1 2 3   

سلامت نیوز: سامانه نقل و انتقال فرهنگیان از امروز (اول خرداد ۹۶) فعال می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، سامانه نقل وانتقال به منظور ثبت درخواست فرهنگیان متقاضی از تاریخ اول خرداد 96 به نشانی www.entegal.medu.ir فعال شده است. طبق دستورالعمل تفویض اختیار که از سوی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش ابلاغ شده آمده است: نقل وانتقال نیروهای رسمی، آزمایشی، پیمانی و قراردادی به صورت موقت یک ساله و دائم قابل انجام است. رعایت عدم نیاز مبدأ و نیاز مقصد مبتنی بر داده های سامانه نیروی انسانی و تراز نیرو به نحوی که در منطقه مبدأ در گروه و جنس متقاضی هیچ حق التدریسی پرداخت نشود و در منطقه مقصد نیز در گروه و جنس متقاضی هیچ کسری ساعت موظفی نباشد، الزامی خواهد بود. نداشتن تعهد خاص منطقه ای برای متقاضیان انتقال دائم رعایت شود. فرآیند نقل وانتقالات دائم و موقت طوری برنامه ریزی شد که تا پایان مرداد ماه مطابق جداول زمان بندی پیوست انجام پذیرد.

سلامت نیوز: داریوش اسدزاده درباره آخرین وضعیت سلامت خود گفت: من در بیمارستان به دلیل عمل جراحی بستری بودم، ولی الان حالم خوب است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، داریوش اسدزاده، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون، در خصوص آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: من دو روز گذشته را به دلیل عمل جراحی در بیمارستان بستری بودم. امروز به خانه آمدم و فردا دوباره باید به بیمارستان بروم. او در خصوص علت عمل جراحی اش بیان کرد: جوشی در بدن داشتم که برای پاکسازی آن باید عمل می کردم؛ ولی الان حالم خوب است. بازیگر پیشکسوت سریال خانه سبز ، به علت کسالت و برای انجام یک عمل جراحی در بیمارستان لاله تهران بستری شده بود.

سلامت نیوز: علی کریمی در صفحه اینستاگرام خود پستی منتشر کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ علی کریمی چهره دوست داشتنی باشگاه پرسپولیس به مناسبت روی اهداء عضو، پستی در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: زندگی را هم می توان هدیه داد.

سلامت نیوز-*دکتر رضا سلمان روغنی: آنها بر روی صدای خرت، خرت زانو و تق تق زانو در جوانی تأکید کرده اند که اگه جدی گرفته نشود و حتی اگر بدون درد باشد، می تواند به آرتروز کامل در سنین بزرگسالی و ابتدای پیری منجر شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تابناک باتو؛ اگر زانوی شما هنگام خم و راست کردن صدا می دهد، حتما این مقاله را بخوانید. هر گونه صدا اعم از خرت، خرت، کلیک، تق تق در زانو هنگام خم و راست کردن حتما اگر بدون درد باشد، می تواند یک عامل خطر و پیشگویی جهت آسیب به زانو و آرتروز زانو در آینده باشد. این حاصل تحقیقی است که به تازگی (May 2017) محققین دانشگاه بایلر آمریکا در تگزاس منتشر کرده اند. این محققین پاره ای از عوامل و نشانه های اولیه احتمال ابتلا به آرتروز زانو را بررسی و مشخص کرده اند تا بموقع بتوانید از بروز آرتروز در سنین بزرگسالی و پیری جلوگیری کنید. آنها بر روی صدای خرت، خرت زانو و تق تق زانو در جوانی تأکید کرده اند که اگه جدی گرفته نشود و حتی اگر بدون درد باشد، می تواند به آرتروز کامل در سنین بزرگسالی و ابتدای پیری منجر شود. در این مطالعه، بیش از 75 درصد از مبتلایان به آرتروز زانو در گذشته، تق تق بدون درد زانو داشته اند و از آنهایی که گاهی این صدا را در زانو دانسته اند، ظرف یک سال دو برابر بیش از افراد سالم دچار درد ناحیه زانو شده اند و کسانی که مداوم سرو صدای زانو داشته اند، سه برابر بیش از سایرین به زانو درد مبتلا شده اند. در صورتی که شما اضافه وزن دارید، حتما در جهت کاهش آن اقدام کنید. در پژوهش دیگر که توسط محققین دانشگاه کالیفرنیا انجام گرفته، ثابت شده که اضافه وزن، مهمترین عامل آسیب به غضروف مفصل زانوست و کاهش 5 تا 10درصدی از وزن می تواند باعث کاهش احتمال آسیب به غضروف و حفظ آن و پیشگیری از آرتروز زانو شود. *فوق تخصص ستون فقرات در طب فیزیکی و توانبخشی در ایران

سلامت نیوز: سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: مهم ترین موضوعی که دولت دوازدهم در حوزه بهداشت و درمان باید به آن توجه داشته باشد، افزایش حمایت مالی و ارتقای کیفیت خدمات درمانی است که مطالبات جدی مردم است و در این راستا، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز حمایت های لازم را از دولت خواهد داشت. به گزارش سلامت نیوز، دکتر محمد نعیم امینی فرد در گفتگو با سلامت آنلاین با بیان این که دولت دوازدهم زمان کافی برای سیاست گذاری در زمینه اجرای بهینه تحول سلامت در اختیار دارد، افزود: به اعتقاد من حضور مجدد دکتر روحانی، باعث تداوم و همچنین اصلاح ساختاری طرح تحول سلامت می شود که در برنامه ششم توسعه نیز روی آن تاکید شده است. در اصلاح ساختاری باید به سمت سطح بندی خدمات بهداشتی و درمانی در سطح کشور که تنها از طریق اجرای راهنمای بالینی، سیستم ارجاع و پرونده الکترونیک قابل تحقق است، حرکت کنیم. از سوی دیگر وزارت بهداشت به عنوان سیاست گذار حوزه سلامت نیز می تواند از ظرفیت های قانونی موجود به نحو مطلوبی بهره برده و عمق کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی را ارتقا دهد که امیدواریم در این زمینه موفق عمل کند. وی تخصیص منابع پایدار مالی به طرح تحول سلامت را امری اجتناب ناپذیر دانست و ادامه داد: با توجه به متعهد بودن دولتمردان و توجه خاص دکتر روحانی به حوزه بهداشت و درمان، باید منابع سلامت را با حمایت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به منابع پایدار دولت گره بزنیم که با این روند فکر می کنم شاهد وقوع اتفاقات خوبی در حوزه سلامت باشیم. سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به موضوع تخصیص اعتبارات یک درصد ارزش افزوده به طرح تحول سلامت، خاطر نشان کرد: از سالیان گذشته و در مجموع هر سال، این موضوع در ردیف ذکر می شود، اما متاسفانه به اجرای این قانون بی توجهی شد. سال گذشته نیز بحث اعتبارات ارزش افزوده را از طریق سازمان برنامه و بودجه پیگیری کردیم، اما هنوز اجرایی نشده است، با این وجود مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مصر است اعتبارات ارزش افزوده را به طرح تحول اختصاص دهد. نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخشهای بنت، فنوج، آشار، لاشار و آهوران در مجلس همچنین به حضور پرشور مردم در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من پیروز اصلی صحنه انتخابات مردم بودند و شاهد حضور حداکثری آن ها در یکی از رقابتی ترین انتخابات تاریخ مردم سالاری ایران بودیم که یکی از مهمترین دغدغه های مقام معظم رهبری به شمار می رود. به هر حال مردم عقد اخوت دائمی با کسی ندارند و بنا به وضعیت چهار سال گذشته، شاهد به آزمون گذاشتن وعده هایی خواهیم بود که به مردم داده شده است. در نهایت تصور می کنم با انجام اقدامات با کیفیت در حوزه بهداشت و درمان بتوان پاسخگوی اعتماد آن ها بود که امیدوارم این امر محقق شود.

سلامت نیوز: یک روانپزشک گفت: دیدگاه زنان و مردان در مورد روابط زناشویی و عاشقانه تا حدی با یکدیگر متفاوت است. به گزارش سلامت نیوز، دکتر غلامحسین قائدی، روانپزشک و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شاهد در گفت وگو با سلامانه، گفت: دیدگاه زنان و مردان در مورد روابط زناشویی و عاشقانه، تا حدی با یکدیگر متفاوت است. برای مثال، به احتمال زیاد مردان بیشتر از زنان تمایل دارند که عمیق بودن و کیفیت روابط عاطفی و عاشقانه را از طریق ارزیابی روابط زناشویی و رضایتمندی جنسی، تعریف کنند. این روانپزشک ادامه داد: مطالعات نشان داده، درگیر شدن در روابط زناشویی و کسب لذت جنسی بدو احساس تعهد عاطفی، برای مردان راحت تر از زنان است، به عبارت دیگر زنان بیشتر از مردان دوست دارند روابط زناشویی شان مبتنی بر تعهدات عاطفی باشد و مردان با داشتن روابط زناشویی، بدون تعهدات عاطفی مشکل کمتری دارند. به همین خاطر عموما مردان با طلاق عاطفی مشکل کمتری دارند. وی با بیان اینکه چنین تفاوت هایی تاحدی می تواند به دلیل عوامل فرهنگی و اجتماعی و انتظاراتی باشد که از زنان و مردان انتظار می رود، گفت: مثلا انتظاری که از یک زن می رود داشتن عاطفه و مهربانی و تعهدات مادرانه است و در مقابل داشتن میل جنسی برای یک مرد را طبیعی می دانند، هرچند این مساله در بسیاری جوامع پیشرفته خیلی کمتر وجود دارد، با این حال ریشه در ارزش های خانوادگی، قومی، اجتماعی و فرهنگی داشته و هنوز به عنوان یک اعتقاد و ارزش در برخی جوامع و حتی نزد برخی افراد در جوامع پیشرفته تر وجود دارد. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شاهد در ادامه افزود: البته این تفاوت ها بین زنان و مردان با افزایش سن کاهش می یابد، برای مثال زنان مسن تر احتمالا بیشتر از زنان جوان تر، میل به لذت جسمانی را عامل مهمی برای درگیرشدن در یک رابطه جنسی زناشویی در نظر می گیرند. با وجود تمام این تفاوت ها، هر دو جنس رابطه زناشویی را عاملی مهم در موفقیت روابط عاطفی و عاشقانه می دانند. از نظر هر دو جنس داشتن تعاملی خوب، تعهداتی پایدار و صمیمت فیزیکی و عاطفی با کیفیت بالا، روابط زناشویی صمیمانه و عمیق از عناصر بسیار مهم در تداوم روابط بین فردی شان محسوب می شود. دکتر قائدی در پایان خاطرنشان کرد: با بررسی این مسائل می توان به این نتیجه رسید که عشق، صمیمت و رابطه زناشویی در یک رابطه بین فردی، مکمل یکدیگر هستند و به رغم اینکه هر کدام از این مولفه ها بدون دیگری می تواند وجود داشته باشد، با این حال هیچ کدام به تنهایی برای ایجاد یک رابطه بین فردی عمیق و پایدار، کافی نیست و چنانچه زوجی می خواهد رابطه ای سرشار از تعهد، صمیمت، عاطفه، و عشق عمیق داشته باشد، به هر دو عنصر باید توجه داشته باشد.

