مخفی کنند و به او گفته شد به خاطر وجود یک زائده کوچک روی پیشانی اش به بیمارستان منتقل شده است. جراحی کم نظیر سرانجام تیمی از متخصصان جراحی مغز و اعصاب و متخصصان زایمان تشکیل و قرار شد با وجود اینکه چند هفته دیگر تا به دنیا آمدن نوزاد زمان بود اما به دلیل خطرناک بودن ادامه این وضعیت، نوزاد به دنیا بیاید. ابتدا تیم پزشکی چند روزی را با شیوه های دارویی و کاملا تخصصی تلاش کردند تا ریه های جنین رشد کند. وقتی این مرحله به خوبی انجام شد و پزشکان اعلام کردند به دنیا آمدن پیش از موعد خطری برای جنین ندارد اتاق عمل برای به دنیا آمدن او آماده شد. آن روز خانواده زن باردار به او گفتند قرار است همزمان با زایمان، زائده ای که روی پیشانی او است در یک جراحی کوتاه از سرش برداشته شود. او هم که از ماجرا خبر نداشت روی تخت آرام گرفت و پس از تزریق داروی بیهوشی به اتاق عمل منتقل شد. دقایقی از شروع عمل سزارین نگذشته بود که فرزند زن جوان در سلامت کامل به دنیا آمد؛ اما درست در همان لحظات بود که پزشکان متوجه بالا رفتن فشار در جمجمه او شدند. به این ترتیب تیم جراحی مغز و اعصاب وارد عمل شدند. پیش از این دکتر طبیب خوئی و اعضای تیم جراحی مغز و اعصاب بیمارستان رسول اکرم جراحی های پیچیده و خطرناک زیادی را با موفقیت پشت سر گذاشته بودند؛ اما این بار شرایط پیچیده تر بود. به همین دلیل جراحی با احتیاط زیادی آغاز شد. پزشکان سر زن جوان را شکافتند. تومور در بخش حساسی از مغز جا گرفته بود و درصورتی که اشتباهی رخ می داد یا حادثه پیش بینی نشده ای اتفاق می افتاد، این امکان وجود داشت که او دچار آسیب های جسمی شود. با وجود این جراحی به خوبی پیش رفت و تومور از مغز بیرون کشیده شد و حدود 3ساعت بعد این جراحی با موفقیت به پایان رسید. پس از عمل ساعتی از پایان جراحی می گذشت که زن جوان به هوش آمد. او که از آنچه در اتاق عمل گذشته بود اطلاع نداشت سراغ فرزندش را گرفت و چند ساعت بعد توانست به او شیر بدهد. تیم پزشکی آنقدر ماهرانه این جراحی پیچیده را انجام داده بودند که زن جوان تصورش را هم نمی کرد چند ساعت قبل چه وضعیتی داشت و توموری به اندازه توپ تنیس از سرش خارج شده است. دکتر علیرضا طبیب خوئی، که سرپرستی این جراحی را برعهده داشت در این باره به همشهری گفت: این توده بزرگ با گسترش از سمت راست مغز به سمت چپ، 3بطن مغز و 2شریان اصلی را درگیر کرده بود. با وجود این با تلاش همکارانم این توده از سر زن جوان خارج شد و او با حال خوب توانست نوزادش را که در انتظار او بود ببیند و به او شیر بدهد. وی ادامه داد: همزمان با این جراحی در اتاق عمل مجاور گروه چشم پزشکی مشغول جراحی مردی میانسال بودند که به دلیل نامعلوم یک کلید شکسته وارد چشم راستش شده و از آنجا داخل جمجمه اش شده بود که بلافاصله پس از خارج کردن تومور به اتاق عمل چشم پزشکی رفتم و با همراهی همکارانم کلید شکسته از جمجمه این مرد نیز خارج شد و خوشحالم که هر دو بیمار، این دو جراحی و نوزاد در سلامت کامل هستند.

سلامت نیوز:سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز گذشته در صحن علنی مجلس اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص انتقال آب خزر را فرافکنی خواند و با گلایه از اظهارات عیسی کلانتری گفت: کلانتری باید از نمایندگان مجلس عذرخواهی کند و بداند که نمایندگان شمال کشور اجازه انتقال یک قطره آب دریای خزر را نخواهند داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،این اظهارات، پیرو سخنان اخیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد مدیریت پسماند در شمال کشور و استفاده کلانتری از ادبیاتی غیرمتعارف درخصوص نمایندگان استان های شمالی عنوان شد. سخنانی که باعث دلخوری نمایندگان و به خصوص 31نماینده 3 استان شمالی کشور شد. نمایندگان استان های شمالی معتقدند آنچه موجب استفاده کلانتری از این ادبیات و شانه خالی کردن او به عنوان ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور در موضوع پسماندهای استان های ساحلی شده، مخالفت ها و موضع گیری های این نمایندگان در برابر طرح انتقال آب خزر به سمنان است. طرحی که بعد از گذشت چند سال دوباره سال گذشته مطرح شد و کارشناسان متعدد محیط زیست آن را خطرناک عنوان کردند. سال89 وقتی موضوع طرح انتقال آب خزر به سمنان مطرح شد، استادان محیط زیست با بررسی عواقب ناشی از اجرای این طرح، با آن مخالفت کردند. حسین آخانی، استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران، دست زدن به اکوسیستم دریای خزر را بسیار خطرناک عنوان کرد و گفت: اجرای این پروژه تأثیراتی منفی نیز بر عرصه های جنگلی خواهد گذاشت. فاطمه ظفرنژاد، پژوهشگر آب و توسعه پایدار نیز در همان زمان اظهار کرد: اگر آب شور خزر برای آبیاری و کشاورزی کاربرد داشت، کشورهای سواحل خزر دست روی دست نمی گذاشتند. او این پرسش را نیز مطرح کرد که چرا از شیوه های بومی مانند قنات ها، آب بندها و... برای تامین آب استفاده نمی شود؟! بعد از آن کارشناسان دیگر تبعات اجتماعی و سیاسی این طرح را مورد اشاره قرار داده و آن را فاجعه بار اعلام کردند. تلافی رئیس سازمان محیط زیست اسدالله عباسی، نماینده گیلان و عضو هیأت رئیسه مجلس که روز گذشته خواهان عذرخواهی رئیس سازمان محیط زیست از نمایندگان شد، در گفت وگو با همشهری به دلایل به کاربردن این ادبیات از جانب کلانتری اشاره کرد و گفت: از زمانی که نمایندگان شمال در مورد انتقال آب دریای خزر موضع گرفتند، آقای کلانتری قصد فرافکنی و رفتارهای غیرمعمول دارند. ایشان به جای اینکه به فکر برطرف کردن مشکلات و رفع بحران پسماند در شمال کشور باشد، اینگونه فرافکنی می کند. مدیریت پسماند و رفع این بحران در شمال کشور، وظیفه دولت است و نه نمایندگان. دولت باید لایحه ای بیاورد و نمایندگان رأی دهند. وقتی دولت برنامه ای برای ساماندهی و مدیریت پسماند شمال کشور ندارد، نمایندگان هم نمی توانند کاری برای تأمین اعتبار انجام دهند. رئیس سازمان محیط زیست هم تاکنون با نمایندگان استان های شمالی، جلسه ای درخصوص رفع مشکل پسماند نداشته است. رهاسازی زباله توسط گردشگران در شهرهای شمالی به یکی از جدی ترین مشکلات استان های شمالی تبدیل شده است. بالابودن سطح آب های زیرزمینی در این مناطق اجازه دفن پسماند را نداده و به جای آن انباشت پسماند در نقاط مختلف، شیرابه ایجاد شده از زباله ها را وارد سفره های آب زیرزمینی و آلوده کردن آنها کرده است. عباسی تاکید کرد: مشکلات پسماند در شمال کشور، تالاب ها و اکوسیستم دریای خزر را تهدید می کند. از دیگر سو رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، بر انتقال آب خزر به سمنان نیز اصرار دارد؛ درحالی که با اجرای این طرح، به اکوسیستم خزر آسیب جدی وارد خواهد شد و سرنوشت دریاچه ارومیه در انتظار خزر خواهد بود. عباسی افزود: به عنوان سخنگوی هیأت رئیسه و نماینده شمال کشور می گویم کلانتری باید از همکاران من عذرخواهی کند. کلانتری عملکرد در حوزه پسماند را ارائه دهد کلانتری در سخنان خود خطاب به نمایندگان استان های شمالی، به عدم فعالیت و اقدام آنها برای رفع مشکل پسماند اشاره کرده و گفته بود: دولت برای پسماند ۳ استان گیلان، مازندران و گلستان 3/1میلیارد دلار تصویب کرد و به مجلس فرستاد. نخستین بار بود که در تاریخ بودجه کشور این اتفاق می افتاد، اما این نمایندگانی که در استان تبلیغ می کنند هیچ قدمی برنداشتند و این 3/1 میلیارد دلار از بخش محیط زیست و پسماند در استان های گیلان، مازندران و گلستان برداشته شد. با چه مصیبتی در دولت به دستور شخص رئیس جمهوری آن را تصویب کردیم، اما عینا به بخش دیگری داده شد و صدای کسی هم در نیامد... ، اما از آنجا که محل برداشت این اعتبار، صندوق توسعه ملی عنوان شده که برداشت از آن، نیازمند اجازه رهبری است، نمایندگان مجلس نیز بر آن ایراد گرفته و اقدامی انجام ندادند. علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز روز گذشته اعلام کرد: دولت باید اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی را برای مدیریت پسماند در کشور در لایحه مربوطه ابتدا از رهبری می گرفت و سپس به مجلس ارائه می کرد. او همچنین به توجه مجلس به قانون مدیریت پسماند نیز اشاره کرد. 25تیرماه گذشته و حدود یک ماه قبل نیز مجلس کلیات لایحه ساماندهی مدیریت پسماند را به تصویب رساند. اما برخلاف آنچه رئیس سازمان محیط زیست از بی توجهی مجلس به بحث پسماندها گله می کند، علی محمد شاعری، نماینده نکا و بهشهر به تصویب لایحه ای در سال 97برای کمک به مدیریت پسماند ها اشاره کرده و به همشهری می گوید: براساس این مصوبه به دولت پیشنهاد دادیم نیم درصد از عوارض گمرکی کالاهای وارداتی را که آلایندگی زیست محیطی دارند به مدیریت پسماند در استان های شمالی اختصاص دهد اما سازمان محیط زیست تاکنون قدمی برای عملیاتی کردن آن برنداشته است. شاعری همچنین تأکید کرد: پیشنهاد می کنم کلانتری، عملکردش را در بحث مدیریت پسماند به جامعه ارائه دهد. تکلیف رئیس جمهور به کلانتری، رفع مشکل پسماندهای شمال است محمد درویش، فعال و کنشگر محیط زیست نیز با اشاره به ادبیات رئیس سازمان محیط زیست، آن را مسبوق به سابقه دانست و با بیان اینکه او وقتی عصبانی می شود سخنانی را بیان می کند که نظام باید تبعات آن را بپردازد، درخصوص رفع مشکلات پسماند در شمال کشور گفت: کلانتری نه تنها برای رفع مشکل پسماند در شمال کشور تاکنون با نمایندگان آنها جلسه ای نداشته، بلکه در زمان بررسی لایحه مدیریت پسماند که همین چندی قبل در مجلس انجام شد نیز نه خود و نه نماینده ای از محیط زیست حضور نداشت؛ این درحالی است که رئیس جمهور در حکم خود به کلانتری، بر رفع مشکل پسماند در شمال کشور تأکید کرده بود. شمال کشور هم اکنون به کارگاه سدسازی تبدیل شده؛ با این بهانه که آب های زیرزمینی آلوده شده و نیازمند آب باکیفیت هستیم، اما باید پرسید چرا محیط زیست برای حل مشکل پساب ها و شیرابه های پسماندها کاری نمی کند تا کیفیت آب افت نکند، اقدامی که هزینه ای به مراتب کمتر از سد سازی دارد. او افزود: در طرح انتقال آب خزر به سمنان همه انتظار دارند محیط زیست بیش از اینکه نگران باشد این آب در چه تاریخی به سمنان می رسد، نگران باشد که آیا ملاحظات زیست محیطی این طرح رعایت شده یا نه. درحالی که کلانتری پیوسته در تلاش است سرعت این طرح را افزایش دهد و به هر کسی که مخالف این طرح باشد برچسب نادانی یا احساسی می زند.