سلامت نیوز:رییس نظام مهندسی معدن ایران با بیان اینکه در کمیته حقیقت یاب به دلیل ماندن دو لکوموتیو زیر آوار هنوز نتوانسته ایم مقصر بروز انفجار در معدن یورت آزادشهر را کشف کنیم، گفت: در صورت مشخص شدن مقصر، بدون اغماض اعلام خواهیم کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، اسماعیلی در چهاردهمین همایش علمی مهندسی معدن دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه باید کارآفرینان و سرمایه گذاران را تشویق به سرمدیه گذاری و فعالیت در نقاط دوردست کنیم، اظهار کرد: از طرفی سرمایه گذاری خارجی مهم ترین مساله مورد نیاز معدن است، زیرا با اتکا به آن هم از تکنولوژی روز استفاده می کنیم هم پاسخگوی نیازها خواهیم بود. رییس نظام مهندسی معدن ایران با تاکید بر اینکه مشکلات عدیده ای در معدن داریم که باید حل شود، به معدن زغال سنگ آزادشهر اشاره کرد و افزود: از همه معادن زغال سنگ بازرسی شده است و به زودی کتابچه ای شامل نقاط ضعف معادن تهیه و ارائه خواهد شد تا اگر معدنی ایمنی نبود دیگر اجازه فعالیت نداشته باشد. وی ادامه داد: در زمان بروز حادثه آزادشهر، معاون اول رییس جمهوری تاکید داشت که نباید به معادنی که ایمن نیستند اجازه کار داده شود و به هیچ وجه نباید در این مورد گذشت کرد. اسماعیلی با اشاره به تشکیل کمیته حقیقت یاب برای علت یابی بروز حادثه معدن آزادشهر تصریح کرد: تاکنون در قالب این کمیته حدود چهار جلسه برگزار شده است اما به دلیل ماندن دو لکوموتیو زیر آوار هنوز نتوانسته ایم دلیل انفجار را مشخص کنیم. وی تاکید کرد: در صورت کشف علت انفجار معدن زغال سنگ یورت، بدون اغماض نتیجه و مقصر اعلام خواهد شد. رئیس نظام مهندسی معدن ایران اظهار کرد: علت انفجار معدن گاز بوده است اما اینکه برخی مباحثی در خصوص انتشار بوی گاز مطرح کردند صحیح نیست، چراکه گاز متان در این معدن زیر یک درصد بوده است. اسماعیلی با بیان اینکه کمیته در حال تحقیق است، اظهار کرد: در بخش ورودی معدن اکثرا بر اثر خفگی و عده ای بر اثر پرتاب موج فوت شده اند و 11 نفر دچار سوختگی شدند. وی تاکید کرد: مصر هستیم که علت بروز انفجار را بدون معطلی و اغماض کشف و اعلام کنیم اما هنوز به هیچ نتیجه ای درخصوص تعیین مقصر نرسیده ایم در صورت مشخص شدن، مقصر قطعا اعلام خواهد شد. در این همایش میزگردی در قالب پرسش و پاسخ جهت شفاف سازی ابهامات انفجار معدن زغال سنگ یورت برگزار شد.

سلامت نیوز:امروزه بسیاری از والدین نگران بدزبانی فرزندانشان هستند و از خود می پرسند که آن ها چگونه این نوع حرف زدن را گرفته اند؟ به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مراد شهروند ایلامی از اینکه همیشه فرزندش حرف هایی می زند که زیبنده خانواده اش نیست گلایه دارد. او می گوید: با وجود اینکه خیلی در گفتار و رفتار مراقب هستیم اما فرزندمان حرف هایی بر زبان می آورد که موجب نگرانی ما شده است. نرگس دیگر شهروند ایلامی هم گفت: پسرم 6 ساله است و با وجود اینکه مراقب هستیم و دیگر اعضای خانواده به اصول خاصی پایبند هستند اما وقتی از پیش دبستانی یا از بازی 1 ساعته در محدوده ی منزل مسکونی برمی گردد حرف هایی می زند که مایه ی نگرانی ما شده است. ساسان احمدی، کارشناس مسائل اجتماعی در این زمینه به ایسنا، گفت: و کودک والدین خود را به عنوان اولین الگوهای زندگی می پذیرد و چون به آن ها عشق می ورزد و آنان را سمبل هایی قوی می داند، رفتار والدین برای او شاخص و الگو قرار می گیرد. وی با اشاره به اینکه از دیگر علت های یادگیری کلام زشت و فحش، ارتباط کودکان با دوستان و با بچه های دیگر است خاطرنشان کرد: بسیاری اوقات کودکان عامل فحش یا بدزبانی یکدیگرند و در مهدکودک، مدرسه، کوچه و هر جای دیگری که بچه ها فرصت بازی و به خصوص درگیری باهم را پیدا کنند، ممکن است این بدآموزی صورت بگیرد . این کارشناس اجتماعی ادامه داد: والدین باید به طورکلی ناسزاگویی را ترک کنند همچنین به کودک توضیح دهند که رفتار قبلی آن ها صحیح نبوده است. وی با تأکید بر اینکه کنترل محیط و تعاملات کودک بسیار حائز اهمیت است لذا باید با دور کردن کودک از محیط های ناسالم، دوستان و رفت وآمدهای مناسبی را نیز جایگزین کرد تصریح کرد: مناسب تر است که والدین به طور ویژه از 2 سالگی یعنی زمانی که کودک تقلید کلامی روبه پیشرفتی را نشان می دهد به این نکته توجه داشته باشند. احمدی بابیان اینکه والدین با دقت بیشتری کارتون ها، فیلم ها و بازی های رایانه ای را برای کودکانشان انتخاب کنند تا بدزبان نشوند خاطرنشان کرد: روش های سخت گیرانه والدین، رفتارهای پرخاشگرانه به خصوص ناسزاگویی کودک را افزایش می دهد، تغییر شیوه های تعامل با کودک از تثبیت این رفتار جلوگیری می کند . این کارشناس اجتماعی با اشاره به اینکه والدین و تربیت کنندگان کودکان نباید در مقابل فحاشی کودک هیچ گونه واکنشی نشان دهید و کاملاً حرکات او را نادیده بگیرید تا حس کنترل کردن دیگران در او تقویت نشود گفت: با شنیدن حرف های زشت کودک نخندید، بلکه با او صحبت کنید و برایش توضیح دهید هرروزی که حرف های ناپسند نزند یا درمهمانی ها این رفتار را نداشته باشد پاداش خواهد گرفت. وی اضافه کرد: باید در پی ایجاد کردن موقعیت هایی باشید که کودک احساس نشاط و دوست داشتنی بودن را تجربه کند و در چنین مواردی باید به درمان حالات افسرده وار او نیز بپردازیم و این حس را باید در تمامی تعاملات بگنجانید تا از افسردگی و اضطراب او بکاهید. احمدی با اشاره به اینکه اولین مکان یادگیری بدزبانی کودک، محیط خانواده است تصریح کرد: کودکی که در محیطی زندگی می کند که پدر و مادرش از ادب لازم برخوردار نیستند و فحش و ناسزا اصطلاحات عادی ان خانواده محسوب می شود یقیناً فرزند آن ها نمی تواند فحاش نباشد، چراکه کودک روش و منش گفتاری و رفتاری خود را عموماً از والدین خود اخذ می کند و والدینی که عفت زبان ندارند نباید انتظار خوش گفتاری از فرزندشان را داشته باشند. وی گفت: نگاه دقیق پدر و مادر و مربیان در رفتار کودک بسیار مهم و تأثیرگذار بوده و باید به کودک فرصت داد تا سیر مراحل زندگی کودکانه را در آرامش طی کند. احمدی با تأکید بر اینکه مشاهده هرگونه رفتار ناهنجار کودکان قطعاً ریشه در رفتار بزرگ ترها داشته و باید علتش را درکنش های زندگی خانوادگی جستجو کرد، افزود: دروغ گویی، بدزبانی، خشونت رفتاری و رفتارهای ناپسند اجتماعی حاصل نگرش کودک در زندگی خانوادگی است.