سلامت نیوز: پدری در شهر خلخال با اسید به پسر و عروسش حمله کرد. این حادثه ١٩ تیرماه در شهرستان خلخال رخ داده است. مصدومان این حادثه به دلیل شدت جراحات و کمبود امکانات درمانی به رشت منتقل شدند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ،دختر جوان که به تازگی با علی نامزد کرده بود، بعد از دو روز از بیمارستان مرخص شد، اما همسر جوان او به دلیل شدت جراحات وارده همچنان در بیمارستان بستری است. ظاهرا درخواست مالی پسر و مخالفت پدر با این درخواست و البته درگیری و اختلافات خانوادگی باعث بروز این حادثه شده است. درواقع اصرار علی برای گرفتن پول و تشکیل زندگی با این اقدام غیرمنتظره و جنون آمیز پدرش مواجه شده. از خلخال خبر می رسد پدر اسیدپاش به دنبال شکایت عروسش بازداشت شد و درحال حاضر هم در زندان به سر می برد. خبر این حادثه از سوی هیچ یک از مسئولان و مقامات انتظامی اعلام نشد، بلکه این انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی بود که پرده از این حادثه هولناک و تلخ برداشت. کمال فروتن، رئیس این انجمن به برخی از جزییات این حادثه اشاره کرد: مدتی قبل از طریق گزارش هایی که به دستمان رسید، مطلع شدیم پسری جوان و دختر مورد علاقه اش از سوی پدر این پسر مورد اسیدپاشی قرار گرفتند که به دنبال آن اقدام به بررسی مستندات و شواهد کردیم و متاسفانه متوجه شدیم این خبر صحت دارد. در تاریخ ١٩ مرداد ماه امسال پسری به نام علی به همراه نامزدش نزد پدرش رفته که در این حین پدر اقدام به اسیدپاشی روی صورت علی و نامزدش کرده است. به گفته او این دختر و پسر جوان بلافاصله پس از این حادثه به بیمارستان منتقل شدند، اما کمبود امکانات درمانی آنها را راهی مراکز درمانی رشت کرد. ظاهرا دختر جوان به دلیل کم بودن شدت آسیب دیدگی چند روز بعد از بیمارستان مرخص شده، اما علی وضع مناسبی ندارد و همچنان در بیمارستان بستری است. پدر اسیدپاش به دنبال شکایت دختر جوان بازداشت شده است و آن طور که رئیس انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی می گوید او درحال حاضر در زندان به سر می برد. اما موضوعی که در این بین کمی عجیب است، عدم شکایت پسر جوان در این پرونده است. فروتن دراین باره می گوید: متاسفانه خبرهایی به انجمن رسیده که احتمال عدم طرح شکایت از سوی این پسر جوان را مطرح می کند، درحالی که اسیدپاشی جرمی است که از جنبه عمومی نیز دارای مجازات بوده و ما امیدواریم دادستان یا نماینده شان به این مسأله ورود کنند. ضمن این که شرایط این قربانی اسیدپاشی نیز طوری نیست که برای شکایت اقدام کند. البته انجمن با چند وکیل برای پذیرش وکالت صحبت کرده، اما همان طور که اشاره شد، شرایط پسر جوان به گونه ای نیست که حتی بتواند برگه وکالت نامه را امضا کند. با این حال انجمن همه تلاشش را برای پیگیری حقوقی قربانیان این حادثه انجام می دهد. به گفته فروتن دلیل و انگیزه این اسیدپاشی هم اختلاف مالی بوده است: تا جایی که ما اطلاع داریم، پسر جوان همراه همسرش برای گرفتن کمک مالی به خانه پدرش می رود. اما ظاهرا پدر با این درخواست او مخالفت می کند و همان جا درگیری رخ می دهد. البته مادر پسر جوان سال ها قبل فوت کرده و پدرش ازدواج مجددی داشته است. خانواده پدر اسیدپاش مدعی هستند که اسیدی به آن شکل در کار نبوده و آن مایعی که ریخته شده، برای بازکردن لوله بوده است. او درباره آخرین وضع علی که درحال حاضر در رشت بستری است هم توضیح داد: شرایط این پسر خوب نیست و تا جایی که از بیمارستان خبر داریم، احتیاج به عمل جراحی دارد. اما این که این جراحی در آن مرکز درمانی شدنی است یا نه را نمی دانیم. اما تلاش می کنیم در صورت امکان او را به تهران منتقل کنیم تا با امکانات بهتری جراحی و هر اقدام درمانی دیگری انجام شود. در همین حال بشیر خالقی، نماینده مردم خلخال در مجلس هم با تایید وقوع این حادثه از تشکیل پرونده قضائی در این خصوص خبر داد و به شهروند گفت: تقریبا از همان روزهای نخست در جریان حادثه قرار گرفتم. پیگیری ها هم انجام شد. تا جایی که من اطلاع دارم عامل این حادثه بازداشت شده است. او درباره انگیزه این اسیدپاشی هم گفت: ظاهرا اختلاف خانوادگی در بین بوده و همین مسأله باعث عصبانیت پدر شده است. اما از این که ریشه این اختلاف چه بوده و اسید از کجا تهیه شده است، اطلاعی ندارم.

سلامت نیوز:طبق آخرین آمار، تمامی دشت های کشور با افت سطح منابع آب زیرزمینی مواجه هستند. ۴۰۵ دشت ایران در وضعیت ممنوعه است و ۱۷ دشت دیگر نیز در حال بررسی است که این موضوع بسیار هشداردهنده به نظر می رسد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بحران آب بر سر سفره های زیرزمینی کشور سایه انداخته و آمار و ارقامی که درباره این منابع آبی اعلام می شود، چندان خوشایند نیست؛ به طوری که طبق آخرین آمار، تمامی دشت های کشور با افت سطح منابع آب زیرزمینی مواجه هستند. ۴۰۵ دشت ایران در وضعیت ممنوعه است و ۱۷ دشت دیگر نیز در حال بررسی است که این موضوع بسیار هشداردهنده به نظر می رسد. در چند سال اخیر استمرار خشکسالی به همراه افزایش دما در ایران موجب شده است تا میزان تغذیه آب های زیرزمینی کم شده و در مقابل تخلیه از این منابع روند افزایشی به خود بگیرد. بنابراین با توجه به شرایط اقلیمی کشور استمرار بهره برداری و برقراری کشاورزی در کشور نیازمند اصلاح و تعدیل پروانه بهره برداری چاه هاست. ۸۰ درصد تخلیه چاه های غیرمجاز مربوط به بخش کشاورزی تاکنون برای ۴۸۷ هزار حلقه چاه کشاورزی، شرب، صنعت و خدمات پروانه بهره برداری صادر شده که از این تعداد ۴۱۶ هزار حلقه مربوط به بخش کشاورزی بوده و عمده تخلیه آب سفره های زیرزمینی مربوط به مصارف این بخش است. به طور کلی ۱۱۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز با عمق بیش از ۲۰ متر در کشور وجود دارد که این چاه ها با ۵.۵ میلیارد مترمکعب تخلیه از منابع زیرزمینی تاثیر سنگینی بر منابع این بخش دارند و ۸۰ درصد از تخلیه چاه های غیرمجاز را به خود اختصاص داده اند. در این بین ۲۰۰ هزار حلقه چاه کم عمق و چاهک غیرمجاز نیز وجود دارند که تخلیه چندانی از منابع آب زیرزمینی ندارند. این چاه ها عمدتا از آب های سطحی استفاده کرده و آب دهی یک لیتر در ثانیه دارند. در حال حاضر ۴۰۵ دشت کشور ممنوعه است این موضوع بسیار هشدار دهنده است چراکه بیش از ۹۵ درصد پتانسیل آب زیرزمینی کشور در این دشت ها قرار دارد. حدود ۴۱ میلیارد مترمکعب برای برداشت از چاه های مجاز کشاورزی در ۶۰۹ محدوده مطالعاتی پروانه بهره برداری صادر شده است که طبق برنامه ششم توسعه این میزان باید به ۲۷ میلیارد مترمکعب کاهش یابد. کسری تجمعی آبخوان های زیرزمینی به ۱۴۰ میلیارد مترمکعب رسیده است. به منظور تعادل بخشی آبخوان ها باید ۱۴ میلیارد متر مکعب از برداشت چاه های مجاز کشاورزی کاسته و به رقم ۲۷ میلیارد مترمکعب برسد. برای رسیدن به شرایط نرمال چه باید کرد؟ بنا بر آمار و ارقام اعلامی از سوی وزارت نیرو، پس از تعیین آب قابل برنامه ریزی با توجه به شرایط موجود در کشور مقرر شد نزدیک به ۱۴ میلیارد مترمکعب از پروانه بهره برداری صادره برای چاه های مجاز کاسته شود تا کشور به شرایط نرمال برسد، علاوه بر پروانه های بهره برداری صادر شده، حدود پنج میلیارد مترمکعب نیز اضافه برداشت در میان چاه های مجاز کشور جود دارد، بنابراین برای این که منابع آب زیرزمینی کشور بتوانند به شرایط نرمال، ثابت و پایداری برسند، باید این اعداد کاهش یابند. در ماده ۳۵ برنامه پنج ساله ششم توسعه، تکلیف شده است که در طول اجرای این برنامه باید ۱۱ میلیارد مترمکعب از بهره برداری منابع آب زیرزمینی کاسته شود. برای اجرای این میزان نیز سازوکاری دیده شده است که بر اساس آن ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی که با منابع آب زیرزمینی مشروب می شوند، باید با اجرای آبیاری نوین به سمت کاهش بهره برداری از آب زیرزمینی حرکت کنند. البته با توجه به وضعیت منابع آب زیرزمینی در ابتدا باید روی حفاظت از آبخوان ها تمرکز کرده تا بتوان بهره برداری مناسبی از آن داشت.