سلامت نیوز:مطالعات و تحقیقات جدید نشان می دهند که گنجاندن منظم پروتئین های گیاهی در برنامه غذایی، خطر مرگ زودهنگام را به خصوص در افراد دارای زمینه خطر کاهش می دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین،محققان آمریکایی به تازگی دریافتند مصرف منظم پروتئین های گیاهی خطر فوت زودهنگام را به خصوص در افراد دارای زمینه خطر مانند اضافه وزن، مصرف الکل، دخانیات و بی تحرکی کاهش می دهد. در این آزمایش وضعیت بیش از 130 هزار نفر بین سال های 1980 تا 2012 میلادی ارزیابی شد. نتایج با توصیه های متخصصان تغذیه طی سال های گذشته همسو بود اما محققان را با نکات عجیبی روبرو کرد. در باره اصول تغذیه شرکت کنندگان پرسش هایی مطرح شد و آنها کیفیت و کمیت پروتئین های دریافتی را ذکر نمودند. حدود 14 درصد پروتئین های حیوانی را در برنامه غذایی خود ترجیح دادند در حالی که 4 درصد تمایل بیشتری به مصرف پروتئین های گیاهی داشتند. کاهش مصرف پروتئین های حیوانی برای افراد در شرایط خطر مصرف گوشت قرمز و دیگر پروتئین های چرب مانند تخم مرغ و پنیر احتمال فوت را در افراد سالم بیشتر نمی کند. اما مصرف زیاد الکل، اضافه وزن، استعمال دخانیات و عدم فعالیت ورزشی منظم موجب افزایش 2 درصدی مرگ زودهنگام در صورت زیاده روی در مصرف گوشت های چرب می شود. همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در این شرایط 8 درصد بیشتر می شود. گوشت گاو به عنوان یکی از مضرترین گوشت ها در این زمینه مطرح است. گنجاندن حبوبات در بشقاب غذا نکته جالب اینکه تنها مصرف 3 درصد بیشتر پروتئین های گیاهی خطر مرگ زودهنگام را تا 10 درصد و احتمال بیماری های قلبی عروقی را تا 12 درصد کاهش می دهد. به علاوه، جایگزینی 3 درصد پروتئین های حیوانی با پروتئین های گیاهی احتمال فوت را 19 تا34 درصد کم می کند. محققان مصرف نان، غلات، پاستاها و خمیرها، حبوبات و خشکبار را به عنوان پروتئین های گیاهی ارجح می دانند. نگاهی دقیق تر به برنامه غذایی افراد مبتلا به بیماری های مختلف نشان می دهد آنها تغذیه سالمی نداشتند و مقدار بالایی گوشت قرمز، تخم مرغ و لبنیات چرب مصرف کرده اند در حالی که افراد دارای سبک زندگی سالم بیشتر بر مصرف ماهی و مرغ تاکید داشتند. شایان ذکر است که گوشت منبع غنی آهن و بسیار مهم برای سلامتی است و نباید از برنامه غذایی به خصوص در دوران بارداری حذف شود. به همین دلیل محققان همواره بر کاهش مصرف و نه حذف آن تاکید دارند.

سلامت نیوز:5 روز هفته و روزانه 8 ساعت کار مداوم به بدن صدمه می زند. خستگی چشم، کشیدگی عضلات گردن، اضافه وزن و ... که ما را به فکر بهبود کیفیت بهداشت و سلامت خود در محیط کار می اندازند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین،اگر نگران سلامتی تان هستید و می خواهید زندگی کاری مناسبی داشته باشید، نکات زیر را در نظر گرفته و به آنها اهمیت دهید. اضافه وزن خوراکی هایی که همکاران تان با مهربانی به شما تعارف می کنند، بدون اینکه متوجه شوید، چند صد کالری به رژیم غذایی روزانه تان می افزایند و اگر هر روز به خوردن این خوراکی ها ادامه دهید، مسلماً دچار اضافه وزن می شوید. این روزها اضافه وزن به معضلی جهانی تبدیل شده و اگر غفلت کنید، شما را هم بی نصیب نمی گذارد. سعی کنید این نوع خوراکی های مضر را جلوی چشم تان قرار ندهید تا به خوردن آنها وسوسه نشوید. اگر هم روی میز همکارتان از این خوراکی ها به ویژه شیرینی هست، لحظه ای به خودتان استراحت داده و از محیط خارج شوید و پس از اینکه خوراکی ها خورده شدند، بازگردید. اگر امکان انجام این کار وجود ندارد و گاهی گرسنگی وسوسه تان می کند، روی میز کارتان میوه بگذارید و از آن میل نمایید. همچنین می توانید همکاران تان را تشویق کنید که به جای خوردن شیرینی و بیسکویت، میوه و خوراکی های سالم مصرف کنند. سلامت غذا معمولاً غذاهایی که در رستوران ها و به ویژه در محل کار سرو می شوند، از نظر چربی و نمک از استانداردهای یک غذای سالم برخوردار نیست. البته اگر بخواهیم به جنبه های دیگر بهداشتی آن فکر نکنیم. رژیم غذایی پرچرب و نمک، علاوه بر اضافه وزن، موجب مشکلات سلامتی از جمله نارحتی قلبی، فشارخون و غیره می شود. بهترین کار این است که غذایتان را در خانه پخته و با خود به سرکار ببرید. همچنین به اندازه فعالیت روزانه تان غذا مصرف کنید و پرخوری نکنید تا با اضافه وزن مواجه نشوید. نوشیدن آب به اندازه کافی آب بنوشید. این کار بدنتان را مرطوب نگه می دارد. بسیاری از خوراکی ها حاوی منبع خوبی از آب هستند. میوه هایی مانند پرتقال، انگور، گریپ فروت، هندوانه و سیب می توانند بدنتان را سالم و مرطوب نگهدارند. همیشه روی میز کارتان یک بطری آب قرار دهید تا نوشیدن آن را فراموش نکنید. ورزش حتی با وجود مشغله فراوان یکی از مهمترین کارهایی که برای سلامتی تان می توانید انجام دهید، ورزش است. در این خصوص هیچ عذر و بهانه ای پذیرفته نیست و همیشه زمانی می توان برای حرکت پیدا کرد. می توانید با یکی از همکارانتان برنامه پیاده روی وسط روز بگذارید و یکدیگر را به این کار تشویق کنید. اما اگر به هیچ طریقی نمی توانید به منظور پیاده روی از محل کارتان خارج شوید، بنابراین پیاده روی صبحگاهی پیش از شروع کار و یا پس از کار روزانه پیشنهاد می شود. کارهای بدنی ساده هم می توانید انجام دهید. مثلاً، به جای آسانسور، از پلکان استفاده کنید. یا با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به سر کار روید و بخشی از مسیر را پیاده طی کنید. سندرم کشیدگی عضلات گردن این سندرم زمانی رخ می دهد که گردن و شانه ها به مدت طولانی ثابت و بدون حرکت باقی مانده اند. همچنین افرادی که بیشتر وقت کاری شان به جواب دادن تلفن می گذرد، احتمال دارد گرفتار این سندرم شوند. باید مراقب باشید که گردنتان به مدت طولانی به حالت کج و یا خمیده قرار نگیرد. هرازگاهی از پشت میزتان بلند شده و اگر مجبورید مکرر به تلفن جواب دهید، از هدفون استفاده کنید. چشم های خسته خستگی چشم، مشکل دیگری است که معمولاً بر اثر زیاد نشستن جلوی صفحه نمایش کامپیوتر پیش می آید و موجب سردرد، ایراد در تمرکز و افزایش حساسیت به نور می شود. برای پیشگیری از خستگی چشم، فاصله چشم باید به اندازه بازوی باز شده دستتان باشد. البته باید حروف کلمات آنقدر درشت باشد که بتوانید به راحتی محتوای روی صفحه را بخوانید. حفظ آرامش یک نکته در خصوص سلامتی که بارها توصیه شده است، به تعطیلات رفتن است. گذراندن تعطیلات، بخش مهمی از سالم ماندن در محل کار است، بدین وسیله می توان انرژی تازه ای کسب کرد و با نیرویی تازه به سرکار برگشت. تعطیلات موجب آرامش روح و کاهش اضطراب می شود. اگر محیط کار پر استرسی دارید، هرگز تعطیلات را فدای کار نکنید. زیرا بدون استراحت نمی توانید به کارتان ادامه دهید. استرس به سیستم ایمنی بدن صدمه زده و خطر ابتلاء به بیماری های گوناگون را افزایش می دهد. زمانی کوتاه برای استراحت اشتباهی که بیشتر افراد در محل کارشان مرتکب می شوند، این است که وقتی مشغول انجام دادن کاری هستند، چند ساعت بی وقفه برسر آن کار کاملاً متمرکز شده و لحظه ای استراحت نمی کنند. این عملکرد روی سلامت بدن، چه جسمی و چه روحی، اثر بدی می گذارد. خستگی ناشی از کار بی وقفه، به سیستم ایمنی بدن فرد صدمه زده و او را با اختلال خواب مواجه می کند. درضمن قدرت تمرکز او نیز کاهش می یابد. راندن میکروب ها هزاران میکروب روی صفحه کلید، موس و تلفن، کمین کرده اند تا شما را بیمار کنند. بنابراین همیشه این وسایل را تمیز نگه دارید و اجازه ندهید پر از گرد و غبار شوند. بنابر نظر پزشکان، ویروس ها از چند ساعت تا چند روز روی یک سطح سخت باقی می مانند. اگر ویروسی مانند ویروس اسهال روی گوشی تلفن وجود داشته باشد، به راحتی به فردی که از تلفن استفاده می کند، منتقل خواهد شد. با استفاده از پاک کننده و یا اسپری های ضدعفونی کننده این وسایل را به طور مرتب تمیز کنید. شناخت محدودیت ها مهم ترین روش برای سالم ماندن در محل کار، خودآگاهی است. هرکس با شناخت خود و محدودیت های خود می تواند مراقب سلامتی خود باشد. او می داند تا چه حد می تواند کار کند، چه زمانی به تعطیلات برود، چقدر ورزش کند و چه کارهایی برای سلامت روح و جسم خود انجام دهد. بنابراین با توجه به محدودیت های خود برنامه کاری تان را تنظیم کنید.

سلامت نیوز:بسیاری از ما در حال حاضر یا مشکل پیش دیابت داریم و یا دیابت نوع 2 تمام عیار. متاسفانه مشکلات قند خون آنقدر افزایش یافته که تبدیل به مساله ای عادی شده است. با این حال چون این مشکل به شدت شایع است، نباید آن را طبیعی انگاشت. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، مشکل قند خون یک پدیده جدید است، بر اثر عدم مطابقت بین DNA هایمان، دنیای پر از قند، سرشار از استرس و سمی اطرافمان به وجود آمده است. صعود و سقوطی که ما هر روز در قند خونمان تجربه می کنیم، هر چیزی می تواند باشد غیر از طبیعی. قند خون، درست مانند هورمون، سیستم ایمنی و باکتری های روده نه باید خیلی بالا باشد، نه خیلی پایین بلکه باید در حد درست و متعادل بایستد. کوئیز: آیا به قند اعتیاد دارید؟ مقاومت به انسولین در مرکز مشکلات قند خون قرار دارد بیشتر مشکلات قند خونی که امروز می بینیم به یک علت است: مقاومت به انسولین. درجات مختلف این عدم تعادل هورمونی تاثیر مخربی بر سلامتمان می گذارد. بدن به قند خون نیاز دارد ( گلوکز ) تا وارد سلول ها کند و به صورت ATP انرژی بسازد. برای اینکه گلوکز وارد سلول ها شود و انرژی بسازد، به هورمون انسولین نیاز است. وقتی دچار مقاومت به انسولین هستید گیرنده های سلول ها به خاطر التهاب و سموم، کند و مسدود می شوند و شما می مانید و مقدار زیادی انسولین و قند خون. این اتفاق، تنها باعث نمی شود که احساس بدی پیدا کنید بلکه می تواند تبدیل به دیابت شود که یکی از دلایل اصلی حملات قلبی و سکته مغزی است. علائمی وجود دارد که نشان می دهند قند خونتان دچار مشکل است چگونه متوجه شویم که مشکل قند خون داریم؟ اگر بیش از یک مورد از موارد زیر در موردتان صدق می کرد، توصیه می کنم حتما آزمایش قند خون بدهید. 1- زیاد هوس شیرینی، نان و کلوچه می کنید. 2- خوردن شیرینی، هوس خوردن غذاهای شیرین را در شما کم نمی کند. 3- اگر یک وعده غذایی نخورید یا دیر شود عصبی می شوید. 4- برای گذراندن روز به کافئین نیازمندید. 5- اگر یک وعده را از دست بدهید، احساس گیجی می کنید. 6- غذا خوردن باعث می شود احساس خستگی و نیاز به خوابیدن پیدا کنید. 7- کاهش وزن برایتان دشوار می شود. 8- غالبا احساس ضعف، لرزه و عصبی بودن می کنید. 9- تعداد دفعات ادرارتان بالا رفته است. 10- مضطرب هستید، به سادگی ناراحت یا نگران می شوید. 11- حافظه تان مانند آنچه قبلا بود نیست. 12- دیدتان تار شده است. 13- میان تنه تان با باسن برابر شده یا حتی بزرگ تر از آن است. 14- میل جنسی تان کاهش یافته است. 15- همیشه تشنه هستید. راه های طبیعی برای بهبود تعادل قند خون لازم نیست بنشینید و ببینید که این بالا و پایین رفتن های مکرر قند خون چه بلایی سرتان می آورد. در ادامه نکاتی را به شما می آموزم تا سطح قند خونتان را متعادل کنید: 1- مقدار پایه خود را پیدا کنید. آزمایشاتی که من روی مراجعینم انجام می دهم تا قند خون متعادلشان را ارزیابی کنم و ببینم که مقاومت به انسولین دارند یا خیر، شامل این موارد است: انسولین سرم: میزان بهینه: < 3 ulU/mL پپتید C: میزان بهینه: 0.8 تا 3.1 ng/mL قند خون ناشتا: میزان بهینه: 75 تا 90 mg/dL A1C هموگلوبین: میزان بهینه: < 5.3 درصد تری گلیسیرید: میزان بهینه: < 100 mg/dL HDL: میزان بهینه: 59 تا 100 mg/dL 2- مقداری اسید آلفا لیپوئیک استفاده کنید. در چندین تحقیق، اسید آلفا لیپوئیک در متعادل کردن قند خون و همچنین بهبود مقاومت به انسولین کمک کرده است. این آنتی اکسیدان همچنین ایمنی را تقویت می کند، انرژی در سلول ها را بهبود می دهد، سلول های مغز را در برابر اکسایتوتوکسیسیتی محافظت می کند و فلزات سمی اضافی را حذف می کند. مقدار دوز توصیه شده برای کنترل قند خون، 200 میلی گرم، سه مرتبه در روز است. 3- منیزیم در تحقیقاتی که اخیرا منتشر شده محققان 5.000 نفر را حدود 15 سال مورد بررسی قرار دادند. افرادی که مقدار بیشتری منیزیم دریافت می کردند، کمتر در خطر سندروم متابولیک بودند. در یک تحقیق دیگر، محققان بیش از 1.000 نفر را به مدت 5 سال مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند مصرف بالای منیزیم می تواند حساسیت به انسولین را بهبود دهد. دیگر تحقیقات نشان داده که منیزیم، تری گلیسیرید و فشار خون بالا را بهبود می دهد، دو نشانه دیگر از سندروم متابولیک و دیابت. 4- کرومیوم خود را تقویت کنید. وقتی سطح کرومیوم پایین است، سطح HDL سقوط می کند، مقاومت به انسولین افزایش می یابد و تری گلیسیرید بالا می رود. مکمل کرومیوم نشان داده که می تواند عملکرد گیرنده ها را تقویت کند. بهترین غذاهایی که منبع کرومیوم به حساب می آیند عبارتند از پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی. 5- Nrf-2 خود را افزایش دهید. پروتئین Nrf-2 در تنظیم القاء ژن آنتی اکسیدان نقش ایفا می کند. Nrf-2 همچنین ژن هایی را فعال می کند که مسئول مسیر آنتی اکسیدان و سم زدایی هستند. وقتی Nrf-2 فعال است، التهاب آرام می شود و وقتی سطح آن پایین می آید وضعیت التهاب رو به بدتر شدن می رود. بسیاری از آنتی اکسیدان های خوراکی که مشخص شده می توانند Nrf-2 را فعال کنند عبارتند از: EGCG از چای سبز کورستین از سیب کورکومین از زردچوبه رسوراترول از انگور رزمارینیک اسید از رزماری L-سولفورافان از بروکلی Thiosulfonateallicin از سیر 6- از ویتامین E کمک بگیرید. ویتامین E نشان داده که می تواند از حساسیت به انسولین حمایت کند. میزان مصرف استاندارد در طول یک روز 600 تا 900 میلی گرم است. 7- ادویه مصرف کنید. بیوفلاونوئید یافت شده در دارچین می تواند فعالیت های علامت دهی انسولین در سلول های چربی را تغییر دهد. از این رو پتانسیل بالایی در کمک به درمان دیابت دارد. این ادویه همچنین نشان داده می تواند قند خون و تری گلیسیرید را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به شکل قابل توجهی کاهش دهد. 8- روده خود را درمان کنید. سلامت روده و تعادل قند خون به شکل جدایی ناپذیری با هم در ارتباط هستند. بیماری های متابولیک می توانند کارهای زیادی با دستگاه گوارشتان بکنند و ضعف سلامت روده می تواند قند خونتان را بهم بریزد. در یک تحقیق مشخص شد پیوند میکروبیوم موش های دیابتی به موش های غیر دیابتی، آنها را نیز به این بیماری مبتلا می کند! بنابراین باید بیش از گذشته به سلامت روده خود اهمیت دهید. 9- کمی ویتامین نور آفتاب دریافت کنید. در یک تحقیق، استفاده از مکمل ویتامین D به مدت 12 هفته چربی بدن را تا 7 درصد کاهش داد. سطح پایین این ویتامین همچنین با سندروم متابولیک در ارتباط است. مقدار بهینه که باید هدف قرار دهید 60 تا 80 ng/mL است. 10- مصرف چربی های سالم خود را افزایش دهید. یک تحقیق نشان داد قند خون بالا در افراد غیردیابتی عملکرد قسمت هایی از مغز را که به واسطه بیماری آلزایمر تحت تاثیر قرار می گیرند کاهش می دهد. به همین دلیل است که در ادبیات پزشکی، به آلزایمر دیابت نوع 3 می گویند. از سوی دیگر رژیم کتوژنیک – برنامه ای که چربی ها به جای قندها منبع اصلی تامین انرژی تان هستند – نشان داده که می تواند کارهای فوق العاده ای برای سلامت مغزتان انجام دهد. چربی های سالم، نوع پایداری از انرژی را برای بدن فراهم می کنند و این کاملا بر خلاف قند است که بیشتر افراد درگیر آن هستند. به هر حال بیولوژی بهتر از هر کسی می داند، کودکان زمانی که به دنیا می آیند برای رشد مغزی و دریافت انرژی بر چربی متکی هستند که آن را از شیر مادر دریافت می کنند. برای اینکه مغزمان بتواند درست کار کند انرژی زیادی لازم است و از نگاه بیولوژیک، پایدارترین نوع انرژی برای سلامت بهینه مغز چربی های سالم هستند. 11- حمایت از متیلاسیون متیلاسیون برای متعادل نگه داشتن قند خون سالم نیاز است. ویتامین های B فعال – مانند B9 L-Methylfolate و B6 Pyridoxyl-5-Phosphate راه هایی عالی برای حمایت از مسیر متیلاسیون هستند. غذاهایی که باید روی آنها تمرکز کنید عبارتند از اسفناج، بامیه و برگه شلغم و گوشت هایی مانند جگر مرغ یا جگر گاوی که با علف تغذیه شده، بالاترین مقدار ویتامین B زیستی را دارند. 12- PPAR ها را فعال کنید. PPAR ها دیگر چه چیزی هستند؟ تحقیقات نشان داده گیرنده های تکثیر فعال پراکسی زوم ( PPAR ) می توانند به بهبود مشکلات التهابی تصلب شرایین، آسم، کولیت، MS و دیگر بیماری های خودایمنی کمک کند. چند مورد از فعال کننده های PPAR که می توانید وارد زندگی خود کنید: ماهی وحشی، چای سبز، گون و زنجبیل. 13- امگا دریافت کنید. قابلیت اسید چربی های امگا 3 این است که می توانند خطر سکته مغزی و حملات قلبی را کاهش دهند و این را اکثرا می دانیم. اما آنها قابلیت دیگری نیز دارند که ویژه دیابتی ها است: چربی های امگا 3 ( در قالب روغن ماهی )، لیپوپروتئین با چگالی خیلی کم که به صورت بالقوه خطرناک هستند را به لیپوپروتئین کمتر خطرناک تغییر می دهد که با دیابت در ارتباط هستند. 14- با آداپتوژن به خود کمک کنید. آداپتوژن ها در متعادل کردن هورمون ها و التهاب فوق العاده هستند. یک تحقیق نشان داد آداپتوژن ها می توانند تا حدود زیادی تحمل گلوکز و سطح قند خون طبیعی را بعد از تنها 10 روز افزایش دهند. نویسنده: دکتر ویلیام کول