سلامت نیوز:به دنبال ایجاد تلاطم قیمتی در بازار مسکن شهر تهران که از آذرماه ۱۳۹۶ آغاز شد حرکت اجباری متقاضیان به سمت واحدهای کوچک تر و قدیمی تر کلید خورد و در آذرماه ۱۳۹۷ برای اولین بار طی شش سال گذشته واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع بیشترین سهم از معاملات مسکن پایتخت را به خود اختصاص دادند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، طی سال های پس از ۱۳۹۲ واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر مربع همواره بیشترین سهم را از تعداد معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص می دادند تا این که آذرماه ۱۳۹۷ برای اولین بار این رتبه از آن واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع شد که نشان می دهد جهش قیمت مسکن منجر به سوق یافتن تقاضا به سمت واحدهای کوچک متراژ شده است. این روند با نوساناتی در ماه های آینده مواجه شد و در تیرماه ۱۳۹۸ واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع با ۱۴.۶ درصد از کل معاملات، بالاترین سهم را در توزیع فراوانی تعداد معاملات شهر تهران بر حسب سطح زیربنای و احد مسکونی از آن خود کردند. خانه های ۶۰ تا ۷۰ متر و خانه های ۷۰ تا ۸۰ متر مربع نیز به ترتیب با ۱۳.۸ و ۱۱.۹ درصد از کل معاملات در رتبه های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر آمار گویای آن است که طی پنج سال گذشته خریداران به تدریج به واحدهای قدیمی تر روی آورده اند. فروش آپارتمان های با عمر شش سال به بالا طی پنج سال گذشته از ۴۵ درصد به ۶۰ درصد افزایش یافته است. مهرماه سال ۱۳۹۳ آپارتمان های با عمر بنای شش سال به بالا ۴۴.۷ درصد از کل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده بودند. این رقم در مهر سال ۱۳۹۴ به ۴۴.۹ درصد رسید. مهرماه ۱۳۹۵ آپارتمان های مذکور ۴۸.۳ درصد از کل معاملات را در بر گرفتند. مهر ۱۳۹۶ واحدهای مسکونی بالای شش سال ۵۳.۸ درصد خرید و فروش را به خود اختصاص دادند. در مهرماه ۱۳۹۷ نیز سهم آپارتمان های بالای شش سال از کل مبایعه نامه های شهر تهران ۵۵.۵ درصد شد. تیرماه ۱۳۹۸ خانه های بالای شش سال ساخت ۶۰ درصد از کل معاملات پایتخت را به خود اختصاص دادند. هم چنین مهرماه ۱۳۹۳ واحدهای بیش از ۲۰ سال ۶.۶ درصد از کل معاملات را در بر می گرفت. این رقم در تیرماه ۱۳۹۸ به ۱۰.۴ درصد رسیده است. خرید و فروش خانه های ۱۶ تا ۲۰ سال نیز از ۶.۱ درصد در مهرماه ۱۳۹۳ به ۱۶.۱ درصد از کل معاملات در تیرماه ۱۳۹۸ رسید. با وجودی که تعداد قراردادهای خرید و فروش در تیرماه با ۴۸۰۰ فقره ۶۵ درصد و در ۱۵ روز ابتدای مردادماه با ۲۰۲۰ فقره ۷۸ درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش داشته، حرکت طرف تقاضا به سمت واحدهای قدیمی و کوچک متراژ از نمایه های اصلی بازار مسکن در ماه های اخیر بوده است. رسیدن تعداد معاملات به کمتر از ۵۰۰۰ فقره در شرایثطی که ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت وجود دارد به این معناست که معاملات تقریبا قفل شده است. سکونت ۷۷ درصد تهرانیها در خانه های زیر ۱۰۰ متر بازار مسکن شهر تهران به دلیل سوددهی بالا در بخش مسکن لوکس و نیمه لوکس که طی دهه های گذشته وجود داشته با تناقضاتی مواجه شده که هنوز لاینحل باقی مانده است؛ به طوری که با وجود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در شهر تهران، همچنان روند تولید مسکن تناسبی با الگوی مصرف ندارد. مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در شهر تهران تقاضا برای واحدهای کوچک و عرضه در واحدهای بزرگ انجام می شود بیان می کند: آمار ارایه شده از آذرماه ۱۳۹۷ نشان می دهد بالغ بر ۲۳ درصد مردم تهران در خانه های بالای ۱۰۰ متر مربع و ۷۷ درصد در خانه های کوچکتر زندگی می کنند اما همچنان میانگین متراژ واحدها در پروانه های صادره بالای ۱۰۰ متر مربع است. وی می گوید: تقاضا برای واحدهای کوچک و عرضه واحدهای بزرگ منجر به گرانی شدید و کمبود واحدهای کوچک از یک طرف و حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در استان تهران شده است. کمترین تورم مسکن در ۵ منطقه جنوبی تهران پنج منطقه پیشتار تورم ملکی در شهر تهران طی سه سال اخیر به ترتیب مناطق ۲، ۵، ۲۲، ۱۴ و ۲۱ با ۲۵۵، ۲۴۸، ۲۳۸، ۲۳۸ و ۲۳۶ درصد رشد قیمت نسبت تیرماه ۱۳۹۵ بوده اند. کمترین میزان رشد نیز در مناطق ۲۰، ۱۲، ۱۹، ۱۵ و ۱۸ به ترتیب با ۱۶۸، ۱۷۹، ۱۸۴، ۱۸۵ و ۱۸۹ درصد افزایش اتفاق افتاده است. همانطور که آمار نشان می دهد کمترین میزان افزایش قیمت در مناطق جنوبی بوده و در بین این نقاط، بالاترین میزان رشد قیمت مسکن به منطقه ۱۴ با ۲۳۸ درصد افزایش قیمت تعلق داشته است. برای ظرفیت سنجی بازار مسکن در مناطق تهران، سال ۱۳۹۵ به عنوان یکی از سال هایی که بازار در رکود قرار داشت ملاک ارزیابی قرار گرفته است. تیرماه ۱۳۹۵ مطابق آمار بانک مرکزی، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران چهار میلیون و ۲۳۰ هزار تومان بود که با رشد ۲۱۵ درصدی به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در تیرماه ۱۳۹۸ رسیده است. رصد وضعیت کنونی بازار حاکی از آن است که مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت به اشباع قیمت رسیده اند اما ممکن است مناطق جنوبی ظرفیت اندکی برای افزایش تا پایان شهریورماه ۱۳۹۸ داشته باشند. با این حال هنوز بیشترین تعداد معاملات در مناطق ۵، ۲ و ۴ انجام می شود که در تیرماه ۱۲.۳، ۹ و ۹ درصد از کل قراردادهای خرید و فروش در تهران را به خود اختصاص دادند.

سلامت نیوز:رئیس پلیس آگاهی هرمزگان گفت: هیچ گونه دلیل و مدرکی دال بر وقوع جنایت در آن محل به دست نیامده برابر اعلام اولیه پزشک قانونی فوت اعضای این خانواده بر اثر استنشاق گاز مونواکسیدکرن ناشی از سهل انگاری خود خانواده بوده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، سرهنگ عبدالمجید کرمی در این رابطه اظهار داشت: در پی اعلام و اطلاعات مردمی مبنی بر مرگ دسته جمعی یک خانواده در جزیره لاوان بلافاصله عوامل انتظامی شهرستان بندرلنگه و دو اکیپ از مأموران مبارزه با قتل و بررسی صحنه جرم پلیس آگاهی استان در محل حاضر شدند. وی افزود: برابر بررسی های انجام شده مشخشد اعضای یک خانواده که به عنوان کارگر شرکت پالایش نفت به مدت سه ماه در جزیره لاوان سکونت داشته اند در منزل ویلای و مسکونی به طرز مشکوکی فوت کرده اند. این مسئول انتظامی با تاکید بر اینکه با بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان هیچ گونه دلیل و مدرکی دال بر وقوع جنایت در آن محل به دست نیامده گفت: طبق بررسی اولیه پزشک قانونی و کالبدشکافی اجساد مشخص شد از فوت اعضای این خانواده 5 نفره که شامل پدر، مادر، دو دختر و یک پسر بوده قریب به بیست روز گذشته که بر اثر گرمای زیاد متاسفانه اجساد دچار فساد شده بودند. رئیس پلیس آگاهی استان با اشاره به اینکه برابر اعلام اولیه پزشک قانونی فوت اعضای این خانواده بر اثر استنشاق گاز مونواکسیدکرن ناشی از سهل انگاری خود خانواده بوده است خاطرنشان کرد: بررسی کارشناسی و تخصصی علت فوت این خانواده در حال بررسی است و پس از دریافت نظریه کتبی پزشک قانونی مراتب به اطلاع شهروندان می رسد.

سلامت نیوز: قائم مقام سازمان تامین اجتماعی، گفت: یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی بیمه زنان خانه است. زنان خانه دار با ۱۸ تا ۵۰ سال سن می توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، محمدحسن زدا در صفحه اینستاگرامی خود هر روز مطالبی تحت عنوان "دانستنی های تامین اجتماعی" منتشر و به مرور برخی قوانین تامین اجتماعی می پردازد. وی درباره شرایط بیمه زنان خانه دار و در پاسخ به این پرسش که آیا زنان خانه داری که بواسطه بیمه همسرشان، از دفترچه درمان تامین اجتماعی استفاده می کنند می توانند تحت پوشش بیمه زنان خانه دار قرار بگیرند؟ گفت: یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی بیمه زنان خانه دار است. زنان خانه دار با ۱۸ تا ۵۰ سال سن می توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه کنند. قائم مقام سازمان تامین اجتماعی افزود: سازمان تامین اجتماعی سه مدل بیمه را برای زنان خانه دار درنظر گرفته است. نوع اول با حق بیمه ۱۲ درصد است و شامل بازنشستگی می شود. نوع دوم با حق بیمه ۱۴ درصدی شامل بازنشستگی و فوت و نوع سوم که گرانترین است با حق بیمه ۱۸ درصدی شامل بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی می شود. زدا با اشاره به اینکه بسیاری بانوان تصور می کنند چون به تبعیت از همسرشان دفترچه درمان دارند خودشان هم بیمه اند، درحالی که یک تصور اشتباه است، گفت: صحیح است که زنان با این دفترچه از خدمات درمانی استفاده می کنند اما نمی توانند از حقوق و مستمری بازنشستگی بهره مند شوند. وی ادامه داد: اگر زنان خانه دار با سازمان قرارداد ببندند پس از رسیدن به سن بازنشستگی می توانند حقوق دریافت کنند و کمک حال اقتصاد خانواده باشند. قائم مقام سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ما نرخ درمان را روی نرخ حق بیمه زنان خانه دار نمی آوریم و آنها کماکان می توانند از دفترچه درمان به تبعیت همسرشان استفاده کنند، گفت: اما چنانچه مایل به دریافت بیمه درمان هم باشند باید سرانه درمان را جداگانه بپردازند که برای سال ۹۸ حدود ۴۹ هزار سال است.