سلامت نیوز: سازمان تامین اجتماعی در پی تماس افرادی تحت عنوان کارگزار یا نماینده تامین اجتماعی با بیمه شدگان و مستمری بگیران مبنی بر پرداخت هزینه در ازای دریافت کارت سلامت، اعلام کرد، این سازمان هیچ مجوزی برای کارگزاری و نمایندگی برای ارائه کارت سلامت صادر نکرده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سازمان تامین اجتماعی، چنانچه بیمه شدگان و بازنشستگان با تماس تلفنی برخورد کردند که فردی خود را نماینده و کارگزار سازمان تامین اجتماعی معرفی و مشخصات آنها را اعلام می کند تا ترغیب به پرداخت هزینه در ازای ارایه کارت سلامت و بعضا تعویض دفترچه با کارت سلامت و یا فروش بن کارت شوند، دقت کنند که این تماس ها از سوی افراد کلاهبردار است. این سازمان اعلام کرد، این سازمان هیچ تماس تلفنی برای ارائه کارت سلامت با بیمه شدگان و بازنشستگان نداشته است. براساس این گزارش، دفترچه درمانی در مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی سراسر کشور حذف شده است و بیمه شدگان و بازنشستگان در هنگام مراجعه به این مراکز با ارائه کد ملی خدمات را دریافت می کنند و در خصوص مراکز درمانی طرف قرارداد مانند بیمارستان های دانشگاهی و دولتی نیز این سازمان در حال رایزنی و برنامه ریزی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد، در صورت عملی شدن، سازمان تامین اجتماعی در سایت رسمی این سازمان به نشانی WWW.TAMIN.IR و رسانه های معتبر آن را معرفی خواهد کرد و این طرح بدون دریافت هزینه از بیمه شدگان و بازنشستگان انجام می شود براساس این گزارش، بار دیگر به بیمه شدگان و بازنشستگان توصیه می شود که اخبار سازمان تامین اجتماعی را از سایت این سازمان و منابع موثق مانند خبرگزاری ها، روزنامه های کثیرالانتشار و صدا و سیما پیگیری کنند. سازمان تامین اجتماعی 42 میلیون بیمه شده دارد که 18 نوع خدمت به بیمه شدگان، مستمری بگیران و بازنشستگان ارائه می دهد.

سلامت نیوز:ویتامین C یکی از بهترین مواد مغذی برای پوست محسوب می شود. آب مرکبات یکی از بهترین منایع برای این ویتامین هستند. ویتامین C به کلاژن سازی کمک می کند و از این رو، در حفظ ظاهر شاداب و جوان پوست نقش دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران ،صنعت زیبایی و مراقبت از پوست هرگز از ارائه انواع مختلف محصولات که برای به تاخیر انداختن پیری طراحی شده اند، دست بر نداشته است. امروزه کرم ها، لوسیون ها، ژل ها و حتی داروهای خوراکی در دسترس هستند تا عطش مردم برای حفظ جوانی خود را سیراب کنند. اما در شرایطی که یک محصول می تواند نتایج مثبتی برای یک نفر به همراه داشته باشد، ممکن است اثری متفاوت روی فردی دیگر داشته باشد. از این رو، کارشناسان سلامت یک راه مطمئن که به مبارزه با پیری کمک خواهد کرد را پیشنهاد می دهند: مصرف مواد غذایی ضد پیری. به گزارش "هلث ایم،مصرف مواد غذایی سالم به شما کمک می کند تا از درون به سمت بیرون مبارزه خود با پیری را دنبال کنید. در ادامه با برخی از بهترین مواد غذایی ضد پیری آشنا می شویم. ماهی سالمون ماهی سالمون یک ابرماده غذایی است زیرا فواید سلامت متعددی را ارائه می کند. این ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامت قلب مفید محسوب می شوند. قلب سالم به جریان خون مناسب در سراسر بدن کمک می کند. جریان خون مناسب نیز به معنای ارسال اکسیژن و مواد مغذی به پوست و کمک به حفظ ظاهر جوان آن است. همچنین، امگا 3 به بدن در جذب آب، به ویژه برای اپیدرم، لایه بالایی پوست، کمک می کند. اگر با مزه قوی سالمون نمی توانید کنار بیایید، مصرف ماهی های دیگر مانند تن، شاه ماهی، قزل آلای دریاچه ای یا ساردین را مد نظر قرار دهید. بلوبری بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان ها است. آنتی اکسیدان ها به سلول ها در مبارزه با آسیب ناشی از رادیکال های آزاد و پیری پوست کمک می کنند. از این رو، اگر هوس خوردن یک میان وعده به سرتان زده است، بلوبری انتخابی سالم و خوشمزه محسوب می شود که به حفظ جوانی پوست نیز کمک می کند. شکلات تلخ همه ما شنیده ایم که خوردن شکلات موجب شکل گیری جوش می شود. با این وجود، کارشناسان سلامت مخالف این مساله هستند که تمام شکلات ها برای پوست بد هستند. شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدان های ضروری است که به پوست در مبارزه با پرتوهای فرابنفش کمک می کنند. افزون بر این، شکلات تلخ به بهبود خلق و خو و کسب آرامش کمک می کند که می توانند اثر مثبتی روی پوست داشته باشند. هویج هویج حاوی بتا کاروتن است که به ترمیم سلولی کمک می کند. این گیاهان را به تنهایی یا همراه با خردل عسلی یا سالسای مورد علاقه تان می توانید مصرف کنید. بادام بادام سرشار از ویتامین E و آنتی اکسیدان ها است. این مواد برای بهبود قابلیت کشسانی و آبرسانی پوست ضروری هستند. افزون بر این، بادام از کلسترول پایینی برخوردار است. در نتیجه، آنها همانند بلوبری می توانند میان وعده ای سالم و مفید باشند. ماست ماست به گوارش کمک می کند. این خوراکی می تواند به پاکسازی روده بزرگ کمک کند. در نتیجه، شما می توانید مواد مغذی بیشتری را از غذایی که می خورید، دریافت کنید. از این رو، به جای استفاده از سس مایونز به عنوان چاشنی می توانید از ماست به عنوان جایگزینی سالم تر بهره ببرید. گوجه فرنگی گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است که یک ماده ضد پیری محسوب می شود. برای بهره مندی از بیشترین میزان فواید گوجه فرنگی بهتر است آن را به صورت پخته مصرف کنید. آب مرکبات ویتامین C یکی از بهترین مواد مغذی برای پوست محسوب می شود. آب مرکبات یکی از بهترین منایع برای این ویتامین هستند. ویتامین C به کلاژن سازی کمک می کند و از این رو، در حفظ ظاهر شاداب و جوان پوست نقش دارد. برنج قهوه ای مصرف غلات پالایش شده مانند برنج سفید، و نان های سفید افزایش ناگهانی قند خون را موجب می شود. در نتیجه، مواجهه با جوش ها و آکنه چندان غیر منتظره نیست. در مقابل، مصرف غلات سرشار از فیبر مانند برنج قهوه ای، چاودار یا جو دوسر به حفظ سطوح مناسب قند خون کمک می کند. آب آب به بدن در دفع مواد زائد و سموم کمک می کند. آب یک مرطوب کننده طبیعی نیز محسوب می شود زیرا پوست را هیدارته نگه می دارد. همچنین، آب سلول های بدن انسان را تغذیه می کند. برای این که عطر و طعم بهتری به آب نوشیدنی خود بدهید و بر فواید سلامت آن اضافه کنید می توانید مقداری آب لیمو و چند برش خیار به آن اضافه کنید.