سلامت نیوز: عضو کمیسیون بهداشت مجلس: بر اساس استاندارد های دنیا به ازای هر تخت باید بین ۳ تا ۴ پرستار مشغول به فعالیت باشند، اما متأسفانه در ایران به ازای هر تخت بیمارستانی تنها یک و نیم پرستار مشغول است که برای رسیدن به استاندارد ۲ ونیم پرستار به ازای هر تخت ما نیازمند جذب ۸۰ هزار پرستار در کشور هستیم که این کمبود نیرو سلامت مردم را به شدت تهدید می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری حیدر عابدی عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به جلسه مشترک کمیسیون بهداشت مجلس با وزیر بهداشت اظهار کرد: وزیر بهداشت مجوز استخدام ۱۰ هزار پرستار را برای نیمه اول سال صادرکرده است که از میان ۱۰ هزار نیرو های استخدامی جدید تعداد ۸ هزار پرستاران و ۲ هزار نفر نیروهای کادر بهداشت و درمان و فارغ التحصیلان رشته مامایی در کشور است. وی ادامه داد: افرادی که در رشته پرستاری تحصیل کرده اند می توانند در قالب نیرو های ماما و کادر بهداشت و درمان جذب مراکز درمانی و بیمارستان ها شوند. عابدی تاکید کرد: احتمال می رود که برای هر دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور سهمیه جذب در نظر گرفته شود و این مراکز به طور مستقل آزمون استخدامی برای جذب خود برگزار کنند. عضو کمیسیون بهداشت مجلس بیان کرد: بر اساس استاندارد های دنیا به ازای هر تخت باید بین ۳ تا ۴ پرستار مشغول به فعالیت باشند، اما متأسفانه در ایران به ازای هر تخت بیمارستانی تنها یک و نیم پرستار مشغول است که برای رسیدن به استاندارد ۲ ونیم پرستار به ازای هر تخت ما نیازمند جذب ۸۰ هزار پرستار در کشور هستیم که این کمبود نیرو سلامت مردم را به شدت تهدید می کند. پیش از این سعید نمکی وزیر بهداشت به خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مشکلات و مطالبات پرستاران گفته بود که خوشبختانه مجوز استخدام ۱۰ هزار نیرو را در نظام سلامت از سازمان امور استخدامی کشور دریافت کردیم که بنا داریم ۹ هزار واحد از این ظرفیت را به پرستاران اختصاص دهیم.

سلامت نیوز: یک کارشناس اقتصادی با بیان این که ۱۰ درصد پزشکان از سال ۸۸ تا ۹۳ هیچ گونه مالیاتی نداده اند گفت: ۹۰ درصد پزشکان در این بازه زمانی کمتر از ۵ میلیون تومان مالیات داده اند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، احمد جانجانی، کارشناس اقتصادی در برنامه پایش، درباره فرارمالیاتی مشاغل پردرآمد نظیر آزمایشگاه ها، رادیولوژی ها و غیره تصریح کرد: از سال ۸۸ تا ۹۳، بیش از ۲۱ درصد مشاغل مذکور، هیچ مالیاتی پرداخت نکرده اند، ۲۸ درصد کمتر از ۵۰۰ هزار تومان، ۳۰ درصد بین ۵۰۰ تا ۵ میلیون تومان و مابقی نیز بیش از ۵ میلیون تومان مالیات پرداخته اند. کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر وضعیت مالیات دهی آموزشگاه های علمی آزاد نیز بررسی شود می توان دریافت که بیش از ۶۵ درصد آنها هیچ گونه مالیاتی تاکنون نداده اند، ۲۲ درصد کمتر از ۵۰۰ هزار تومان، ۱۰ درصد کمتر از ۵ میلیون تومان و فقط ۷ دهم درصد بیش از ۵ میلیون تومان مالیات پرداخته اند. وی در خصوص شناسایی اینگونه مشاغل افزود: به هیچ عنوان نمی توان درآمد مشاغلی همچون آموزشگاه ها و آزمایشگاه ها را دقیق بدست آورد. بنابراین باید با استفاده از دستگاه های پوز و صندوق های فروشگاهی بر جریان مالی این مشاغل نظارت داشت. البته باید زیرساخت های نیز آماده شود. جانجانی با بیان اینکه هرکسی با هر درآمدی باید مالیات آن را پرداخت کند، گفت: معاملاتی نظیر آهن فروشی وجود دارد که از پشت تلفن انجام می شود و به هیچ عنوان نمی توان آن را شناسایی کرد و از آنها مالیات گرفت. بر طبق قانون بانک ها باید گردش مالی بالای ۵ میلیارد تومان را گزارش کنند، که اکثر بانک ها این کار را انجام نمی دهند. بنابراین سازمان امور مالیاتی باید به بانک ها متصل باشند تا به طور دقیق اینگونه حساب را کنترل نمایند. مالیات پزشکان این کارشناس اقتصادی در خصوص بنک داران نیز افزود: کمتر از ۳ درصد بنک داران مالیات بیش از ۵ میلیون تومان می پردازند. باید به اداره مالیات جهت گرفتن دقیق مالیات ابزار داد. بدون ابزار نمی توان از آنها نیز انتظار داشت. وی در خصوص مالیات دادن پزشکان گفت: ۱۰ درصد پزشکان از سال ۸۸ تا ۹۳ هیچ گونه مالیاتی نداده اند و کمتر ۱۲ درصد آنها مالیات بیش از ۵ میلیون تومان را پرداخته اند. به عبارت دیگر ۹۰ درصد پزشکان در این بازه زمانی کمتر از ۵ میلیون تومان مالیات داده اند. جانجانی در مورد مالیات خدمات آرایشی و بهداشتی و دفاتر اسناد رسمی نیز بیان کرد: تنها نیم درصد مشاغل آرایشی و بهداشتی بیش از ۵ میلیون تومان مالیات می دهند. دفاتر اسناد رسمی هم کمتر از ۶ میلیون تومان مالیات می دهند. این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ۱۱ دستگاه باید با سازمان امور مالیاتی همکاری نمایند، افزود: این دستگاه ها نظیر شرکت پرداخت ملت و داده ورزی ستاد، با سازمان امور مالیاتی همکاری صد در صدی ندارند به همبن دلیل نمی توان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد. وی با اشاره به فاکتور فروشی در سایت های فروش اینترنتی گفت: در سایت هایی نظیر دیوار، فاکتور رسمی و کد اقتصادی می فروشند. این خود زمینه ای برای فرار مالیاتی است و باید با اینگونه سایت ها برخورد کرد. جانجانی افزود: بعضی شرکت ها اقدام به تاسیس شرکت در خارج از کشور می کنند و از شرکت خود در خارج اقدام به خرید مواد اولیه می نمایند. بدین گونه که سفارش خود را مثلا ۵ دلار ثبت می کنند ولی در واقع ماده اولیه را ۱ دلار می خرند. در اینجا ممکن است ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها تعلق گیرد که ۴ دلار سود می کنند.