سلامت نیوز:بسیاری بر این باورند که هوس های غذایی روش ناخودآگاه بدن برای تامین یک نیاز تغذیه ای هستند. آنها فرض می کنند زمانی که بدن با کمبود یک ماده مغذی خاص مواجه است، به طور طبیعی هوس برای مواد غذایی که سرشار از آن ماده مغذی هستند را شکل می دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران،هوس ها به عنوان آرزوها و اشتیاق فراوان، شدید، فوری یا غیر طبیعی تعریف می شوند. نه تنها آنها شایع هستند، بلکه یکی از شدیدترین احساساتی هستند که در زمینه غذا می توانید تجربه کنید. به گزارش "اتوریتی نیوتریشن"، برخی بر این باورند که هوس های غذایی به واسطه کمبود مواد مغذی شکل می گیرند و آن را به عنوان روش مورد استفاده بدن به منظور اصلاح این کمبودها در نظر می گیرند. در مقابل، برخی دیگر معتقدند که بر خلاف گرسنگی، هوس های غذایی بیشتر با خواسته های مغز مرتبط هستند تا با آن چه بدن به واقع نیاز دارد. پیوند ارائه شده بین کمبود مواد مغذی و هوس های غذایی بسیاری بر این باورند که هوس های غذایی روش ناخودآگاه بدن برای تامین یک نیاز تغذیه ای هستند. آنها فرض می کنند زمانی که بدن با کمبود یک ماده مغذی خاص مواجه است، به طور طبیعی هوس برای مواد غذایی که سرشار از آن ماده مغذی هستند را شکل می دهد. به عنوان مثال، هوس خوردن شکلات اغلب با سطوح پایین منیزیم پیوند داده می شود، در شرایطی که هوس مصرف گوشت یا پنیر اغلب به عنوان نشانه ای از سطوح پایین آهن یا کلسیم در نظر گرفته می شوند. باور بر این است که پاسخ دادن به هوس های غذایی به بدن در تامین نیازهای تغذیه ای و اصلاح کمبودهای تغذیه ای کمک می کند. پیکا در برخی موارد هوس های غذایی ممکن است بازتاب دهنده عدم دریافت کافی برخی مواد مغذی باشند. یک نمونه خاص پیکا، شرایطی که در آن فرد هوس خوردن مواد غیر مغذی مانند یخ، خاک، یا مواد شوینده دارد، است. پیکا در میان بانوان باردار و کودکان شایع تر است و دلیل دقیق شکل گیری آن نامشخص است. با این وجود، گمان می شود کمبودهای تغذیه ای در این زمینه نقش دارند. مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به پیکا اغلب با سطوح پایین آهن، روی، یا کلسیم مواجه هستند. اصلاح کمبودها با مصرف مکمل ها در برخی موارد موجب توقف پیکا شده است. همچنین، مطالعات موارد پیکا که ارتباطی با کمبودهای تغذیه ای نداشته اند و همچنین موارد دیگر که با استفاده از مکمل ها نیز رفتار پیکا متوقف نشده اند را گزارش کرده اند. از این رو، به طور قطع نمی توان گفت که کمبودهای تغذیه ای دلیل هوس های مرتبط با پیکا هستند. کمبود سدیم سدیم نقشی کلیدی در حفظ تعادل مایع در بدن انسان ایفا می کند و برای ادامه بقا ضروری است. به همین دلیل، هوس های غذایی برای مواد غذایی شور و حاوی سدیم بالا اغلب به نظر می رسد به معنای نیاز بدن به سدیم بیشتر است. در حقیقت، افرادی که با کمبود سدیم مواجه هستند، اغلب هوس های قوی برای مواد غذایی شور را گزارش می کنند. به طور مشابه، افرادی که سطوح سدیم خون آنها به طور هدفمند پایین آورده شده بود، چه از طریق ادرارآورها یا ورزش، نیز به طور کلی هوس افزایش یافته برای غذاها یا نوشیدنی های شور را گزارش کرده اند. از این رو، در برخی موارد، هوس های نمکی می توانند به دلیل کمبود سدیم یا سطوح پایین سدیم خون شکل گرفته باشند. با این وجود، مهم است که به خاطر داشته باشید که کمبود سدیم بسیار نادر است. در حقیقت، مصرف بیش از اندازه سدیم شایع تر از دریافت ناکافی آن است. در نتیجه، هوس غذاهای شور ممکن است لزوما به معنای کمبود سدیم نباشند. همچنین، شواهدی وجود دارند که نشان می دهند مصرف منظم مواد غذایی با محتوای سدیم بالا می تواند به شکل گیری ترجیح برای مصرف غذاهای شور منجر شود. این می تواند هوس های نمکی در مواردی ایجاد کند که نیازی به دریافت سدیم اضافی غیر ضروری است و حتی برای سلامت بدن انسان مضر محسوب می شود. چرا کمبود مواد مغذی ممکن است با هوس های غذایی بی ارتباط باشند؟ هوس های غذایی دیر زمانی با کمبود مواد مغذی پیوند خورده بودند. با این وجود، هنگامی که شواهد مد نظر قرار می گیرند، چندین استدلال می تواند در برابر این نظریه قرار بگیرند. استدلال های زیر قانع کننده ترین موارد محسوب می شوند. ارتباط هوس هاس غذایی با جنسیت بنابر نتایج پژوهش های صورت گرفته، هوس های غذایی یک فرد و فراوانی آنها تا حدودی با جنسیت مرتبط است. به عنوان مثال، زنان در مقایسه با مردان به نظر می رسد دو برابر احتمال بیشتری دارد هوس های غذایی را تجربه کنند. همچنین، زنان احتمال بیشتری دارد هوس خوردن غذاهای شیرین مانند شکلات داشته باشند، در شرایطی که مردان احتمال بیشتری دارد هوس خوردن غذاهای خوش طعم را داشته باشند. افرادی که بر این باورند کمبود مواد مغذی موجب شکل گیری هوس های غذایی می شوند، اغلب بیان می کنند که هوس های شکلاتی در نتیجه کمبود منیزیم شکل می گیرند، در شرایطی که غذاهای خوش طعم اغلب با دریافت ناکافی سدیم یا پروتئین پیوند خورده اند. با این وجود، شواهد اندکی پشتیبان تفاوت های جنسیتی در زمینه خطر کمبود هر یک از این مواد مغذی هستند. نتایج یک مطالعه نشان داد که مردان به طور کلی 66 تا 84 درصد از مقدار توصیه شده روزانه منیزیم را دریافت می کنند، در شرایطی که زنان حدود 63 تا 80 درصد مقدار مصرف توصیه شده روزانه را دریافت می کنند. افزون بر این، شواهد اندکی برای پشتیبانی از این که مردان در مقایسه با زنان احتمال بیشتری دارد با کمبود سدیم یا پروتئین مواجه شوند، وجود دارند. در حقیقت، کمبود هر یک از این مواد مغذی، به ویژه در کشورهای توسعه یافته جهان بسیار نادر هستند. پیوند محدود بین هوس های غذایی و نیازهای تغذیه ای فرضیه ای که در پس نظریه کمبود ماده مغذی قرار دارد، به این نکته اشاره دارد آنهایی که با دریافت ناکافی برخی مواد مغذی روبرو هستند، احتمال بیشتری دارد هوس خوردن مواد غذایی حاوی آن مواد مغذی را تجربه کنند. با این وجود، شواهدی وجود دارند که نشان می دهند همواره این گونه نیست. یک نمونه بارداری است. طی دوران رشد نوزاد نیاز به برخی مواد مغذی دو برابر شود. بر اساس فرضیه کمبود مواد مغذی، زن باردار هوس غذاهای سرشار از مواد مغذی به ویژه در مراحل پایانی رشد نوزاد، زمانی که نیازهای تغذیه ای در بالاترین سطح خود قرار دارند، را خواهد داشت. با این وجود، مطالعات نشان داده اند که تمایل به هوس خوردن فست فودها، غذاهای حاوی چربی بالا و یا کربوهیدارت بالا به جای نمونه های سرشار از مواد مغذی طی دوران بارداری وجود دارد. افزون بر این، هوس های غذایی بیشتر در نیمه نخست دوران بارداری شکل می گیرند و بر همین اساس به نظر نمی رسد نیاز افزایش یافته به کالری دلیل ظهور آنها باشد. مطالعات کاهش وزن استدلال های بیشتری در برابر نظریه کمبود ماده مغذی مطرح کرده اند. طی یک مطالعه، شرکت کنندگانی که به مدت دو سال یک رژیم غذایی کم کربوهیدارت را دنبال کرده بودند هوس بسیار کمتر برای غذاهای سرشار از کربوهیدارت را نسبت به افرادی که یک رژیم غذایی کم چربی را دنبال کرده بودند، گزارش کردند. به طور مشابه، افرادی که رژیم غذایی کم چربی را دنبال کرده بودند، هوس کمتر برای غذاهای با چربی بالا را گزارش کردند. اگر هوس های غذایی واقعا به واسطه دریافت کم از برخی مواد مغذی شکل بگیرند، مواجهه با اثری معکوس از نتایج این قبیل مطالعات انتظار می رفت. هوس های غذایی خاص و فقیر از نظر مواد مغذی هوس های غذایی به طور کلی بسیار خاص هستند و اغلب تنها با خوردن آن چیزی که هوس کرده اید و نه ماده غذایی دیگر ارضا می شوند. با این وجود، بیشتر مردم به جای غذاهای کامل و مغذی هوس مصرف غذاهای پر کالری یا پر چربی می کنند. در نتیجه، غذاهایی که هوس می کنید، اغلب بهترین منبع برای تامین مواد مغذی مرتبط با هوس غذایی محسوب نمی شوند. به عنوان مثال، هوس خوردن پنیر اغلب به عنوان روش بدن برای جبران مصرف ناکافی کلسیم در نظر گرفته می شود. با این وجود، هوس خوردن توفو احتمال بیشتری دارد تا کمبود کلسیم را جبران کند زیرا در یک وعده 28 گرمی دو برابر کلسیم بیشتر نسبت به پنیر ارائه می کند. دیگر دلایل احتمالی برای هوس های غذایی هوس های غذایی ممکن است به واسطه عوامل دیگری به جز کمبود مواد مغذی شکل بگیرند. افکار سرکوب شده: در نظر گرفتن غذاهایی خاص به عنوان موارد ممنوعه یا تلاش فعالانه برای سرکوب تمایل به خوردن آنها اغلب هوس خوردن این مواد غذایی را تشدید می کند. وابستگی های زمینه ای: در برخی موارد، مغز خوردن یک ماده غذایی را با زمینه ای خاص مرتبط می سازد، مانند خوردن ذرت بوداده هنگام تماشای فیلم. این می تواند هوس خوردن غذایی خاص را بار دیگر که زمینه ای مشابه پدیدار می شود، شکل دهد. خلق و خوی خاص: هوس های غذایی ممکن است به واسطه خلق و خویی خاص تحریک شوند. به عنوان مثال، هنگامی که قصد دارید بر خلق و خویی منفی غلبه کنید، هوس خوردن غذاهای ناسالم افزایش می یابد. سطوح بالای استرس: افرادی که استرس دارند، اغلب بیشتر از افرادی که استرس ندارند دچار هوس های غذایی می شوند. خواب ناکافی: خواب ناکافی می تواند در سطوح هورمونی اختلال ایجاد کند که ممکن است احتمال تجربه هوس های غذایی را افزایش دهد. آبرسانی ضعیف: مصرف ناکافی آب یا مایعات دیگر می تواند افزایش احساس گرسنگی و هوس های غذایی را در برخی افراد به همراه داشته باشد. مصرف ناکافی فیبر یا پروتئین: پروتئین و فیبر به کسب احساس سیری کمک می کنند. مصرف ناکافی آنها ممکن است احساس گرسنگی و هوس های غذایی را افزایش دهد. چگونگی کاهش هوس های غذایی برای شروع، نادیده گرفتن یک وعده غذایی یا مصرف آب ناکافی ممکن است به احساس گرسنگی و افزایش هوس های غذایی منجر شوند. از این رو، مصرف منظم وعده های غذایی مغذی و آبرسانی بدن ممکن است احتمال تجربه هوس های غذایی را کاهش دهند. همچنین، خواب کافی و انجام فعالیت هایی مانند یوگا یا مدیتیشن که استرس را کاهش می دهند می توانند به کاهش احتمال شکل گیری هوس های غذایی کمک کنند. در شرایطی که یک هوس غذایی شکل گرفته است، شناسایی محرک آن می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، اگر هوس های غذایی روشی برای مقابله با خلق و خوی منفی هستند، تلاش کنید فعالیتی که به اندازه غذا خوردن می تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد را بیابید. یا اگر هنگامی که بی حوصله هستید به خوردن کلوچه تمایل دارید، خود را درگیر فعالیت هایی کنید که بی حوصلگی را کاهش می دهند. ملاقات با یک دوست یا خواندن کتاب از جمله مواردی هستند که می توانید مد نظر قرار دهید، اما باید گزینه ای را بیابید که برای شما موثر است. اگر به رغم تمام تلاش هایی که برای خنثی کردن هوس غذایی انجام داده اید، همچنان ادامه دارد، آن را بپذیرید و تلاش کنید به شیوه ای آگاهانه آن را برطرف کنید. از غذایی که هوس کرده اید لذت ببرید، در شرایطی که تمام حواس خود را روی تجربه مزه آن متمرکز کرده اید، زیرا این شرایط ممکن است هوس شما را با مصرف مقدار کمتری از غذا ارضا کند. در نهایت، برخی افراد که هوس های غذایی مداوم را برای غذاهایی خاص تجربه می کنند، ممکن است با اعتیاد به مواد غذایی مواجه باشند. اعتیاد به مواد غذایی شرایطی است که در آن مغز فرد می تواند به برخی مواد غذایی به روشی مشابه با مغز افراد معتاد به مواد مخدر پاسخ دهد.

سلامت نیوز:انفجار بمب در یک بیمارستان در بانکوک، پایتخت تایلند، 24 زخمی به جا گذاشت. به گزارش سلامت نیوز به نقل از پرس تی وییکی از مقام های پلیس این کشور دوشنبه در گفتگو با رسانه های محلی ضمن تأیید این خبر گفت انفجار بمب در بیمارستانی اتفاق افتاده که اغلب مورداستفادۀ نظامیان بازنشسته قرار می گیرد. وی افزود پلیس در حال بررسی این حادثه است. این مقام امنیتی گفت: در حال حاضر مسئولین مشغول بازبینی تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته هستند. یکی از سخنگویان دولت تایلند نیز وقوع این انفجار را تأیید کرد و گفت 24 نفر در پی این حادثه زخمی شده اند. هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. این حادثه در سومین سالگرد کودتای نظامی ۲۰۱۴ (1393) تایلند اتفاق افتاد. در پی کودتای پرایوث چان اوچا، فرمانده ارتش، علیه تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق این کشور، در سال ۱۳۹۳ حکومت نظامیان بار دیگر بر این کشور استوار شد. در تابستان ۱۳۹۵ همه پرسی قانون اساسی توسط نظامیان برگزار شد که رأی مثبت مردم به آن باعث شد تا اختیارات وسیعی به خونتا (حکومت نظامی تایلند) داده شود. از سال 1932 و آغاز حکومت مشروطۀ سلطنتی تاکنون 12 کودتا در تایلند رخ داده است.

سلامت نیوز:محققان در پژوهشگاه رویان توانستند با بررسی سلول های بنیادی و تاثیر آن روی سلول های بنیادی گامی در راستای ابداع روش هایی برای درمان ریزش مو بر دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، از دست دادن موی سر اتفاقی ناخوشایند و در سال های اخیر متأسفانه شایع است. بر آمدگی های بافتی واقع در عمق پوست پاپیلای درم و سلول های بنیادی اپیتلیال عامل ایجاد و تنظیم چرخه رشد مو هستند؛ آسیب به این سلول ها یا از بین رفتن آنان علت اصلی از دست دادن مو است. برخی پژوهشگرها موفق شدند در جوندگان مدل آزمایشگاهی روند احیای این سلول ها را القا کنند اما برای رسیدن به هدف مشابهی در انسان، تلاش های بیشتری لازم است. بدین منظور و به امید یافتن راهی برای شناخت سلول های پیش ساز مو در انسان تحقیقاتی توسط محققان پژوهشگاه رویان انجام گرفت. این محققان در یک پروژه پاپیلای درم و سلول های بنیادی اپیتلیال از پوست برداشت شده از سر انسان جدا شده را در شرایط آزمایشگاهی کشت دادند. سپس ۱۵ موش آزمایشگاهی فاقد مو به ۳ گروه تقسیم شدند، یک گروه سلول های پاپیلای درم را دریافت کرد، گروه دوم سلول های پاپیلای درم و سلول های بنیادی اپیتلیال را هم زمان دریافت کرد و گروه سوم هیچ سلولی دریافت نکرد (گروه کنترل). نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسید، نشان داد در هر دو گروه دریافت کننده سلول رویش مو اتفاق افتاد اما در گروهی که ترکیب هر دو سلول را دریافت کرده بود رویش محسوس تر و با چشم غیر مسلح قابل تشخیص بود. همچنین مشخص شد که پیوند سلول های بنیادی موثر در رویش مو می تواند در موش مدل فاقد مو منجر به رویش مو شود. با تحقیقات بیشتر و درک بهتر سازوکار رویش مو در انسان امید است بتوان راه هایی برای درمان از دست دادن مو در انسان ابداع کرد. در این پروژه دکتر ناصر اقدمی، دکتر پروانه محمدی، دکتر محمد علی نیل فروش زاده، دکتر الهام رحیمی جامع و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات لشمانیا و بیماری های پوستی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پژوهشی همکاری داشتند.

سلامت نیوز:با گذشت زمان، سازه های مرتفع تر، ایمن تر و قدرتمندتری از چوب در سراسر جهان ساخته می شود که دانشمندان به آنها به عنوان راه حلی برای کند کردن روند گرمایش زمین نگاه می کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، نشریه علمی نیچر می نویسد: در کانادا شرکتی موسوم به مرکز طراحی و نوآوری چوب سازه بزرگی دارد که کاملا از چوب ساخته شده است. این سازه که با تکیه بر فناوریهای نوین ساخته شده مثال روشنی از ظرفیت بالای سازه های مرتفع چوبی در مبارزه با افزیش کربن در سراسر زمین است. نیچر ادامه می دهد: ساختمان مرتفعی که از آن صحبت می شود در هشت طبقه ساخته شده است. این سازه کاملا از الوارهای چوبی تشکیل شده که ارتفاع ۳۰ متری از زمین دارد. از این حیث می توان گفت این سازه، مرتفع ترین ساختمان چوبی جهان است. به نوشته این نشریه، این ساختمان چوبی که محل فعالیت مرکز طراحی و نوآوری چوب کانادا در دانشگاه UNBC هم محسوب می شود تسهیل کننده روند ساخت و ساز بناهای چوبی در آینده به شمار می آید. گذشته از آن، کارشناسان به این نوآوری به عنوان جنبشی در راستای مقابله با گرمایش زمین یاد می کنند. نیچر می افزاید: این سازه دسته کمی از یک کیک لایه ای ندارد که در آن الوارهای چوبی با چسبهای مخصوصی به یکدیگر متصل و فشرده شده اند. برش الوارها با استفاده از لیزرهای دقیقی صورت گرفته و در ادامه در محل ساخت سازه به یکدیگر متصل شده اند. این نشریه معتبر علمی می افزاید: بنا بر ادعای محققان این دانشگاه، با استفاده از چوب در ساخت این سازه از انتشار بیش از ۴۰۰ تن دی اکسید کربن جلوگیری شده زیرا دیگر خبری از صرف انرژی جهت آماده سازی بتن و فولاد نبوده است. جالب اینجاست که این سازه مرتفع حدود ۱۱۰۰ تن از این گاز گلخانه ای را در خود جای داده است زیرا این الوارها از درختان بریتیش کلمبیای کانادا تهیه شده اند.