سلامت نیوز: در سال های اخیر محققان توجه زیادی به لبنیات کرده اند. از جمله مهم ترین توجهات آن ها می توان به تحقیقات مشترک دانشمندان در دانشگاه های هاروارد و تافتز اشاره کرد که در این تحقیق رابطه بین لبنیات پرچرب و خطر بیماری قلبی و دیابت بررسی شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از لبنیات، در تحقیقی با شرکت 3 هزار نفر مشخص شد که کسانی که چربی لبنیات را به رژیم روزانه خود اضافه کردند، خطر ابتلا به دیابت پایین تری داشتند. فرضیه برای توجیه یافته ها این است که کسانی که از خوردن لبنیات صرف نظر کردند یا کمتر لبنیات مصرف می کردند باید با خوردن غذاهای تصفیه شده بیشتر و کربوهیدرات های دارای فیبر کمتر، کمبود های بدن خود را جبران کنند که این امر خطر دیابت را افزایش می دهد. در تحقیق دیگری که با مشارکت 20 هزار نفر طی چند دهه انجام شد، دانشمندان رابطه بین مصرف چربی لبنیات و بیماری قلبی را بررسی کردند. در این تحقیق هیچ افزایشی در خطر ابتلا به بیماری قلبی در بین کسانی که چربی لبنیات مصرف می کردند دیده نشد. هر چند وقتی که کالری حاصل از چربی های گیاهی یا غلات کامل جایگزین کالری حاصل از چربی لبنیات شد خطر بیماری قلبی کمتر شد؛ وقتی چربی های غیر اشباع جایگزین چربی لبنیات شد خطر بیماری قلبی 24 درصد کاهش یافت و وقتی غلات کامل جایگزین شد، 28 درصد کاهش بیماری های قلبی مشاهده شد. از سوی دیگر وقتی چربی های اشباع مانند چربی گوشت قرمز جایگزین چربی لبنیات شد، خطر بیماری قلبی، 6 درصد افزایش یافت. در مطالعه دیگری که با استفاده از 9 تحقیق انجام شد، نقش مصرف کره به عنوان یکی از منابع چربی های اشباع روی بیماری قلبی، دیابت و دیگر علل مرگ و میر بررسی شد. در این تحقیق مشخص شد؛ با آنکه چربی های گیاهی سالم ترند اما مصرف مقدار کمی کره به بدن آسیبی نمی رساند. اکنون شما با نتایج این تحقیقات چه باید بکنید؟ بهترین کار رعایت تعادل است. با آنکه پخت و پز با روغن هایی مثل روغن زیتون سالم تر است شما می توانید یک تکه کره روی خوراک غلات کامل خود بریزید یا یک تکه پنیر روی نان تهیه شده از غلات کامل بمالید؛ شاید بهتر از همه یک وعده ماست پرچرب و یک فنجان از انواع توت باشد.

سلامت نیوز:رئیس قطب علوم اعصاب کشور، با اشاره به مشکلات و دغدغه های بیمه ای جامعه پزشکی، موضوع قبول بیمه مسئولیت حرفه ای به عنوان وثیقه در مراجع قضائی را مورد توجه قرار داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، علیرضا زالی، در کنفرانس خبری برنامه ملی بیمه پزشکان، یکی از دغدغه های جامعه پزشکی در مراجعه به مراجع قضائی را، موضوع تامین قرار وثیقه عنوان کرد و گفت: بعد از کارهای کارشناسی و جلسات متعددی که در زمان تهیه برنامه ششم توسعه کشور صورت گرفت و همراهی مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و...، این دغدغه مرتفع شده است. رئیس اسبق سازمان نظام پزشکی، ادامه داد: موضوع بیمه مسئولیت حرفه ای جامعه پزشکی، در آستانه تصویب برنامه ششم توسعه کشور مورد توجه قرار گرفت که در نهایت با پیگیری هایی که در دوره ریاست قبلی دستگاه قضائی صورت گرفت، قبول بیمه مسئولیت حرفه ای به عنوان وثیقه در مراجع قضائی، در برنامه ششم آورده شده است. وی با اشاره به دغدغه های بیمه ای جامعه پزشکی، گفت: تلاش شد با برنامه ملی بیمه پزشکان، دغدغه ها و مشکلات بیمه ای جامعه پزشکی مورد توجه قرار گرفت. زالی با عنوان این مطلب که بیمه مسئولیت حرفه ای، یکی از ویژگی های برنامه ملی بیمه پزشکان است، افزود: در این برنامه توانستیم زمان پوشش بیمه ای را که اغلب بین ۴ تا ۵ سال بود، به ۷ سال برسانیم. وی ادامه داد: پیش بینی می کنیم این مدت زمان برای پوشش پرونده های قصور پزشکی کافی باشد و به نظر می رسد بیش از ۹۵ درصد این قبیل پرونده ها در این مدت رسیدگی شده و در نتیجه بیمه مسئولیت حرفه ای بتواند آن را پوشش دهد. زالی، پرداخت خسارت درمانی به بیمار در برنامه ملی بیمه پزشکان را مورد توجه قرار داد و افزود: بر اساس این برنامه ملی بیمه ای، خسارت درمانی بیمار تا یک سقف منطقی، توسط بیمه پوشش داده می شود. رئیس قطب علوم اعصاب کشور، یکی دیگر از ویژگی های برنامه ملی بیمه پزشکان را، نرخ پایین آن برای آن دسته از کسانی دانست که در حرف پزشکی فعالیت دارند، اما از توان مالی مناسبی برخوردار نیستند. زالی گفت: در برنامه ملی بیمه پزشکان، ۱۵ بسته بیمه ای تعریف شده که بیمه مسئولیت حرفه ای، در راس این خدمات بیمه ای قرار دارد.

سلامت نیوز: بسیار پیش آمده كه یك مادر برای درمان دیابت به من مراجعه كرده است و من پس از مداوای او به فرزندش كه همراه او آمده رو كرده ام و گفته ام: شما هم اضافه وزن زیادی دارید و با داشتن مادر دیابتی در صورتی كه از خطر دور نشوی دیر یا زود به دیابت مبتلا می شوید و این غیرقابل اجتناب است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،جالب این است كه بیشتر مادران به جای استقبال از این اعلام خطر و پرداختن به راه چاره از حقیقت فرار می كنند و به من اجازه نمی دهند در مورد روش هایی كه باید این بیماری را از فرزندشان دور كنم،صحبت كنم! در بحث قبلی مرحله اول ابتلا به دیابت را توضیح دادم: یك نوجوان كه زیاد غذا می خورد، متحمل استرس روحی است و به دلایل زیادی از فعالیت بدنی فرار می كند و آرام آرام اضافه وزن پیدا می كند. در این مرحله آزمایش ها چیزی را نشان نمی دهد و برای راه حل این موارد را برشمردم: تغذیه مناسب و اجتناب از پرخوری تفریحات سالم و كاهش استرس های تحصیلی و اجتماعی داشتن روزانه دو تا سه ساعت فعالیت بدنی ملایم و حداقل 45 دقیقه ورزش متوسط تا سنگین به دفعات سه تا چهار بار درهفته تناسب اندام و داشتن عضله كافی. داشتن وزن مناسب مرحله دوم ابتلا به دیابت تیپ 2 زمانی شروع می شود كه چند سال عوامل اصلی خطر چهارگانه شامل استرس، پرخوری و بدخوری، نداشتن ورزش كافی و اضافه وزن وجود دارد. حالا فرد به سنین جوانی رسیده است. از بی حالی و كم انرژی بودن شكایت دارد. در این حال وقتی خون را آزمایش می كنیم، قند خون كمی بالا رفته، ولی هنوز روی مرز و نزدیك به صد است، چربی های خون متعادل نیستند و اگر مقدار انسولین موجود در خون را اندازه بگیریم بالاتر از حد طبیعی است. البته این مورد آخر جزو آزمایش های معمول نیست. مهم ترین چیزی كه در معاینه این جوان می بینیم زیاد بودن دور كمر است و نسبت دور كمر به دور باسن زیادتر از حد سلامت است. اینها به ما می گویند این جوان در مرحله دوم شروع دیابت تیپ 2 است. خبر خوب این كه این جوان هنوز در مرحله قابل برگشت است، یعنی با رعایت پنج راه حل گفته شده دوباره سلامت كافی را به دست خواهد آورد.

سلامت نیوز:سازمان هواشناسی در اطلاعیه ای از وقوع بارش های رگباری همراه با وزش باد شدید در برخی نقاط کشور خبر داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، سازمان هواشناسی در اطلاعیه ای اعلام کرد: وقوع بارش های رگباری همراه با وزش باد شدید موقت از بعدازظهر روزهای سه شنبه مورخ ۹۸/۰۵/۲۲،چهار شنبه ۹۸/۰۵/۲۳ و پنج شنبه ۹۸/۰۵/۲۴براساس این گزارش این بارش ها همراه با رگبارورعدوبرق و وزش باد شدید موقت خواهد بود. منطقه اثر: سه شنبه ۹۸/۰۵/۲۲:جنوب سیستان و بلو چستان، جنوب کرمان،برخی نقاط هرمزگان، جنوب شرق فارس، غرب و جنوب آذربایجان غربی، برخی نقاط استانهای کرمانشاه، کردستان،چهار محال و بختیاری، لرستان، همدان و مرکزی، ارتفاعات شمال و شمال شرق تهران و ارتفاعات شمال غرب سمنان،غرب اصفهان،ارتفاعات شمال خوزستان چهار شنبه ۹۸/۰۵/۲۳: برخی نقاط هرمزگان، جنوب شرق و شمال غرب فارس، غرب و جنوب آذربایجان غربی، برخی نقاط استانهای کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام، چهارمحال وبختیاری و کهگیلویه و بویر احمد ،ارتفاعات شمال تهران، غرب اصفهان، ارتفاعات شمال خوزستان پنج شنبه ۹۸/۰۵/۲۴:غرب آذربایجان غربی،جنوب آذربایجان شرقی،برخی نقاط استانهای کردستان، کرمانشاه، لرستان،چهار محال بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد،غرب اصفهان،ارتفاعات شمال خوزستان زمان پایان: اواخر وقت همان روز اثر مخاطره: آبگرفتگی و احتمال سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها و برخورد صاعقه در مناطق مرتفع توصیه: هموطنان عزیز از تردد و اسکان در کنار مسیلها و رودخانه ها و همچنین تردد در مناطق مرتفع این نواحی خودداری فرمایند. ۲) توصیف سامانه های بارشی مورد انتظار: بارش باران گاهی همراه با رعدوبرق زمان شروع: اوایل روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۵/۲۲ نوع مخاطره: بارش باران گاهی همراه با رعدوبرق منطقه اثر: سه شنبه ۹۸/۰۵/۲۲: گیلان، مازندران،ارتفاعات گلستان و نوار شرقی اردبیل زمان پایان: اواخر وقت همان روز اثر مخاطره: بالا آمدن آب رودخانه ها و مسیل ها، در مناطق مرتفع برخورد صاعقه توصیه: هموطنان عزیز از تردد و اسکان در کنار مسیلها و رودخانه ها و همچنین تردد در مناطق مرتفع این نواحی خود داری کنند.

سلامت نیوز:عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: انحراف جانبی ستون فقرات عارضه ای است که با توجه به موقع، رفع خواهد شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران،پرهام پارسانژاد، عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران درباره اسکولیوز (انحراف جانبی ستون فقرات) اظهار کرد: انحراف جانبی ستون فقرات به دو نوع ساختاری و عملکردی تقسیم بندی می شود. افرادی که با تغییر وضعیت، انحراف ستون فقرات آنها تغییر نمی کند و اصلاح نمی شود به نوع ساختاری و اشخاصی که با خم شدن به جلو، انحراف آنها قابل اصلاح است، به نوع عملکردی دچار هستند. عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران بیان کرد: انحراف ستون فقرات تا پیش از سن بلوغ به کمک فیزیوتراپی و حرکت درمانی رفع می شود اما پس از سن بلوغ، فیزیوتراپی و حرکت درمانی تنها عضلات ستون فقرات را تقویت و از پیشرفت این عارضه جلوگیری می کند. تمرین چهار دست و پا، حرکتی موثر برای رفع انحراف جانبی ستون فقرات او افزود: در فیزیوتراپی با بررسی اینکه انحراف در کدام یک از صفحات حرکتی وجود دارد، تمرین های مناسب طراحی و آموزش داده می شود. از جمله تمرین های مناسب برای درمان انحراف ستون فقرات می توان به تمرین در وضعیت چهار دست و پا اشاره کرد. پارسانژاد تاکید کرد: برای رفع انحراف جانبی ستون فقرات به کمک حرکت چهار دست و پا باید دست و پای مخالف را به سمت بالا بیاوریم سپس به مدت ۶ ثانیه آنها را نگه داریم و این حرکت را برای دست و پای دیگر تکرار کنیم همچنین در این وضعیت از فرد درخواست می کنیم که قسمت نشیمنگاه را به پاشنه پاهایش بچسباند؛ به طوری که سر بین دست ها قرار بگیرد و دست ها از جلو کشیده شده باشد، برای ۱۰ شماره دست ها را در حالت کشیده نگه دارید سپس به حالت چهار دست و پا و اولیه برگردید. عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران تصریح کرد: در تمرینی دیگر از بیمار درخواست می کنیم که بالشی را زیر شکم خود قرار دهد و روی شکم دراز بکشد، در این حالت هر دو دست خود را از بالای سرش بالا بیاورد به مدت ۶ ثانیه آنها را نگه دارد، سپس به وضعیت اولیه برگردد. همچنین در وضعیت خوابیده روی شکم از فرد درخواست می کنیم که هر کدام از پاهایش را با سفت کردن عضلات نشیمن گاه بالا بیاورد و هر کدام از پا ها را ۶ ثانیه نگه دارد و این حرکت را برای پای دیگر تکرار کند. او گفت: بر اساس اینکه تحدب قوس انحرافی ستون فقرات در کدام یک از نواحی گردن، پشت، کمر و به سمت راست یا چپ باشد، فیزیوتراپیست می تواند تمرین های درمانی تخصصی تر را برای بیمار آموزش بدهد. موثرترین وسایل کمکی برای درمان اسکولیوز پارسانژاد یادآوری کرد: توپ ژیمناستیک، باند های کششی و فوم رولر وسایلی مناسب برای انجام تمرینات درمانی اسکولیوز هستند.

  1 2 3   
تبلیغات