سلامت نیوز:نشست فرهنگی حفاظت از محیط زیست با حضور پروفسور پرویز کردوانی پدر جغرافیای ایران و جمع زیادی از استادان، کارکنان و دانشجویان علاقه مند به طبیعت و محیط زیست در تالار اجتماعات امام خمینی (ره) دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد برگزار شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، پدر جغرافیای ایران در همایش حفاظت از محیط زیست گفت: اگر مصرف بی رویه آب به همین منوال در ایران ادامه یابد تا نیم قرن آینده تمام منابع آب زیرزمینی کشور تمام می شود. کردوانی بحران کم آبی ایران را بسیار جدی اعلام کرد و افزود: ایران در منطقه پرفشار جغرافیایی قرار دارد و به همین علت کشور همیشه با پدیده خشکسالی مواجه است و هیچ گاه سایه شوم خود را از سر ایران کم نمی کند. پدر جغرافیای ایران به توسعه بی رویه شهرها و زمین های کشاورزی اشاره و اظهار کرد: با وجود کم آبی رشد بی حد و حساب شهرها باعث شده آب آشامیدنی شهرها از سهم بخش کشاورزی تامین شود که این باعث کاهش تولیدات زراعی و افزایش خطر وابستگی غذایی به خارج از کشور خواهد شد. کردوانی چرای بی رویه دام را تهدید جدی برای پوشش گیاهی مراتع کشور برشمرد و گفت: تنک شدن پوشش گیاهی باعث پراکنش ریزگردها در ایران می شود که این پدیده به ویژه با منشأ خاک های کشاورزی سرطان زاست و اگر فکری نشود باید منتظر فاجعه انسانی در استان های غربی و جنوب غربی همچون خوزستان، ایلام، کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری بود. پدر علم کویرشناسی ایران و جغرافی دان برجسته کشور گفت: بخشی از پدیده ریزگردها در ایران به ترکیه مربوط می شود و سدسازی در ترکیه می تواند باعث تشدید این ریزگردها در ایران شود. کردوانی افزود: سدسازی در بالادست ترکیه، باعث خشک شدن دشت ها در پایین دست شده است و این مساله نیز باعث تشدید ریزگردها در ایران می شود. به گفته وی، هنگامی که سدی ساخته می شود باید بیشترین آب به پایان دست انتقال داده شود، اما اکنون این اتفاق نمی افتد و آب روستاها با احداث سدها به شهرها اختصاص می یابد. کردوانی تصریح کرد: این که عده ای منابع را به تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر تقسیم می کنند، اشتباه است، زیرا برخی از منابع مانند جنگل و مراتع نه تجدیدپذیر بلکه تکثیرپذیر هستند. در پایان این نشست فرهنگی دکتر کردوانی به سوالات دانشجویان و شرکت کنندگان پاسخ داد.

سلامت نیوز:معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: بهار فصل زادآوری حیات وحش بوده و هم استانی ها در صورت مشاهده نوزادان حیوانات در طبیعت از برداشتن و انتقال آنها خوداری و محل را ترک کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان، مجتبی حسینی افزود: در فصل بهار بسیاری از جوجه های پرندگان به دلیل تمرین پرواز خارج از لانه بوده، بسیاری از نوزادان حیوانات به دنبال یافتن تغذیه از سوی مادر از مخفیگاه خارج می شوند و یا برخی از آنها با مشاهده انسان، نوزاد خود را لا به لای علف ها مخفی کرده و از محل دور می شوند و در زمانی که امنیت برقرار شود به محل بازگشته و نوزاد خود را همراه می برند. وی گفت: هم استانی ها در صورت مشاهده حیات وحش در این فصل از نزدیک شدن به آنها خودداری و مراتب را از طریق تلفن شبانه روزی 01732445463 اداره کل حفاظت محیط زیست استان گزارش دهند. به گزارش ایرنا، استان گلستان با مساحتی افزون بر 20 هزار کیلومترمربع، از نظر وضعیت توپوگرافی شامل مناطق مرتفع، اراضی تپه ماهوری و مناطق هموار و کم ارتفاع است، وجود تنوع در اقلیم و زیستگاه ها، تنوع گونه های جانوری و حیات وحش این استان را در پی داشته است، در مجموع گلستان دارای 136 هزار 636 هکتار مناطق چهارگانه زیرپوشش مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است. طبق گزارش محیط زیست گلستان، 81 گونه پستاندار در استان زیست می کنند که 52 درصد کل پستانداران کشور را شامل می شود و 304 گونه پرنده نیز در این استان زیست می کنند که 65 درصد کل پرندگان کشور را تشکیل می دهد.

سلامت نیوز:نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران با انتقاد از عدم تناسب ظرفیت های مدیریتی و تجهیزات آتش نشانی با بحران های پایتخت، گفت: شهرداری باید گزارش هزینه کرد منابع این سازمان را ارایه کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت،محمدرضا نجفی در خصوص مدیریت هزینه کرد منابع تجهیزات آتش نشانی، گفت: اِعمال دقیق استانداردها و تجهیز اِلمان های مختلف شهری نخستین گامی که باید دستگاه ها به ویژه شهرداری در کاهش ریسک و خطرات انجام دهند، در حقیقت با توجه به زمان بر بودن نوسازی زیرساخت ها، حجم انبوهی ریسک و خطر شهر و شهروندان را تهدید می کند که امور توسعه شهری و ساخت و سازهای جدید را پر مخاطره کرده است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه ساخت و ساز جدید بر اساس رویکرد بلندمرتبه سازی شهرداری سبب بی توجهی به الزامات خاص از حیث مدیریت بحران شده است، تصریح کرد: بنابراین خطرات مختلف در شهر بروز و ظهور پیدا کرده در حالی که تجهیزات و لوازم مدیریتی برای مقابله با آن پیش بینی نشده است. ظرفیت های آتش نشانی به لحاظ مدیریتی و تجهیزات تناسبی با ریسک پذیری پایتخت ندارد وی ادامه داد: بنا بر شرط عقل و وظایف قانونی دستگاه هایی چون شهرداری که متولی ستاد بحران پایتخت و مسئولیت سازمان آتش نشانی تهران را عهده دار است اینکه باید تجهیزات سازمان آتش نشانی ارتقا یابد زیرا از حیث مصلحت اندیشی، حفظ سرمایه های مادی و معنوی مردم، آسیب ها و خطرات را با کارآمدی سازمان آتش نشانی می توان مدیرت کرد. نجفی تاکید دارد: کارآمدی سازمان آتش نشانی در حوزه سخت افزار، تجهیزات مدیریتی، نرم افزاری، قابلیت ها و ظرفیت های مختلف در گرو تناسب با یکدیگر و هماهنگی است اما متاسفانه ظرفیت های موجود سازمان از حیث مدیریتی، تجهیزات و آمادگی ها تناسبی با ریسک ها و خطرات تهدیدی تهران ندارد. انتقاد از عدم تخصیص منابع ناکافی آتش نشانی نجفی با بیان اینکه تامین منابع مالی لازمه توسعه خدمات آتش نشانی است، گفت: در صورتی که منابع مصوب شورای شهر و مجلس تخصیص داده شده به لحاظ عدد و رقمی کافی نبوده، لذا جای تاسف است که همین مقدار منابع ناکافی هم به درستی، کفایت و در زمان مناسب تخصیص نیافته باشد. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه هزینه کرد نامناسب منابع تجهیزات آتش نشانی نشانه خوبی از مدیریت مسئولانه نسبت به مخاطرات شهر و شهروندان تهرانی نیست، گفت: بعد از حادثه پلاسکو نیز بر عدم کفایت بودجه تخصیص یافته تاکید شد زیرا این منابع در اختیار سازمان آتش نشانی برای تجهیز امکانات قرار نگرفته بود. بنابراین به شهرداری تهران و شورا متذکر می شویم که به وظیفه خود در قبال ظرفیت سازی در مقابل ریسک و خطرات تهران اقدام کنند. شهرداری موظف به ارایه گزارش هزینه کرد منابع آتش نشانی است/ اطلاع رسانی لازمه مقابله با مفاسد است وی در توضیح نحوه هزینه منابع تجهیزات آتش نشانی، یادآور شد: وظیفه هر دستگاه در راستای توسعه ماموریت و تعالی آن به کارگیری راهبردهای علمی و دقیق است، رعایت استانداردها در راستای هزینه ها و گزارش دهی دقیق و شفاف هم از دیگر مسئولیت ها است، این علاوه بر وظیفه دستگاه ها جر حقوق همه ذی نفعان و شهروندانی است که مالک اصلی داریی ها هستند زیرا خیر و شر عملکرد این دستگاه ها متوجه مردم است. نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران، تصریح کرد: وظیفه قانونی و ملی شهرداری ارایه گزارش نحوه هزینه کرد منابع تجهیزات آتش نشانی است زیرا اطلاع رسانی و گزارش دهی جامع از نحوه هزینه کرد منابع تجهیزات آتش نشانی جز وظیفه ذاتی، قانونی، ملی و انسانی شهرداری است که بی توجهی به آن می تواند منشا آسیب و زمینه بروز مفاسد شود. رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران درباره چگونگی هزینه کرد 2 درصد عوارض ایمنی سازمان آتش نشانی پاسخ کتبی بدهد.

  1 2 3   
تبلیغات